fb pixel 4 důkazy, že když máme hlad, nejsme dobří lidé (ani fanoušci) – G.cz
Vyhledávání

4 důkazy, že když máme hlad, nejsme dobří lidé (ani fanoušci)

Když máš hlad, nejsi to ty. Hladoví Belgičani dávají míň na charitu, hladoví izraelští soudci vynášejí přísnější tresty a hladoví Češi špatně fandí.

komerční prezentace
komerční prezentace 23.4.2015, 09:46

Hlad je přirozená věc. Je to jeden ze základních lidských instinktů, pomocí kterého nám mozek sděluje – světe div se – toto: tvému tělu něco chybí a nejsi ve své kůži.

Jenže dnešní svět je daleko složitější než ten, v němž jsme se spolu s tímto základním instinktem vyvíjeli. A taky proto nás dnes hlad ovlivňuje i v oblastech, které na první pohled nemají s jídlem vůbec nic společného.

1. Hlad nás nutí dělat špatná rozhodnutí

Představte si hladové studenty, kteří podstoupí experiment spočívající v tom, že nebudou jíst. Nejedná se o hladovku, vědci je požádají pouze o to, aby nic nejedli pouhé čtyři hodiny.

Když máme hlad, nakupujeme jak vzteklí.

Pak polovině z nich nabídnou pochutiny s tím, že mohou sníst, kolik je libo. Druhé polovině nedají nic. Nakonec všem ukážou obyčejné spony na papíry. A opět jim nabídnou – vezměte si jich, kolik chcete, je to zdarma. Tedy – nejdřív se jich všech zeptají, jak se jim spony líbí.

Nikdo ze studentů jimi není ani příliš nadšen, ani jimi naopak příliš nepohrdá, zkrátka a prostě normální spony na papír, které se mohou hodit. Ale když se pak nakonec kontroluje, kolik si jich kdo vzal, ukáže se, že ti studenti, kterým nebyla po čtyřhodinovém hladovění nabídnuta žádná chutná svačinka, si jich odnášejí daleko více – a to o 70 %!

2. Když máme hlad, jsme přísnější

Před čtyřmi lety proběhl v Izraeli výzkum, jehož závěry ocitoval i prestižní časopis Nature. Bylo při něm sledováno 1112 procesů týkajících se žádostí o prominutí trestu nebo předčasné propuštění na podmínku, kterým zasedalo 8 soudců v průběhu deseti měsíců. Stručně shrnuto – kterýkoli soudce těsně před obědem či odpolední svačinou nepovolil podmínečné propuštění a neudělil podmínku v daleko vyšším procentu (až 68 %) srovnatelných případů, než když byl naopak těsně po obědě či odpolední svačině.

3. Hladoví fandíme špatně

Většina dotázaných ve výzkumu značky Snickers z února 2015 v České republice potvrzuje, že jedna z věcí ovlivňujících jejich naladění a chuť fandit, je hlad. Kvůli němu nejsou ve své kůži – méně se soustředí na hru (79 %) a nefandí tak intenzivně (70 %). Kromě různých slaných pochoutek se jedna třetina Čechů při fandění posilňuje i čokoládovými tyčinkami, například Snickers.

4. Hlad omezuje dobré úmysly

Téměř deset starý výzkum provedený v belgickém městě Leuven zkoumal ochotu lidí přispět svými penězi na zcela a bezpochyby bohulibou charitativní věc. Zároveň ale dovedně zjišťoval míru ‚vyhladovění‘ participantů – a případně ji i sám aranžoval, podobně jako v bodě 1 u kanadských studentů. Asi nepřekvapí, že hladoví lidé dávali na opuštěné děti/zvířata a jiné prospěšné kauzy daleko méně peněz než ti, kteří zrovna něco snědli.

Všechny tyto situace přitom mají jednoduché řešení. Dát si Snickers je ideální způsob, jak se dostat zpátky do své kůže. Lahodná kombinace arašídů, karamelu a nugátu zalitá v čokoládové tyčince Snickers totiž správně naladí každého hladovce.

Čeští fanoušci potvrzují #kdyzmashladnejsitoty.

A jak se dříve ‚fandívávalo‘ a kdy a jak to vůbec celé vzniklo? To vám prozradí následujících 5 perel na téma fandění napříč světadíly i historií.

Podobné články

Doporučujeme

Další články