Sociální dilema
Staré moudro praví - pozor na to, co si přeješ. Nové moudro by mělo znít: "Pozor na to, co dáváš na internet". Tolik jsme si zvykli na to sdílet na sociálních sítích i ty nejmenší detaily z našeho života, až jsme zapomněli, že s každou další fotkou, s každým tweetem nebo statusem si do soukromí zveme nejen lidi, které známe, ale prakticky každého, kdo má funkční připojení. A to včetně úchylů, stalkerů nebo ještě hůř - zlovolných korporací.
Nový dokument Netflixu s názvem Sociální dilema se zaobírá nejen tím, jak iluze skvělých životů, kterou na sociálních sítích vytváříme, dokázala celou jednu generaci uvrhnout do deprese a úzkostí. Podstatnou část aktuálně nejsledovanějšího dokumentárního snímku streamingové společnosti tvoří výpovědi bývalých zaměstnanců Facebooku, Instagramu, Twitteru, ale třeba také společnosti Google. A všichni mluví o tom, že naše data neustále někdo sleduje, sbírá a pak s nimi nakládá tak, že o tom ani nevíme. Kontextová reklama je jen špičkou ledovce, přátelé.
V dokumentárním počinu režiséra Jeffa Orlowskiho tak před sociálními sítěmi varují ti, kdo je sami vytvořili. Snímek Sociální dilema je na Netflixu k vidění od 9. září a na ČSFD si momentálně drží hodnocení 82 %. Byl vybrán i na letošní Sundance Festival, ale pozor. Dokumenty z produkce Netflixu dlouhodobě čelí kritice, že mají manipulativní tendence. Po zhlédnutí Sociálního dilema možná budete mít pocit, že si okamžitě musíte všechny sociální sítě zrušit a ideálně přijít i na způsob, jak zcela vymazat svou digitální stopu. To asi není nutné, ale pokud vás to přiměje přepnout profily na soukromé a třeba nevytvářet detailní, snadno zneužitelnou mapu svého každodenního pohybu a činností skrze InstaStories, tak to bude jen dobře.
To, co všechno o nás různé firmy a lidé vědí díky tomu, že máme neustále zapnuté chytré telefony, je opravdu děsivé, zároveň je to ale svět, který jsme si sami vytvořili a vlastně i vybrali. Sociální dilema za vidění rozhodně stojí.