fb pixel
Vyhledávání

Království sněhu a ledu: 6 cest za letním ledem

Ohromné, že?
Zdroj: svetnadosah.cz

Když už vám horko nedá spát, máme pro vás výletní tipy, na kterých se stoprocentně zchladíte. A na jejich konci mrazák velikosti vzrostlého muže určitě nečekejte.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 16.7.2015, 10:54

V létě určitě každý z vás přivítá možnost se někde ochladit - a když už vám koupaliště lezou na nervy, je tu pár ledových jeskyní, které doopravdy stojí za to. Přírodní paláce chladu a krystalicky čistého ledu, které vznikaly i dlouhé tisíce let. Tyhle všechny můžete navštívit (a třeba si z plných plic zazpívat nejpopulárnější Disney odrhovačku Let It Go) - v teplém oblečení samozřejmě.

1. Ledovec Hintertux

Chodby ledových jeskyň na vás čekají v rakouském Tyrolsku. Cesta k němu vede od Salzburku směrem na Innsbruck - projeli byste městečky Brixxleg a u Jenbachu odbočili na Mayrhofen. Pak už Hintertux nemůžete vůbec přehlédnout. K ledovci vedou tři lanovky. Ve výšce téměř 3.250 metrů nad mořem je sníh, který po celý rok netaje a proto zde trénují lyžaři z celého světa.

Vstup do ledového království je přitom zhruba 200 metrů od nejvyšší vyhlídky. Systém ledových chodeb našel úplnou náhodou Roman Erler, který se zhruba padesát metrů od dnešního vchodu propadl dovnitř. A dodnes se o Ledový palác stará. S helmou, a třeba i s bezpečnostními úpony, se můžete spolu s průvodcem ( i se samotným Romanem) vydat do zmrzlých jeskyní, které tvořila jen a pouze příroda - a je to úchvatný pohled.

Průzračné krystaly, dlouhé krápníky, úzké chodby. Tady se doopravdy musíte držet, aby jste neuklouzli - oči se vám totiž budou doslova protáčet v hlavě za každým ohybem ledu. Ledovec se sám o sobě každý rok mírně pohybuje, ale prohlídky to neznemožňuje. Trasa trvá hodinu, průvodce mluví plynně anglicky a vstupné pro dospělé je 8 euro. Děti starší šesti let stojí prohlídka 4 eura, pro mladší bohužel vstup není možný. Můžete se dokonce projet v člunu na jezeře, které se v ledových jeskyních nachází. Voda má 0 stupňů Celsia, ale nezamrzá. O tom se sami můžete na Hintertuxu přesvědčit.

2. Ledová jeskyně Eisenriesenweld

Rakouská Eisenriesenweld je nejdelší ledovou jeskyní na světě - má 42 kilometrů na délku. Nachází se v pohoří Tennengebirge, v hoře Hochkogel a její vstup byste jen tak z údolí nezahlédli. Jak se k ní dostat? Cestou na jih od Salzburgu, do města Werfen.

V jeskyních je celoročně kolem 0 stupňů Celsia a ze všech 42 kilometrů je pro návštěvníky přístupný pouze jeden kilometr. I tak je ten zážitek ohromující. Zhruba 3 minuty strávíte v lanovce - ještě k ní ale musíte z parkoviště podniknout výšlap zhruba 20 minut. Tu námahu vám ale vynahradí skvělý výhled do krajiny. Tamní lanovka je prý nejstrmější v Rakousku. Uvnitř v jeskyni vás sice čeká spousta schodů a hodina a půl prohlídky za teploty u bodu mrazu, ale tohle si stoprocentně užijete. Stačí se rozhlédnout. Některé kusy ledového umění průvodci nasvěcují světlicí.

Lanovka samotná stojí 13 euro pro dospělé (děti 8 euro), vstup do jeskyně pak 11 euro (děti 6 euro). Pokud jste nadšení sportovci, cestu až nahoru k jeskyni můžete sami zdolat, ale je to opravdu jen pro ty nejzdatnější. V jeskyni pak překonáte 134 metrů nadmořské výšky, což je, jako kdybyste si vyšlapali jeden věžák. Takže si způsob cesty nahoru pečlivě zvažte. Záklon terénu je až 50 stupňů.

3. Dobšinská jeskyně

Tahle zaledněná jeskyně je v sousedním Slovensku a můžete ji najít v národním parku Slovenský ráj, poblíž hornického městečka Dobšiná. Odjakživa se jejímu vchodu říkávalo "Studená díra". Jako první byla v Evropě také jeskyně osvětlena a z její celkové délky 1388 metrů je veřejnosti zpřístupněno zhruba půl kilometru. Dříve byla součástí Stratenské jeskyně, ale po propadu stropu byla oddělena od systému a trosky uzavřely cirkulaci vzduchu. Proto jeskyně zledovatěla.

Ročně se její teplota pochybuje kolem -1 stupně Celsia a můžete v ní vidět obří zamrzlé vodopády, stalagmity a stalaktity. Na podlahovém ledu, který má tloušťku až 25 metrů, můžete krásně vidět, jak je vrstvený. Všechny tvary v jeskyni jsou ovlivněny prouděním vzduchu. Za vstup do jeskyně si zaplatíte 8 euro (děti a studenti mají slevu).

4. Demänovská jeskyně

V Demänovské dolině, která je v severní části pohoří Nizké Tatry na Slovensku, leží další tajemná jeskyně, do které je radno si i v létě vzít palčáky. Na délku má téměř dva kilometry, ze kterých je pro veřejnost přístupno zhruba 680 metrů. Přesně se nachází v bradlu Bašta nad Kamennou chatou a vstup je ve výšce 790 metrů nad mořem. S průvodcem překonáte převýšení 48 metrů nad mořem. Právě letní měsíce jsou nejlepší chvílí, kdy je dobré se sem do jeskyně vydat.

O Demänovských jeskyních se vědělo zhruba od roku 1299, led se v nich začal přitom tvořit před 400 až 500 lety. Dnes v nich zimuje několik druhů netopýrů. Prohlídka trvá zhruba tři čtvrtě hodiny a dospělí za ní zaplatí 8 euro (děti jsou za polovic a studenti platí o euro méně než dospělí). Nachází se asi 6 kilometrů od města Liptovský Mikuláš.

5. Ledová a Vlčí jáma

I v Čechách jsou místa, kde na vás dýchne v nejparnějším vedru mráz. Takové místo je u Horní Blatné. Ledovou jámu tu tvoří 60 metrů hluboká průrva, ve které se propadl středověký důl Jiří. Blízko ní je Vlčí jáma, která také vznikla propadnutím jednoho z největších dolů v té době, Wolfgangu. V Ledové jámě dokáže led se sněhem vydržet po celý rok. Jak je na tom letos, se můžete sami přesvědčit - z Horní Blatné se k ní i Vlčí jámě můžete dostat po červené turistické značce. A jako vstupné neplatíte vůbec nic.

6. BONUS - Mapa Československa

Tenhle unikátní zbytek sněhu zůstává po celý rok na Studniční hoře - a jde prý vidět i tento rok. Je to zvláštní fenomén - místní říkávají, že pokud ještě neroztála Mapa, neskončila zima. Mapa leží v první zóně Národního parku Krkonoše, takže není turistům jen tak přístupná. Tedy se na její tání můžete dívat pouze zpovzdálí.

A jestli se chcete zchladit doma, tady máte pár receptů na domácí zmrzliny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články