fb pixel Smrt kolem Putina: podezřelá úmrtí odpůrců ruského prezidenta – G.cz
Vyhledávání

Smrt kolem Putina: podezřelá úmrtí odpůrců ruského prezidenta

Zdroj: Wikimedia Commons, Roberto Stuckert Filho

Kolem Putina je spousta nevyjasněných úmrtí, zejména jeho odpůrců. Pojďme si nyní představit nejznámější novináře a politické oponenty ruského diktátora, kteří byli zabiti v boji za demokracii.

Václav Adamus
Václav Adamus 25.2.2022, 17:12

Vzestup Vladimira Putina začal ihned po pádu Sovětského svazu. Ačkoliv veřejně vidět nebyl, v úzkém kruhu Jelcina byl známý. Je to vystudovaný právník a za časů SSSR pracoval ve službách KGB. Působil především v Drážďanech, kde se měl zabývat průmyslovou špionáží. V roce 1998 byl zvolen do čela tajné služby FSB. Po abdikaci Jelcina na konci roku 1999 se stává úřadujícím prezidentem, o rok později i řádně zvoleným. Ve funkci setrvává dosud.

Anna Politkovská

Novinářka Politkovská se narodila v srpnu 1958 v New Yorku. Její rodiče byli ukrajinští emigranti, pracovali jeho sovětští diplomati pro OSN. Strávila většinu svého dětství v Moskvě, kde také v roce 1980 vystudovala žurnalistiku. Pracovala pro deník Izvjestia, později v deníku Novaja gazeta (jednalo se o opoziční a liberální noviny). Ve svých článcích byla velmi kritická k vládě, kritizovala zkorumpovanost. První pokus o její umlčení se odehrál roku 2004, letěla zrovna do Beslanu, kde teroristé obsadili školu. Měla být prostředníkem vyjednávání. Nestyděli se využít nastalé situace a dali jí do čaje, který v letadle popíjela, jed. Politkovská přežila. Lékařské záznamy však záhadně zmizely. Později politik Nikolaj Kurijanovič řekl, že byla na tajném „seznamu nepřátel“. Byla to ona, kdo obvinil tajné služby, že zosnovaly bombový útok na obytné domy v roce 1999, stejně tak útok na divadlo v Dubrovce.

V tom samém roce, co se ji pokusili otrávit se rozhodla udělat rozhovor s vůdcem Čečenska Ramzanem Kadyrovem. Politkovská byla jako vždy zcela upřímná a otázky se Kadyrovi moc nelíbily. Po rozhovoru jí jeden z jeho tajemníků řekl, že se diví, že ji v Moskvě nezastřelí. Kadyrov mu přitakal. O dva roky později, v den Putinových narozenin, byla zastřelena ve svém domě ve výtahu, když chtěla jet do redakce. Během života bylo proti ní za fakta, která přinášela o napojení tajných služeb na čečenské islamisty, vedeno na 40 soudních řízení.

Boris Němcov

Narodil se v říjnu 1959 v městě Soči. Pocházel z židovské rodiny, jeho matka byla fyzička. Byl absolventem radio-fyzikální fakulty a nadějným vědcem. Němcova však lákala spíše kariéra politika. Jeho velkým vzorem byla Margaret Thatcher. Byl členem strany Svaz pravicových sil. Stal se velmi úspěšným a za vlády prezidenta Jelcina (1998–1999) zastával funkci vicepremiéra. V roce 1994 jej Jelcin na banketu na nově otevřené americké ambasádě představil Billu Clintonovi jako budoucího prezidenta Ruska. Jak víme, realita byla nakonec jiná. V roce 2008 se přidává k hnutí Solidarita. Patří k velkým kritikům prezidenta Putina. Několikrát byl zatčen za účast na protestech. Každé jeho zatčení vyvolalo mezinárodní odpor. V roce 2010 se stal jedním z těch, kteří podepsali výzvu Putin musí odejít.

V pátek 27. února 2015 byl Boris Němcov v Moskvě zastřelen. Šel zrovna se svou přítelkyní, když jej zezadu třikrát střelil útočník a poté ujel. Jeho pachatelé byli zatčeni. Jednalo se o Čečence, jako záminku uvedli jeho kritický článek v souvislosti s útokem na Charlie Hebdo. Mnozí však nevěří, že tomu bylo skutečně tak – jeden ze zatčených tvrdil, že jej mučili elektrickým proudem.

Alexandr Litviněnko

Narodil se v roce 1962 ve Voroněži. Už od mládí se pohyboval v bezpečnostních službách státu a pracoval pro Ministerstvo vnitra. Od roku 1988 začal sloužit v KGB, po rozpadu SSSR přešel do nově vzniklé FSB. V roce 1998 uspořádal tiskovou konferenci, na níž uvedl, že dostával od vedení rozkazy, které byly v rozporu s tehdejšími platnými zákony. Hned poté byl zatčen, soudní jednání však skončilo jeho osvobozením. Poté byl zavřen znovu, byl však opět z vazby propuštěn. Musel však podepsat prohlášení, že neopustí zemi. Vedlo se proti němu další řízení. Svůj slib ovšem nedodržel a v roce 2001 mu byl dán azyl ve Velké Británii. Vydává slavnou knihu FSB vyhazuje Rusko do povětří, kde zveřejňuje své informace o tom, že za útoky na obytné domy v roce 1999 stála právě tajná služba, nikoliv Čečenci. Právě tento útok vyprovokoval první čečenskou válku.

Na začátku listopadu 2006 Litviněnko onemocněl. Zvracel a měl průjem, byl ihned hospitalizován. Jeho stav se však zhoršoval, vypadaly mu všechny vlasy. 23. listopadu ve večerních hodinách umírá. Ze své smrti obviňuje, ještě než vydechne naposledy, prezidenta Putina.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Litvinenko

https://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Politkovskaya

https://en.wikipedia.org/wiki/Boris_Nemtsov

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_apartment_bombings

Podobné články

Doporučujeme

Další články