Špatná zpráva pro homosexuály: láska ke stejnému pohlaví je trestná v 72 zemích světa, v 8 zemích za ni hrozí trest smrti

Obrázek uživatele Martin Miko
28.7.2017, 08:07

Dle britského deníku The Guardian je 50 let po částečné dekriminalizaci homosexuality ve Velké Británii a Walesu ve světě stále 72 zemí, které trestně postihují vztahy stejného pohlaví. V 8 zemích světa dokonce hrozí za homosexualitu trest smrti. Tyto informace jsou uvedeny ve výroční zprávě Mezinárodní asociace lesbiček, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů (ILGA). Deník The Guardian zároveň zpracoval názornou mapu světa, kde detailně vykresluje možné postihy za projevy homosexuality.

8 zemí světa trestá homosexualitu smrtí

V oblastech v jižní a východní Africe, na Blízkém východě a jižní Asii neustále přetrvává netolerance vůči homosexualitě na nejvyšší úrovni. Naproti tomu západní Evropa a severní Amerika se proti homosexuálům tolik nevymezuje a státy zde zůstávají v liberálnějším postavení. Co se týče postavení Velké Británie, tak nebyla jedinou zemí, která musela najít cestu k dekriminalizaci homosexuality. Podobnou cestu absolvovala i Francie, Belgie, Nizozemsko, Brazílie nebo Argentina. Tyto země legalizovaly homosexualitu na přelomu 20. století.

V zemích jako Írán, Súdán, Saúdská Arábie a Jemen je homosexualita stále trestný čin, za který hrozí smrt. Přísný trest vychází z islámského práva. Totéž praktikují i některé části Somálska a severní Nigérie. V Iráku a Sýrii trest smrti provádějí mimostátní činitelé včetně Islámského státu. Vztahy mezi stejným pohlavím jsou v 72 státech kriminalizovány dle zákonů daných zemí. Homosexualita je v těchto zemích definována jako trestný čin sodomie a chování proti přírodě a trestá se odnětím svobody. Například Egypt oficiálně toleruje homosexualitu, avšak páry stejného pohlaví jsou sledovány a stovky z nich údajně zadržovány z důvodu ničení dobré morálky v zemi.

Západní svět je liberálnější

Více než 120 zemí světa dekriminalizovalo homosexualitu, avšak některé z nich nelze označit za liberální. V Rusku byl zaveden zákon, který zakazuje jakoukoliv propagaci homosexuality. Spoluautorka výroční zprávy organizace ILGA Aengus Carroll uvedla pro The Guardian, že na světě neexistuje žádná země, kde by homosexuálové byli v bezpečí před diskriminací a předsudky.

Situace ve světě je každopádně různá. V Německu bylo letos odhlasováno, že manželství stejného pohlaví bude naprosto legální. Podobně se k tomu staví například na Maltě.

A zde je 6 zajímavostí o Gilbertu Bakerovi, který vytvořil legendární duhovou vlajku homosexuálů.


Komentáře

Doporučeno pro vás