Čeští baťůžkáři opět útočí. Tentokrát na chudáka Srí Lanku! – G.cz
Vyhledávání

Čeští baťůžkáři opět útočí. Tentokrát na chudáka Srí Lanku!

Chcete být letos opravdu cool? Vyhněte se všem exotickým destinacím obloukem!

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 26.2.2015, 09:00

Ještě před deseti lety se zapomenutý ostrov Cejlon uprostřed Indického oceánu zmítal ve velice tíživé situaci zapřičiněné poslední etapou občanské války podpořené následky destruktivní vlny tsunami, která jej v prosinci roku 2004 zasáhla.

A právě tehdy se většina průměrně gramotných Čechů nejspíš poprvé blíže a důkladněji seznámila s někdejší britskou kolonií, která nutně potřebovala finanční i humanitární pomoc.

Netrvalo dlouho a z chudého ostrova za devatero horami a devatero řekami na jiném kontinentu, se vynořila "Zářivá země", malebný ostrov koření, slonů, čaje, pávů, Buddhy a květin, která s otevřenou náručí vítá teplomilné turisty jako nové Chorvatsko.

Chyba nebo účel?

Ačkoliv to do jihovýchodní Asie opravdu nemáme "co by kamenem dohodil", v momentě, kdy web Hedvábná stezka zavelí, letecké společnosti umožní a na facebooku se rozkřikne, nedá se nic dělat, čeští "low cost" cestovatelé začnou hromadně vybírat týdny dovolené na rok dopředu, balit trekové batohy a vyrážet za exotikou.

Čím vzdálenější destinaci zvolí, tím lépe. Po Novém Zélandu, který poslední roky brali útokem především čerství absolventi středních a neúspěšní absolventi vysokých škol s tím, že si zde zlepší angličtinu, naberou cenné zkušenosti, vydělají nějakou tu korunu a za rok si podají přihlášku tam, kam se "z nějakého nevysvětlitelného důvodu" napoprvé nedostali, se na piedestalu objevila z "ještě nevysvětlitelnějšího důvodu" právě Srí Lanka.

Co na tom, že se většina samozvaných pokračovatelů Hanzelky a Zikmunda ještě nikdy neprošla v Tatrách a Bodamské jezero znají jen z hodin zeměpisu? Odletět na jiný kontinent zní přinejmenším lépe a dobrodružněji, než trávit zimní sezonu v Jeseníkách. Dlouhodobější pobyt na čajovém ostrově je navíc vyjde i mnohem levněji než na chatě pod sjezdovkou.

Knižní průvodce po Srí Lance jsou tedy v pražských knihkupectvích až do dubna beznadějně vyprodány, a bude hůř!

Kdo nemá ve svém okolí nebo alespoň na Facebooku jediného přítele, který by letos v zimě "provokoval" fotografiemi z cejlonských pláží a surfařských pokusů, lže, nebo se špatně dívá. Nekonečné řetězce těch, kteří se vydali na životní cestu seberealice, potřebují si "něco" vyřešit, propadli cestování nebo zkrátka jen sehnali směšně levný let na Srí Lanku, se rozrůstají geometrickou řadou.

I já jsem se stala obětí fenoménu sté opice a mám svou akční letenku. Místo motýlků v břiše z nepoznaného dobrodružství a příjemné cestovní horečky, prožívám přípravy spíš tak, že utrácím nemalé sumy za očkování proti žloutenkám a břišnímu tyfu, abych se následně i před doktorem zdráhala vyslovit název ostrova, kam si na pár týdnů odlétám "čistit hlavu" a který je již několik měsíců atakován sandály, batůžky a ledvinkami mých krajanů.

Abyste neudělali stejnou chybu a vyvarovali se davové psychóze, máme pro vás 7 mnohem rozumnějších a méně obvyklých asijských destinací, kam vyrazit.​

Podobné články

Doporučujeme

Další články