fb pixel Soumrak italské mafie? Policie zatkla sicilského bosse. Tady je příběh jeho a dalších 8 obávaných gangsterů – G.cz
Vyhledávání

Soumrak italské mafie? Policie zatkla sicilského bosse. Tady je příběh jeho a dalších 8 obávaných gangsterů

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Pro mafiány nastaly těžké časy. V úterý byla zatčena hlava bossů sicilské mafie Settimo Mineo, kromě něj byly z mafiánského spolčování a mnoha dalších těžkých zločinů obviněny i desítky dalších lidí. A policejní zásah pokračuje. Smyčka se utahuje nejenom kolem Cosa nostry. Rozsáhlá mezinárodní akce probíhá na území Německa, Itálie, Nizozemska a Belgie a je vedena proti členům italské mafie 'Ndrangheta, která má prsty v ledasčem.

Václav Roman
Václav Roman 5.12.2018, 11:41

Všudypřítomná mafie

5. prosince roku 1933 skončila ve Spojených státech prohibice, která hrála do karet organizovanému zločinu. To se současným policejní zásahem možná nesouvisí, ale zdání klame. Některé mafiánské organizace se rekrutovaly z řad italských imigrantů, kteří záhy přišli na to, jak mohou rychle zbohatnout – vydírat své krajany. Ze zločineckých gangů postupně vznikla mafie. Největší rozkvět americké Cosa nostry nastal právě v době prohibice.

Ale zpátky do Evropy, konkrétně na Apeninský poloostrov, kde operuje velké množství organizací, které se pohybují na hraně, ale i za hranou italského zákona. Cosa Nostra, 'Ndrangheta, Sacra Corona Unita a Camorra to jsou čtyři nejznámější.

Nyní dostávají mafiáni těžké rány, zvláště ti na Sicílii a v Kalábrii. Hlava sicilské mafie je za mřížemi a čelí mnoha obviněním. Vydírání, nedovolené ozbrojování, žhářství… Je však více než jisté, že Settimo Mineo bude tvrdit, že o žádné nezákonné činnosti nemá ani tušení. Stejně jako při tzv. mafiánském maxiprocesu, který probíhal v letech 1986 až 1992 a Mineo pak strávil několik let ve vězení. Dnes mu je 80 let a nástupcem loni zesnulého Salvatora „Tota“ Riiny se stal teprve letos na konci května, kde se po dlouhé době sešly hlavy sicilských mafiánských rodin.

Klenotník Minea sliboval novou éru sicilské mafie. Jednotlivé klany se měly spojit, obchod s drogami a zbraněmi měl být reorganizován. Nyní bylo nejužší vedení sicilské mafie rozloženo, paralyzováno.

V obdobném ohrožení je kalábrijská mafie 'Ndrangheta, která má dominantní postavení v pašování drog do Evropy. Italský soudce Nicola Gratteri, který s touto zločineckou organizací zápasí už léta, tvrdí, že 'Ndrangheta operuje na všech kontinentech. V současné době by měl probíhat zásah proti této organizaci také v jihoamerických zemích. Vražedné prsty 'Ndranghety dosáhly i na Slovensko, kde byl v únoru zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak, který se věnova zneužívání dotací EU právě touto organizací.

V následující galerii se podívejme na příběhy nejznámějších, nejhledanějších i nejnebezpečnějších mafiánů:

A zde si můžete přečíst o nejmocnějších ganzích 90. let na Slovensku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články