fb pixel Soumrak ikony, bez které si nakupování nábytku nedokážeme představit: Čím Ikea nahradí legendární masové kuličky? – G.cz
Vyhledávání

Soumrak ikony, bez které si nakupování nábytku nedokážeme představit: Čím Ikea nahradí legendární masové kuličky?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Legendární pochoutka a nejpopulárnější jídlo švédského řetězce, na které někdo váží cestu do Ikey, aniž by si potřeboval vylepšit domácnost. Masové kuličky prostě milujeme, ale zdá se, že nábytkářský gigant se od něho chystá pomalu odvracet. Samozřejmě, že se ho nechystá z jídelního lístku vyškrtnout úplně, to by ani nešlo, ale vzhledem ke strategii udržitelnosti se snaží zákazníkům nabízet jiné, méně zatěžující alternativy.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 24.4.2019, 11:27

Jde vůbec nahradit masové kuličky?

Mnohými milované i zatracované. Švédské masové kuličky z obchodního domu Ikea si za dlouhá léta existence prošly různými fázemi. Například po vypuknutí skandálu s koňským masem v roce 2013 si na ně řada lidí nechala zajít chuť. Teď to ale vypadá, že se chce nábytkářský gigant od jejich propagace odklonit.

Jestli vám tlak vyletěl na 180 jako nám, když jsme tuto informaci četli, můžete se zase hezky uklidnit. Řetězec se pochoutku nechystá stáhnout, ale vzhledem k cílům trvalé udržitelnosti, se snaží propagovat zdravější a ekologičtější alternativy.

"Myslím, že masových kuliček se nikdy nezbavíme, je to ikonický produkt. Spíše se snažíme o rozšíření této řady a naší nabídky," uvádí věci na pravou míru Caroline Reid, která má ve své kompetenci vývoj udržitelnosti ve švédské firmě. Ikea bude usilovat, aby si lidé za kuličkami nevybavovali jen variantu z masa (vepřového, hovězího a v minulosti také někdy koňského), nýbrž třeba i zeleninové nebo lososové, které přišly do nabídky nedávno. Co si ale budeme, mleté masové kuličky jsou prostě nenahraditelné.

Důvod, proč Ikea mění jídelní lístek, je prostý. Uvědomuje si totiž, že produkce masa velmi zatěžuje životní prostředí. Globálně je jedním z největších zdrojů skleníkových plynů a jednou z hlavních příčin snižování biodiverzity. K tomu si navíc připočtěme produkci methanu, spotřebu vody, zabrání půdy nebo znečištění životního prostředí v důsledku užití fosilních paliv.

Tento krok směrem k udržitelnosti samozřejmě ceníme, ale doufáme, že Ikea dodrží své sliby a od kuliček nikdy úplně neupustí. A nebo přijde s takovou alternativou, která je dokáže důstojně nahradit. Neradi bychom se dočkali veganských kotoučků, ty totiž za důstojnou náhradu nepovažujeme.

A tady si přečtěte, jak jedno video před 14 lety změnilo budoucnost zábavy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články