fb pixel Steve Jobs rád předbíhal ve frontě na obědy. Otec Applu byl tak trochu podivín – G.cz
Vyhledávání

Steve Jobs rád předbíhal ve frontě na obědy. Otec Applu byl tak trochu podivín

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Když nahlas vyslovíte jméno Steve Jobs, všem se automaticky vybaví velký počítačový magnát a vizionář, který stál u zrodu společnosti Apple, pomohl vzestupu animačního studia Pixar a zasloužil se o revoluci v oblasti smartphonů a hudebních přehrávačů. Dnes by jedna z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu oslavila 67. narozeniny.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 24.2.2022, 08:48

Jobs jako symbol IT nadšenců

Symbol nakousnutého jablka a malého písmene i v názvu každého produktu společnosti Apple známe díky muži, který už mezi námi přes 11 let není. Nicméně jeho produkty, vize a nápady tu s námi zůstávají dodnes. Steve Jobs dokázal ze své firmy vytvořit jakýsi kult, který skloubil stabilní produkty s chtěným minimalistickým designem. Cesta firmy Apple i Jobse sahá do daleké minulosti a do doby, kdy se lidem o počítačích mohlo maximálně tak zdát.

Života Stevea Jobse začal před 67 lety ve městě San Francisco, kde se narodil americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie. Po porodu však byl dán do adopce manželům Jobsovým, kteří byli původem z Arménie. U mladého Stevea se od základní školy začal projevovat zájem o elektrotechniku, a to především i díky jeho kamarádovi Billovi Fernandezovi. Ten ho později seznámil se Stevem Wozniakem, který byl tehdy o 5 let starší než Jobs. Jak známe z mnoha filmů a seriálů, tak Bill a Wozniak společně sestrojili v roce 1969 svůj první osobní počítač, jenž ukázali mladému Jobsovi. Ten byl z vynálezu ohromen a toužil také něco podobného vytvořit.

Když Jobs nastoupil na vysokou školu, neměl bohužel dostatek peněz, a tak ji musel ukončit hned po prvním semestru. Přednášky, které si vybíral na základě vlastní volby, však navštěvoval ještě další rok a půl. Peníze získával tak, že vracel vratné lahve od Coca-Coly a přespával na zemi u svých spolužáků. V té době začal Steve Jobs rovněž experimentovat s LSD, které mu prý v budoucnosti velmi pomohlo při tvorbě produktů společnosti Apple, jelikož mu umožňovalo dívat se na věci z jiného úhlu pohledu. V této době se rovněž začal zajímat o buddhismus.

V roce 1974 získal Jobs práci ve společnosti Atari, kde vyráběl videohru Breakout. V rámci projektu přizval i Stevea Wozniaka, který mu s programováním hry pomohl. O dva roky později společnými silami vytvořili v Jobsově garáži první prototyp počítače Apple I, což oba chlapce vedlo k založení firmy Apple Computer. Mladí programátoři získali investora, kterým není nikdo jiný než Mike Markkula, a povedlo se jim překvapit trh s počítači produktem s názvem Apple II. Bohužel v té době vyšel i PC od IBM, jenž Jobsův počítač zastínil.

V 80. letech viděl Steve Jobs velký potenciál v počítačové myši, s níž přišla firma Xerox. Není divu, že Jobs chtěl užít myš i ve svém počítači, a tak v rámci divize Macintosh uvedl v roce 1984 na trhu počítač s menu a myší. O rok později byl vyhozen firmou, kterou založil, a tak se rozhodl, že založí novou firmu. Šlo o společnost NeXt Computer, jež se následně sloučila s Apple Computer. Jobs se opět vrátil do jejího vedení. Operační systém NeXTSTEP, který vyvíjela Jobsova „druhá“ firma, se stal základním kamenem pro tvorbu Mac OS X. Ten uživatele produktů firmy Apple doprovází v podstatě dodnes. Zajímavostí na tom je, že Apple firmu NeXT odkoupil v roce 1996 za neuvěřitelných 427 milionů dolarů.

Steve Jobs byl rovněž většinovým majitelem studia Pixar, jež v roce 1986 koupil od George Lucase za necelých 10 milionů dolarů. Pixar známe díky desítkám animovaných filmů, které vznikly pro společnost Disney. Nesmíme zapomínat na snímky, jako byly například Toy Story, Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo nebo Úžasňákovi. V roce 2006 si Disney odkoupil Pixar za 7,4 miliardy dolarů, čímž získal Jobs 7 % akcií Disney.

V roce 2001 představil Jobs poprvé iPod s pevným diskem o kapacitě 5 GB, který se stal revolučním vynálezem ve světě hudby. To vše díky primitivnímu ovládání a dalším přidruženým službám, jako jsou iTunes nebo iTunes Store, které iPodu napomohly k tomu stát se nejprodávanějším MP3 přehrávačem v historii. Mezi lety 2001 až 2007 se na světě prodalo 100 milionů iPodů, což mluví za vše. Jobs díky tomu přišel na to, že odpověď není jen v počítačích, ale i v přidružených produktech. A tak vznikl mobilní telefon iPhone nebo počítačový tablet iPad.

O Jobsovi se mluví jako o jednom z nejhorších zaměstnavatelů všech dob, který se stal inspirací i pro další majitele světových gigantů. Na své zaměstnance prý dokázal řvát i půl hodiny v kuse, pravidelně parkoval na místech pro invalidy, nutil všechny pracovat i o víkendu, a dokonce prý předbíhal ve frontě při čekání na oběd ve firemní kantýně.

V roce 2004 Steve Jobs oznámil, že trpí rakovinou slinivky břišní. V roce 2009 mu byla transplantována játra a nakonec musel 17. ledna 2011 odejít z firmy. 5. října téhož roku zemřel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články