fb pixel
Vyhledávání

13 malebných evropských měst, v nichž středověk nikdy neskončil

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

To, co většinou známe jen z popisů a obrázků v kronikách, se v několika málo lidských sídlech dochovalo ve své původní podobě.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 19.1.2018, 14:50

1. Rothenburg

Celým názvem Rothenburg ob der Tauber podle řeky, která tu tvoří meandr kolem ostrohu, na němž město stojí a řeka jej tak přirozeně chrání ze tří stran. Tohle strategické místo má prastarou historii osídlení, první hrad zde byl zbudován koncem prvního tisíciletí. Největší rozmach zaznamenalo ve středověku, kdy mělo ve své správě desítky okolních vesnic a místní ovčí vlna byla ceněným zbožím v celé Evropě.

Rothenburg je dnes na Seznamu kulturního dědictví UNESCO, jako ostatně všechna města představená v tomto článku. Jakkoli je toto ocenění poněkud svazující, není Rothenburg žádný „mrtvý skanzen“, nýbrž živoucí a pro návštěvníky velmi přívětivé místo plné romantických zákoutí a s množstvím stylových hospůdek a restaurací.

Navíc byl Rothenburg svobodným městem zbaveným povinnosti odvádět daně císaři, a proto byl také velmi bohatý. Až do třicetileté války, kdy jej obléhal a dobyl generál Tilly. Město bylo podle legendy ušetřeno, protože tehdejší starosta vypil v rámci sázky s generálem naráz třílitrový pohár vína. Tahle událost se zde každoročně v říjnu připomíná a návštěvníci jsou naoko vyzýváni, aby to rovněž zkusili. Až na jednoho Kanaďana, který pak málem zemřel v nemocnici, se to zatím nikomu nepodařilo.

Tilly sice Rothenburg ušetřil, ale po epidemii moru město velmi zchudlo a další urbanistický vývoj se zastavil. Zachovalo si tak svůj původní ráz s klikatými uličkami a středověkými hrázděnými domy, které později Disney použil jako předlohu do animovaného filmu Pinocchio. Město se díky své zachovalosti stalo cílem výletů již v první třetině 20. století, což mu zachránilo život podruhé. Na konci druhé světové války jej chtěli Spojenci zničit, ovšem jeden z amerických velitelů si po jeho prohlídce vzpomněl, že tohle malebné místo zná z pohlednic, které si odtud kdysi přivezla jeho maminka, a útok zastavil.

Po válce bylo město postupně opraveno a zmodernizováno s tím, že se smějí používat pouze tradiční materiály a musejí být zachovány původní podoby fasád. Nápaditým způsobem byly opraveny chátrající hradby – o Rothenburgu vyšel po válce článek v americkém tisku a zanedlouho začaly přicházet první peněžní dary. I dnes si lze koupit symbolicky určitý kus zdi, kam se umístí tabulka s vaším jménem.

2. San Gimignano

Stojí na místě někdejší etruské osady a později římského města. Tohle toskánské město je proslulé svými obytnými věžemi, které připomínají mrakodrapy. Původně jich bylo přes sedmdesát, dnes jich stojí už jen čtrnáct. Dochovalo se i celé historické jádro v gotickém stylu, a to díky tomu, že od 15. století rozvoj města stagnoval.

3. Zamość

Leží na území východního Polska, na kdysi významné obchodní trase spojující Varšavu a Lvov. Bylo založeno roku 1580 a brzy se mu začalo přezdívat „Perla polské renesance“, „Město arkád“ nebo „Padova severu“. Od počátku bylo totiž budováno podle italských renesančních teorií a plánů „ideálního města“.

4. Piran


Město na výběžku slovinského pobřeží, jehož rozkvět započal ve 12. století. Bylo pod ochranou Benátské republiky, čemuž odpovídá i charakter místních památek. Městu vévodí kostel sv. Jiří pocházející z raných dob, ale nynější podoba je stará necelých 300 let. Město obepínají mohutné hradby, po kterých se můžete procházet.

5. Óbidos

Na dalších osm měst se podívejte v galerii:


Podobné články

Doporučujeme

Další články