fb pixel Starosti se Starosty: o parazitování politických stran na zavedených značkách konkurentů – G.cz
Vyhledávání

Starosti se Starosty: o parazitování politických stran na zavedených značkách konkurentů

Zdroj: G.cz koláž

Zakladatelé politických stran a hnutí mají problém a řeší se to snad před každými volbami. Byla vyčerpána studnice možností, jak politický subjekt pojmenovat. Alespoň o tom svědčí skutečnost, že jsou často kopírovány názvy jiných subjektů, jichž bývá užito jen s drobnou obměnou. Naposledy se jednalo o slovo „starostové“.

Václav Roman
Václav Roman 7.9.2018, 14:11

Problémy se jmény

Chudák volič. Jak ten je zmaten, když se před ním objeví dvě podobně pojmenované kandidátní listiny! Ale jde skutečně o nedostatečnou slovní zásobu jejich zakladatelů? Nabízí se i podezření, že je to prachsprosté parazitování na dobrém jménu.

Už nějakou dobu tu máme hnutí nesoucí název Starostové a nezávislí (STAN) a v roce 2018 přibylo na politickou mapu hnutí Starostové pro Prahu. Představitelé Starostů a nezávislých se proti názvu konkurenčního subjektu ohradili, podle nich je cílem Starostů pro Prahu zmást voliče a parazitovat na už zavedené značce. Někoho také může napadnout, že v původní straně došlo k rozkolu a rozpadla se. Obavy jsou na místě.

Použití obdobných názvů může být skutečně matoucí. Hodně lidí si třeba celý život plete Turnov a Trutnov, nebo Smrtonosnou past a Smrtonosnou zbraň. Setkali jsme se i s tím, že si lidé pletou názvy, které začínají slovem "Star", například Star Trek a Star Wars. Ale zpátky ke Starostům.

Až před soud

Je možné mít legálně v názvu slovo „starostové“? Žalobu podala koalice TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN), jde podle ní o jasný případ parazitování. A vyjádření soudu? Zamítá se. Soud návrhu nevyhověl a kandidátní listina Starostů pro Prahu se tak rušit nebude. Nejedná se o zneužití daného slova, neboť na kandidátce hnutí je celkem 11 starostů.

Soud mimo jiné argumentoval tím, že Starostové a nezávislí kandidují v koalici, díky čemuž název kandidátky zní TOP 09 a Starostové (STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla - Spojené síly pro Prahu), což s názvem Starostové pro Prahu až tolik zaměnitelné není. Takže se vlastně nic nestalo.

Problémy s názvy politických stran a hnutí tu ale byly i dříve. Vzpomeňme případ, kdy si v Ústeckém kraji změnili bývalí spojenci hnutí PRO! kraj název na ProKraj, což je hodně matoucí. Aby toho nebylo málo zhruba ve stejné době, tedy před krajskými volbami 2016, vzniklo ještě hnutí PRO! Ústecký kraj. Je navýsost jasné, že tu někdo chtěl těžit z něčeho, co funguje a zneužil zavedenou značku. Původní hnutí tehdy nakonec do voleb vstoupilo s pozměněným názvem JsmePRO! Kraj. Nu, jak se říká, moudřejší ustoupí.

Když jsme u předložky „pro“, nemůžeme nezmínit že před čtyřmi lety kandidovala dvě uskupení pod naprosto totožným názvem – jedno psáno jako Pro Prahu a druhé PRO PRAHU. Subjekt nazvaný Pro Prahu napadl platnost voleb, soud mu však nedal za pravdu. A odůvodnění? Politický subjekt se má sám postarat o to, aby se vymezil vůči konkurenci, voliče má zaujmout programem a svými kandidáty. Nic by se tak nestalo, kdyby se všechny strany jmenovali stejně. Třeba STRANA.

Přitom je tu tolik originálních názvů. Kdo se rozhodně neparazitovat na „dobrém jménu“ někoho jiného, má spoustu možností. Mimořádně oblíbené (hned po zmiňované předložce „pro“) je používání zkratek. V minulosti tu byla například politická strana LIDEM, zkratka vznikla ze spojení LIberální DEMokracie. Jejím pokračovatel by klidně mohla být strana KAMDEM – KAMarádská DEMokracie. Úspěšná by byla jistě i strana Socka, která by nabízela všechno zadarmo. Ale takovou už tu jednu vlastně taky máme...

A zde si přečtěte, jak šel čas s Čapím hnízdem. Je to rok od vydání Babiše s Faltýnkem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články