fb pixel Startuje RAW ART WRESTLING: souboj nejlepších ilustrátorů v Evropě – G.cz
Vyhledávání

Startuje RAW ART WRESTLING: souboj nejlepších ilustrátorů v Evropě

Právě začínají online kvalifikační kola ojedinělé české soutěže, která vyvrcholí velkým soubojem finalistů naživo přímo mezi diváky.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 30.6.2016, 16:50

Moderní ilustrace, komiksová kresba i vektorová grafika, to je třetí ročník kreativní ilustrátorské soutěže RAW (Raw Art Wrestling), kterou pořádá vizuální studio DRAWetc. Svůj talent předvedou profesionální i amatérští ilustrátoři nejen z České republiky, ale také z celé Střední Evropy. Online kvalifikační kola právě začínají. Bitevní barevprolití o titul nejlepšího ilustrátora svedou soutěžící přímo před zraky diváků během nabouchaného finále s bohatým doprovodným programem.

Vizuální studio DRAWetc. se specializuje na vizuální fullservis: cgi vizualizace, ilustrace, storyboardy, foto postprodukci, komiks, animaci, grafický design a nová média. Za 14 let působení se DRAWetc. stalo lídrem české ilustrátorské scény a má za sebou více než 3000 realizací. Založilo mimo jiné alternativní label UrbanLegend.cz. Zastupuje více jak 100 umělců. Již třetím rokem organizuje ilustrátorskou soutěž pro profesionální i amatérské ilustrátory RAW.

Konceptem soutěže je živá ilustrátorská bitva odehrávající se přímo před diváky. Místo zbraní používají ilustrátoři nabroušené štětce, křiklavé barvy i ostré tuhy svých tužek. Velký ilustrátorský souboj startuje 27. června kvalifikačními online koly. „Letošní ročník RAW bude v mnoha ohledech jiný. Rozhodli jsme se pro nový systém soutěže, kdy budou kvalifikační kola probíhat pouze online. Účastnit se tak budou moci pohodlně ilustrátoři z celé Evropy a RAW se tak poprvé za dobu své existence stane mezinárodní soutěží,“ říká pořadatel soutěže Vladimír Strejček z vizuálního studia DRAWetc.

Na to, kdo se stane absolutním vítězem, si však budeme muset počkat dalších pár měsíců, protože živé finále s velkolepou show se uskuteční v lednu příštího roku. Do RAW klání se může přihlásit každý profesionál i začínající ilustrátor.

Souboj štětců, sprejů i nejmodernějších digitálních technologií

Online kvalifikační kola potrvají až do října. Celkem jich budě pět, soutěžit se bude ve dvou kategoriích: analog a digital. Úkolem soutěžích bude vytvořit dílo na určité téma, které zadá odborná porota. V první kategorii Analog si síly poměří ti, kteří umí zacházet s tradiční technikou a budou se ohánět fixy, štětci, tužkami nebo spreji. Kategorii Digital budou reprezentovat borci, kteří tvoří pomocí vektorové grafiky, samozřejmě na tabletech a počítačích.

Forma zpracování může být grafický design, ilustrace nebo 3D model. Vybrané téma bude vyhlášeno pro obě kategorie, kvalifikace tedy probíhá pro analog i digital současně. V říjnu se dozvíme jména 20 ilustrátorů (z online kvalifikace postupuje 10 analog a 10 digital ilustrátorů), kteří postoupí do nebezpečného živého semifinále – to se uskuteční v prosinci 2016 v Praze.

Na téma prvního online kvalifikačního kola se podívejte zde:

Živá ilustrátorská řežba, která baví

Nejen o tom, kdo postoupí do semifinále, ale i o absolutních vítězích bude letos po celou dobu soutěže nekompromisně rozhodovat porota, která se skládá z významných umělců tohoto oboru.

Jedním z porotců bude ilustrátor, pedagog a zakladatel DRAWetc. studia Vladimír Strejček. Dále také komiksový ilustrátor Michal Suchánek, jehož Děsivé radosti na motivy povídek Ondřeje Neffa byly zvoleny nejlepším českým komiksem roku 2015, creative director Ogily One, Marek Linhart, spoluzakladatel Global Street Art, Lee Bofkin London a pětici doplní rapper, ilustrátor a komiksový autor Vladimír 518.

Těší nás, že můžeme každý rok propojovat ilustrátorskou scénu a objevovat nové talenty. Navíc si myslím, že hodně kreslířů baví srovnávat svoje myšlení a techniku s dalšími ilustrátory. Chtějí se pobavit a zasmát. Proto akce vznikla,“ říká pořadatelka RAW, Hanina Větrovcová.

Celá soutěž vyvrcholí finálovým večerem s bohatým doprovodným programem a show v lednu 2017 v Praze, kde bude probíhat barevná bitka přímo před zraky diváků. Všech osm finalistů zde bude muset během 90 minut zkomponovat takové dílo, které jim zajistí úplně vítězství celé soutěže.

Finále: na ostří štětců a tabletů

O absolutním vítězi pak rozhodne nemilosrdná porota a přítomní diváci. Motivací pro soutěžící je nejen poměření svého talentu s ostatními umělci v oboru na mezinárodní úrovní, ale také hlavní odměna pro vítěze, kterou je pro tento rok Grafický tablet Wacom Cintiq 27HD touch, dále pak praxe ve studiu DRAWetc. a mnoho dalších cen. Až se po boji usadí prach, na nohou zůstanou stát dva vítězové. Ultimátní šampioni analogové a digitální ilustrace, opravdoví hrdinové Raw Art Wrestling.


Více informací najdete na www.r-a-w.cz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články