Stephen Hawking varuje: lidstvo musí do 100 let utéct do vesmíru, jinak je s námi ámen – G.cz
Vyhledávání

Stephen Hawking varuje: lidstvo musí do 100 let utéct do vesmíru, jinak je s námi ámen

Jestli chce lidstvo přežít, musí do 100 let opustit Zemi. Tak zní nemilosrdný verdikt Stephena Hawkinga.
Zdroj: profimedia.cz

Asi nejslavnější teoretický fyzik současnosti Stephen Hawking se dlouhodobě zajímá o problematiku přežití lidstva. Minulý rok prohlásil, že věří, že lidé jsou schopni přežít ještě minimálně tisíc let. Nyní ale přišel s nemilosrdnou podmínkou. Pokud do sto let nezapracujeme na tom, abychom byli schopni opustit Zemi a vydat se hledat nové místo k žití do vesmíru, hrozí nám zkáza.

Jan Palička
Jan Palička 11.5.2017, 08:00

Stephen Hawking patří k nejrespektovanějším vědcům všech dob. Na invalidní vozík upoutaný teoretický fyzik patří k největším géniům současnosti a jeho objevy významně přispěly k poznání světa kolem nás. Dlouhodobě se zajímá nejen o problematiku teoretické fyziky a vesmíru, ale i o možnosti dlouhodobého přežití lidstva a setrvání lidí na planetě Zemi. Jeho závěry nicméně nejsou dvakrát optimistické.

Minulý rok v rozhovoru pro britskou BBC Hawking prohlásil, že pevně věří tomu, že lidstvo přežije minimálně do dalšího tisíciletí. Nadšení ze světlé budoucnosti ale poněkud kalí podmínka, kterou Hawking doplnil v uplynulém týdnu. Pokud lidstvo skutečně chce ještě za 1000 let existovat, musí být lidé nejpozději do 100 let schopni opustit Zemi a vydat se do vesmíru hledat nové místo pro život.

"Lidstvo má budoucnost, jen se nesmí upínat k tomu, že tato budoucnost bude spjata s planetou Zemí. Naopak je nezbytné začít znovu naplno objevovat a dobývat vesmír a hledat alternativy k tomu, kde žít. Pokud rezignujeme a do 100 let nebudeme schopni Zemi opustit, může to znamenat náš konec," řekl Hawking, který dodal, že naše planeta je ohrožena nejen zásahem asteroidu, ale i přelidněním, vypuknutím nezvladatelné epidemie, nukleární válkou nebo vytěžením surovin či jinou ekologickou katastrofou.

"Země je příliš křehká na to, abychom na ní vsázeli vše, co máme. Osobně chci podpořit jakýkoliv výzkum a objevování vesmíru. Riziko zkázy na Zemi se každým rokem zvyšuje," varoval Hawking. Dodal, že je pro něj obrovskou ctí žít v dnešní době a pomáhat svými objevy k tomu, aby se lidstvo posunulo a bylo schopné pochopit, jakou cestou se má vydat, aby přežilo. "Za posledních 50 let se naše vnímání světa změnilo a jsem rád, že jsem k tomu mohl přispět," říká Hawking.

Podle Hawkinga byla chyba, že došlo k utlumení vesmírného programu a letů na Měsíc. Geniální vědec fandí misím na Mars, objevování nových možností cestování vesmírem a jeho postupné kolonizaci. "Jsme jen shlukem částic, který nedávno pochopil zákony, podle kterých život funguje. Teď je na čase si uvědomit, že vesmír je naší nadějí na přežití," uzavírá světoznámý teoretický fyzik.

TADY si přečtěte radu Stephena Hawkinga, jak netrpět depresemi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články