fb pixel Stalinova „válka slov“: Sovětský diktátor označil OSN za „zbraň agresivní války“ a nevylučoval ani možnost nového světového konfliktu – G.cz
Vyhledávání

Stalinova „válka slov“: Sovětský diktátor označil OSN za „zbraň agresivní války“ a nevylučoval ani možnost nového světového konfliktu

Zdroj: U.S. Signal Corps photo. - http://hdl.loc.gov/loc.pnp/cph.3a33351, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11194847

Psal se 16. únor roku 1951, když sovětský vůdce Josif Stalin ve svém prohlášení zaměřeném na situaci v Koreji obvinil OSN, že se stala „zbraní agresivní války“. Naznačil také, že ačkoli světová válka není „v současné době“ nevyhnutelná, „váleční štváči“ na Západě by takový konflikt mohli vyvolat.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 16.2.2024, 18:22

Válka v Koreji

Stalinovy komentáře v odpovědi na dotazy sovětského listu Pravda byly jeho prvním veřejným vyjádřením k téměř rok trvajícímu konfliktu v Koreji, v němž se Spojené státy, Jižní Korea a další členské země OSN postavily proti silám Severní Koreje a komunistické Číny.

Stalinovo prohlášení, které přišlo jen něco málo přes dva týdny po rezoluci Valného shromáždění OSN odsuzující Čínu jako agresora, obrátilo karty a prohlásilo, že OSN „pohřbívá svou morální prestiž a odsuzuje se k rozpadu“.

Váleční štváči a nová světová válka

Varoval, že západní „váleční štváči“ svým agresivním postojem v Koreji „dokážou lidové masy zaplést do lží, oklamat je a zatáhnout do nové světové války“. V každém případě sebevědomě předpovídal, že čínské síly v Koreji zvítězí, protože proti nim stojící armády postrádají morálku a oddanost válce.

Navzdory poměrně ostrému tónu Stalinových slov nebyli západní pozorovatelé z nastalé situace příliš znepokojeni.

Válka slov

Stalinovy útoky na západní „agresi“ byly známé a někteří představitelé ve Washingtonu se utěšovali tvrzením, že světová válka není „v současné době “ nevyhnutelná. Existoval totiž pocit, že Stalinovo odsouzení akcí Organizace spojených národů bylo vlastně zastřenou výzvou k jednání pod záštitou tohoto orgánu.

Stalinovy výroky a intenzivní zkoumání, kterému byly na Západě vystaveny, byly dalším důkazem toho, že ve studené válce je „válka slov“ téměř stejně významná jako skutečné boje na bitevním poli.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články