fb pixel Sovětský design: Plakáty od soudruhů z Východu nás stále baví – G.cz
Vyhledávání

Sovětský design: Plakáty od soudruhů z Východu nás stále baví

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Také jste si mysleli, že všechno v Sovětském svazu bylo špatné? To jste na omylu, protože za „železnou oponou“ vznikala velmi kvalitní kultura v oblasti fotografie, umění, designu nebo architektury. Dokonce by se dalo i říct, že bychom se v některých oblastech měli co učit. O tom všem vás přesvědčí i facebooková stránka Soviet Visuals.

Martin Miko
Martin Miko 6.7.2020, 15:54

Sovětská kvalita vyčnívá

Sovětský svaz nás dokáže i po jednatřiceti letech od zániku stále překvapit. Zatímco zvěrstva druhé světové války jsou nám připomínána dodnes každý den díky dokumentárním filmům na České televizi, tak na Sovětský svaz se zapomíná. Přitom tu s námi byl od roku 1922 až do roku 1991, takže si zaslouží mnohem větší pozornost, než mu dáváme. Naštěstí je tu s námi facebooková stránka Soviet Visuals, která nám ukazuje i ty dobré věci, co vznikly v SSSR.

Tolik architektury, grafického designu, umění, fotografií a vizuálů na obdivuhodné úrovni, za kterou by se nemuseli stydět ani současní umělci, se jen tak nevidí. Totéž platí samozřejmě i o socialistickém Československu, kde rovněž vzniklo mnoho kvalitních věcí, ať už v oblasti designu nábytku, typografie nebo grafického designu. Dokonce i tehdejší architektura, která byla pro mnohé trnem v oku, se stala pro některé jakýmsi symbolem kvality a vkusu. Všechno je samozřejmě pomíjivé, a to platí o všem.

V následující galerii pochopíte, že v Sovětském svazu vznikaly i poměrně zajímavé věci.

Líbí se vám plakáty a grafiky z minulého století, které vznikaly za účelem propagandy? Jejich myšlenky jsou sice zpátečnické, ale zpracování poměrně slušné.

Podobné články

Doporučujeme

Další články