fb pixel
Vyhledávání

6 důvodů, proč místo nesmyslné středomořské „last minute“ dovolené vyrazit do Slovinska!

Průzračná Soča nikdy není teplejší než 10 st. C.
Zdroj: Alena SKálová

Říká se, že pod svícnem je největší tma a při objevování prázdninových destinací to platí dvojnásob. Ačkoliv většina českých turistů dává přednost jižním letoviskům v Itálii nebo Chorvatsku, nedaleko našich hranic se rozprostírá země, která v sobě geniálně kloubí všechno, co máme rádi. Od německé spořádanosti, italské rozevlátosti až po balkánský temperament.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 21.8.2017, 07:00

Slovinsko je země, kterou si zamilujete hned napoprvé.

Protože má jen malý kousek mořského pobřeží, jsou jeho hlavní devizou hory a národní parky.

Jelikož bylo Slovinsko ekonomicky nejvyspělejší ze všech států bývalé Jugoslávie a roku 1991 se odtrhlo od jugoslávské federace mírovou cestou, nový samostatný stát nezbrzdila ani poválečná obnova. Patří proto mezi příjemné a vyspělé evropské země, která vedle úchvatné přírody nabízí také celou řadu skvostných historických památek.

Pro tentokrát však necháme stranou perly benátské architektury i stopy římského osídlení a zaměříme se na překrásnou část na severozápadě, údolí řeky Soči, která je kapesním rájem adrenalinových sportů a významných historických událostí.

1. Průzračná Soča

Řeka Soča vyvěrající z jeskynního systému v Julských alpách je průzračně čistá a ledová. Pokud chcete vidět, co znamená termín „křišťálová voda“, vypravte se k jejímu prameni. U Izviru Soče, jak se slovinsky nazývá, na vás čeká nezapomenutelný zážitek. Jelikož se ale nacházíte přímo v Triglavském národním parku, na sporty zapomeňte a vydejte se po proudu níž.

2. Pádlem vpřed

Většina oblastí při toku Soči je ideálním místem k pádlování, přičemž vysedání a nasedání je povoleno jen na určitých místech. Nutno také dodat, že kajakáři, kánoisté a raftaři se musí smířit I s faktem, že mohou pádlovat jen od 8. do 18 hodin, neboť po zbylý čas je řeka místem pro rybáře. Řeku je dobré dopředu okouknout a prozkoumat, neboť jednotlivá místa jsou značně proměnlivá.

3. Put Miru

Na pěší turistice je nejúžasnější, že můžete spojit příjemné s užitečným. Projít se nádhernou krajinou a ještě načerpat atmosféru zásadních historických událostí. Jelikož se v okolí Soči uskutečnilo 12 krvavých bitev první světové války, je cesta julskými Alpami až k Jaderskému moři protkaná hřbitůvky, pozorovatelnami, zákopy, pevnostmi i muzei. Pevnost Kluže, která je na pomyslné stráži této stezky, kdysi bránila Italům, aby vnikli na rakousko-uherské území. Vojenský hřbitov Logu je dojímavě krásným a silným místem, ale především smutnou vzpomínkou na všechny muže padlé ve válce. Na tomto území položilo kdysi život kolem 300 000 vojáků, z čehož 10 000 českých.

4. Paragliding

Oblast kolem Tolminu je Mekkou všech příznivců paraglidingu. Nadšenci, kteří se snášejí dolů do údolí, aby se následně stopem nechali vyvézt zpátky na vrchol, jsou jejím koloritem. Nejfrekventovanějším startovištěm je Kobaba, přímo nad vesnicí Tolmin. Dá se zde startovat ve všech třech směrech, O, S, W, a jelikož jde o termicky velmi aktivní místo navazující přímo na skalnatý jižní hřeben Polovnik nad Kobaridem, je zde podle znalců „luxusní polítáníčko“.

5. Ferraty

V Julských Alpách tohle všechno vlastně začalo. Zajištěná cesta zvaná feráta neboli německy Klettersteig nebyly ani zdaleka budovány pro povyražení turistů, nýbrž ze zcela praktických důvodů. Za zakladatele moderních zajištěných cest bývá považována první světová válka. Rakousko-Uhersko, které vedlo v jižním Tyrolsku a na území dnešního Slovinska poziční válku proti Itálii a bojovalo doslova o každý vrchol, muselo přes skalnaté hřebeny Dolomit a Julských Alp vytvořit cesty, které by byly alespoň zdánlivě bezpečné. I když se v mnohé literatuře můžeme dočíst o hrůzostrašných provizoriích, např. dlouhých dřevěných žebřících zavěšených na skobách ve skalních stěnách, jen na konopných smycích, některé z těchto ferat se dochovaly dodnes.

6. Goriška Brda

Ačkoliv jde o velice malou část Slovinska, je o ní pořádně slyšet. Pojmenování Brda, které bychom do češtiny přeložili jako „kopec“ popisuje kopcovitý viničný výběžek táhnoucí se až do Itálie. Kromě překrásné přírody, otevřených luk, vinic a sadů je tato oblast vyhlášená především produkcí kvalitního slovinského vína. Místní Cabernet Sauvignon a Merlot patří ke špičce evropských vín.

A pokud se chystáte do Paříže, TADY máte 12 věcí, které byste si měli pořídit na tamním blešáku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články