fb pixel Slovenské devadesátky, Jozef Kucmerka alias Ošo: Mafián, který se zabýval okultismem, toužil po věčném životě – G.cz
Vyhledávání

Slovenské devadesátky, Jozef Kucmerka alias Ošo: Mafián, který se zabýval okultismem, toužil po věčném životě

Dubnice nad Váhom
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Postava Kucmerky je v českém i slovenském podsvětí raritní. Jeho gang byl spíše sektou a přesto, že byl obávaným bossem, měl strach ze smrti. Ten se projevil jeho přimknutím k okultismu. Pojďme se podívat po stopách mafiána, který toužil po nesmrtelnosti.

Václav Adamus
Václav Adamus 9.6.2022, 21:31

Kucmerka se narodil v roce 1962, měl přezdívku Zrzavý, kvůli barvě vlasů, a také Ošo, podle známého duchovního učitele. Zabýval se totiž okultismem a východní filozofií. Na počátku 90. let již stihl být dvakrát trestaný – za krádeže a ublížení na zdraví. Ve vězení se, jako mnozí další kriminálníci (např. Pápay), naučil dokonale své řemeslo. Nebyl to primitivní člověk, i když jeho skutky tak vypadaly.

Po návratu z vězení začal svou mafiánskou kariéru v Dubnici nad Váhom. Byl velice agresivní a napadal hosty místních lokálů. Jeho sebevědomí mu brzy přineslo následovníky, kteří se k němu přidali – hlavními členy party byli Rudolf Zúbek, Pavol Chupáč a Milan Trepáč. První jejich činností bylo, jak jinak, než vybírání výpalného. Ošo a jeho parta v tom byli obzvlášť pečliví – nevybírali peníze jenom od restaurací a hospod, ale také od podnikatelů a dokonce i drobných živnostníků. Sám Ošo si na výpalném přišel na 300 tisíc slovenských korun měsíčně. Dalším, v té době oblíbeným způsobem výdělku, bylo tzv. fakturanstvo – tedy podvody, šlo o prodej fiktivních výrobků a podvody s vracením DPH. Tento typ ekonomické kriminality byl velice rozšířený také v Česku. Díky privatizaci se dostal k mnoha firmám. Působil v Považské Bystrici, Bánovních a v Trenčíně. Jelikož nebyl nejvyšším bossem, musel poslouchat řekněme „výše postavené“ mafiány. Spolupracoval s bratry Mellovými, kteří byli prodlouženou rukou bosse Černáka. Nejvíce měl být propojen se skupinou Sýkorovců, konkrétně s Peterem Čongrádym. Od něj se také mnohému naučil. Když Kucmerka chodil vybírat výpalné do restaurace, vymínil si, že zde bude mít svůj soukromý stůl, nebo privátní box, také musel mít vlastní VIP parkovací místo. Když viděl hosta sedět či parkovat na jeho místě, jednoduše jej zmlátil. Bylo o něm všeobecně známo, že má slabost pro drogy. Dovedl se úplně odstřihnout od světa a několik týdnů v kuse fetovat – oblíbil si heroin a pervitin. Je otázkou, zda to bylo jeho osobností, nebo nadměrné množství drog začalo způsobovat psychózu. Avšak právě po čas těchto „raušů“ se začal zaměřovat na duchovní literaturu. Jeho kumpáni, kteří jej přežili, později tvrdili, že se jeho zájem ubíral tímto směrem kvůli strachu ze smrti, který jej provázel. Zajímal se o východní filozofii, okultní vědy – z nich jej hlavně zajímaly možnosti udržení si života natrvalo, jinými slovy se pokoušel o nesmrtelnost. Byl velice zvláštního ražení a tyto své myšlenky promítal i do organizace svého gangu. Jeho mafiáni měli přísná pravidla, co se týče přítelkyň – Ošo jim je jednoduše zakázal (zda to dodržovali, není známo). Žili podobně jako mniši, museli (nakonec i chtěli, protože v tom pokračovali i po Ošově smrti) praktikovat různé rituály (jeden z nich byl se sirkami), také měli zakázaný hazard. Kucmerka své kumpány podporoval v konzumaci drog, které jim sám sháněl, byla to jakási forma meditace. Jedním ze způsobů dosažení nesmrtelnosti bylo dle něj konzumování vejce (nebo srdce) vrány či havrana, tento rituál praktikoval každé jaro. Jeho základna byla na chalupě, kterou měl na Tlsté Hore nedaleko Dubnice.

Dubnice však nebyla pouze Ošovým městem, v době, kdy se dral nahoru, již zde působil boss Ján Vaško. Zorganizovali na něj útok a pokusili se jej zastřelit za jízdy, Vaško však útok přežil. Podruhé již byli preciznější a Vaškovi dali do auta nástražný výbušný systém. Povedlo se, boss byl roztržen vejpůl. Jeho pobočník Zichl přežil. Ještě v nemocnici vykřikoval, že dobře ví, kdo za útokem stojí. Po návratu z nemocnice ještě chvíli žil, poté jej jeden z Ošových parťáků zastřelil ve vchodě jeho domu. Další skupina byla od bosse Chromiaka, toho zabili přímo v jeho bytě na sídlišti. Vrah a jeho komplic se schovali za kontejner, poté kamínkem hozeným do okna vylákali Chromiaka. Ten vykoukl, aby zjistil, co se děje, a druhý z mužů jej střelil brokovnicí Springfield. Za rok na následky střelby umírá. Trůn v Dubnici byl prázdný a Kucmerka na něj, jako nový král, dosedl. Nebylo potřeba zbavit se jenom mafiánské konkurence, byli zde také podnikatelé, kteří nechtěli platit. Jedním z nich byl Karol Chlebana, jenž měl v Dubnici známý podnik Perla (později Indiana Raiders). Obchodoval se členy Ošova gangu, s jedním si dokonce koupil napůl auto, jiní z této skupiny od něj naopak vybírali výpalné. Ošo prodal Chlebanovi svou luxusní audinu, Chlebanovi ji pak ukradli a po městě s ní jezdil, kdo jiný, než Ošo. Chlebanu to už začalo štvát a rozhodl se, že se Kucmerka zbaví. V Nitře se domluvil s místními mafiány, ti mu řekli, že likvidace by stála milion korun. Chlebana, který byl již značně zchudlý kvůli výpalnému, si začal půjčovat peníze po příbuzných, aby zkompletoval milion. Vše se však dozvěděl Ošo, jenž je vylákal na obchodní schůzku. Věděl, že se mu povedlo získat 700 tisíc, tak mu řekl, ať si přesně takovou částku vezme kvůli obchodu s sebou. Chlebanu zastřelili a peníze, které měl na Ošovu likvidaci, si on sám strčil do kapsy.

Ošův konec nastal 7. června 1999. Ve vchodě, přímo mezi lidmi na sídlišti, jej samopalem zastřelil najatý vrah, profesionální voják z Bosny. Při útěku však udělal spoustu chyb, například vyhodil zbraň do květináče, který míjel. Kdo za akcí stojí, nebylo nikdy spolehlivě vyřešeno. Jedna věc se Ošovi však upřít nedá – předpověděl svou smrt. Jednou na své chatě promluvil ke gangu a řekl, že se buď stane vládcem Slovenska, nebo za tři roky zemře. Předpověď se vyplnila na den přesně.

ZDROJE:

ABY_SI_ VEDEL, sme.sk, wikipedie, startitup.sk

Podobné články

Doporučujeme

Další články