fb pixel Star Trek: Kam lidská noha dosud nevkročila – G.cz
Vyhledávání

Star Trek: Kam lidská noha dosud nevkročila

Původní posádka Enterprise
Zdroj: kotaku.com

Není tomu dlouho, co zemřel Leonard Nimoy, legednární představitel pana Spocka. Takové malé subjektivní shrnutí fenoménu jménem Star Trek tedy rozhodně neuškodí.

Přemysl Černík
Přemysl Černík 1.5.2015, 10:00

Vzhledem k tomu, že mi velkou část těla zdobí výjevy ze staré trilogie Star Wars, asi bych si při návštěvě Comic-Conu musel zvolit stranu a porvat se do krve s nějakým umaštěným tlusťochem v kostýmu Gorna (ano, to je ten molitanový ještěr, co hází na kapitána Kirka polystyrenové balvany) nebo použít sílu a přetáhnout mu slipy přes hlavu. Ve skutečnosti jsem ale trochu kamuflovaný Trekkie. U nás to naštěstí jde. Stejně jako poslouchat hip-hop z West Coastu i East Coastu.

Start Trek za pár let oslaví padesátku a jeho tvůrci Geneu Roddenberrymu by v případě, že by byl ještě mezi námi, táhlo již na sto, tak jsem si říkal, že nebudu čekat na nějaký kulatý výročí a něco krátkého tedy (česky, kvůli opravdu chabé klingonštině) o Star Treku napíši. Vzhledem k počtu variací Star Treku v posledních 20 letech by dnes už málokoho napadlo, že původní série (tzv. Classic series) se vysílala pouze od roku 1966 do roku 1969, tzn. skončila 18 let před nástupem Next Generation. První celovečerní film z roku 1980 byl tudíž natočen až v době, kdy byla posádka ve složení kapitán Kirk, pan Spock, Scotty, Sulu, Čechov a doktor McCoy již banda padesátníků a William Shatner byl sex symbolem již jen pro ženy na pomezí mateřství a babičkovství.

Když původní sérii NBC nepochopitelně po pouhých třech sezónách zrušila, vzedmula se obrovská vlna nevole a fandové napříč všemi demografickými skupinami zavalili ústředí televize tisíci dopisy. Nic naplat. Výpravy tam, kam ještě lidská noha nevkročila, si musely dát na celkem dlouhou dobu pohov. Kirkova přestárlá posádka ale nakonec stihla ještě šest filmů, o dva více než sedm let plně sloužící Picardova družina.

Já jsem jakožto dítě sametové revoluce samozřejmě odrostlý na Next Generation. Deep Space 9 mě nikdy moc nechytl, tudíž trochu minul a problém Voyageru tkvěl v tom, že kapitánka Janewayová vypadala sexy jenom v jednom díle a to je na sedm sérií sakra málo - i přesto jsem si v poslední době nalezl k této sérii cestu. Celkem pozitivně překvapila poslední mutace s názvem Enterprise (obzvláště krásná vulkánka T’Pol) a to i přesto, že porušovala jedno ze základních pravidel Star Treku: jedna zápletka se rovná jeden, maximálně dva díly.

V každém případe Pavel Soukup a jeho kapitánův deník pro mne už vždycky budou středobodem startrekovského vesmíru, přestože musím uznat, že celovečeráky se starou posádkou (krom toho, který režíroval Shatner) jsou všechny výborné. Picard, Riker, Data, La Forge, Yarová, Troi a zvláště důvod většiny mých prepubertálních polucí ultra milfka doktorka Crusherová posunuli Star Trek zas o kousek dál, posílili jeho kultovní status a přiřkli mu kulturní nesmrtelnost.

Možná ze mě mluví sentiment, ale všechny pokusy o kompaktní sci-fi seriál (jako například Hvězdná brána s MacGyverem bez mulleta v hlavní roli) vycházejí ze střetu se Star Trekem tak nějak přihlouple. Příběhy pánů a dam ve službách vesmírné federace se totiž nikdy neomezovaly na „střílej, utíkej, když to nestačí, tak zapřemýšlej a pak zase střílej a utíkej“.

Star Trek byl (otázkou je, jestli v rukou J. J. Abramse ještě je) hlavně o střetu kultur, snaze porozumět jim, komunikovat s nimi, navzájem se obohatit a vstřebat trochu toho vesmírného poznání za účelem kultivace obyčejné pozemské (či klingonské atd.) duše. Může to znít sebehloupěji, ale onu misi lidi zatím nezvládli naplnit ani na vlastní nicotné planetě, natožpak za hranicemi sluneční soustavy.

A víte, že Bing translator umí překládat z i do klingonštiny? Google by se měl stydět!

parmaq, roj je vuv!!!

Anketa

Moje nejoblíbenější série Star Treku je:

Anketa se načítá...

A TADY máte 10 zajímavostí o nových Avengers.

Podobné články

Doporučujeme

Další články