7473 knih virtuálních vědomostí - tak vypadá Wikipedie v reálu

11 594 743 hesel s více či méně obsažným popisem - to je největší internetová encyklopedie, kterou můžete sami upravovat a měnit. Michael Mandiberg, umělec z New Yorku, se rozhodl jí dát reálnou podobu.

Dnešní teenageři (a nejen oni) už si ani neumí představit, že ti, kterým je dnes přes 30, mívali cestu k informacím mnohem trnitější. Dnes stačí párkrát kliknout ukazováčkem. Dřív bylo potřeba zapojit svalů mnohem víc. Vědomosti se ukrývaly v knihách, opravdových papírových voňavých knihách, uložených v chrámu knihomolů a studentů - v knihovně.

Jednu takovou se rozhodl přivézt znovu k životu, byť jen na chvilku, v rámci výstavy, newyorský umělec Michael Mandiberg. Jako předlohu si zvolil virtuální knihovnu, bez které by se dnešní studenti čehokoli už nejspíš neobešli, Wikipedii.

Rozhodl se vytisknout každou její stránku publikovanou od zahájení projektu. Wikipedie je živoucí organismus, který se neustále rozrůstá. V moment, kdy se Michael odhodlal k činu, obsahovala 11 594 743 článků - v přepočtu 1 petabajt neboli 1 milion gigabajtů, informací.

Vyšlo mu z toho krásných 7473 výtisků. Nechal jich ale v minimalistickém designu vytisknout jen 106 a ostatní namaloval na stěnu v Denny Gallery na Manhattanu.

"Tohle je způsob, jak lze opravdu porozumět tomu, jak velké věci jsou," dodal autor "tištěné Wikipedie".

Projekt Wikipedie odstartoval v roce 2001. Její název vznikl spojením slov wiki a encyclopedia. Výraz wiki pochází z havajštiny a označuje cosi "velmi rychlého". Wiki weby umožňují uživatelům přidávat a měnit stávající obsah podobně jako v internetových diskuzích.

Každý měsíc si v ní "listuje" zhruba 495 000 000 unikátních návštěvníků. Je to šestá nejoblíbenější stránka celého internetu. Vychází ve 288 jazykových verzích. Některé jsou ale spíše symbolické. Nejvíce hesel obsahuje verze anglická - konkrétně 4,9 milionu.

Česká verze zahájila svoji činnost v roce 2002. Momentálně v ní najdete 326 933 článků, další ale neustále přibývají. Jejími spolutvůrci se můžete stát i vy.

A když už jsme u těch knihoven, TADY máte 18 nejkrásnějších - reálných - z celého světa.


Komentáře

Doporučeno pro vás