Made in China
Je hezké, že Čína nám dokáže dodat velké množství roušek, respirátorů a dalších zdravotnických pomůcek, ale na druhou stranu bychom se měli i ohlížet na kvalitu nakoupených výrobků. Ta ostatně kulhá a pověstná čínská „kvalita“ se v posledních dnech opět potvrdila, a to v Libereckém kraji, který od ministerstva vnitra dostal sadu roušek. Ty byly sice zabalené v originálním balení, ale přesto však vypadaly jako vyválené v bahně. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS) dokonce tipuje rouškám stáří 200 let, a proto se rozhodl stáhnout z nemocnic celou dodávku těchto ochranných pomůcek, jak uvedl server Aktuálně.cz.
Liberecký kraj prý pošle čínskou zásilku roušek zpět na ministerstvo vnitra, aby lidé, kteří mají dodávky ochranných pomůcek viděli, co kupují, řekl Sobotka v rámci facebookového živého vysílání krizového štábu Libereckého kraje. Sobotka nezapomněl ani upozornit všechny zdravotníky, aby si pečlivě kontrolovali dodané zdravotní pomůcky ihned po rozbalení. Prozatím se bohužel neví, kolik špinavých a netěsnících roušek ministerstvo vnitra dodalo. Vrácené pomůcky by neměly ovlivnit stav zásob. Podle informací Aktuálně.cz v minulosti nebyl žádný problém s kvalitou dodaných pomůcek. Sice se objevovaly nějaké nekvalitní rukavice, ale nic markantního.
null
O vadných respirátorech z Číny se zhruba před měsícem zmiňovalo například i Nizozemsko, které muselo stáhnout z nemocnic a zdravotnických zařízení 600 tisíc kusů. Testy totiž prokázaly, že respirátory nesplňovaly ochranu FFP2. Proto se Liberecký kraj rozhodl čínské pomůcky rovněž otestovat, aby zjistil, jestli poskytují ochranu zdravotníkům. Test ukázal, že ano.
Nedůvěře k čínským zdravonickým pomůckám se nemůžeme divit, když nedávný test Ústavu chemických procesů Akademie věd, který zjistil, že respirátory z Číny netěsní. Díky tomu je jejich účinnost nižší zhruba o polovinu, což znamená, že zdravotníkům může hrozit větší riziko nákazy koronavirem. S touto informací přišel web SeznamZprávy, který upozornil na to, že se jednalo o respirátory dovezené v posledních týdnech ministerstvem vnitra a zdravotnictví. Kvalitu respirátorů měl přitom kontrolovat Ústav bezpečnosti práce.
null
Čínské respirátory sice vyhovují ochraným požadavkům, ovšem za předpokladu, že je má člověk přilepený na ústech., jak ukázalo testování Akademie věd ČR. Pokud se tak neděje, ochranný efekt klesá o polovinu. Ideální by prý bylo, kdybyste ho měli k obličeji přilepený. Nutno podotknout, že naše vláda z Číny nakupuje v podstatě od začátku koronavirové krize do teď. Během této doby za čínské ochranné pomůcky už utratila několik miliard korun.