fb pixel Slovenské devadesátky, bratři Mellovi: Brutální dvojice, která byla prodlouženou rukou Černáka – G.cz
Vyhledávání

Slovenské devadesátky, bratři Mellovi: Brutální dvojice, která byla prodlouženou rukou Černáka

Karol Mello
Zdroj: Interpol

Bratři Mellovi terorizovali hornické město Prievidza. Pocházeli z malé vesnice, ale vzhledem ke své bezpáteřnosti a brutalitě se vyhoupli až na vrchol. Jejich příběh ukazuje, že spravedlnost je někdy slepá a devadesátky na Slovensku nejsou ještě mrtvé.

Václav Adamus
Václav Adamus 19.5.2022, 00:51

Příběh bratří Mellových začíná v hornické metropoli Prievidza. Po konci komunismu zde nastal útlum průmyslu a lidé začali chudnout. Oba bratři se narodili v obci Velká Lehotka, která byla nedaleko zmíněného města. Karol Mello byl starší, rozvážnější a nad akcí vždy přemýšlel, jeho bratr Ivan Mello byl obávanější z obou bratří, neměl žádné zábrany a byl velmi vznětlivý. První informace o nich se objevuje v souvislosti s obchodem s auty, nebo jejich díly. Ať už legálními nebo kradenými. Region, ve kterém se město nacházelo, měl pod palcem boss Novotný, jenž zastrašoval také oba bratry, ti pro něj také zároveň pracovali. Jak už to bývá, přerostli svého učitele a chtěli si vzít jeho území. Napadlo je jediné, požádat o pomoc Mikuláše Černáka. Ten souhlasil. Vzniká územní spor mezi Novotným a Černákem, který chce, aby se mu v určitých věcech podřídil. Bratři Mellovi stojí samozřejmě na straně Černáka.

6. března 1997 si zavolal Černák, jako výše postavený boss, do hotelu Lux bosse Petra Novotného. Po krátkém rozhovoru se Novotný otáčí a odchází. Míří ke svému autu, vtom k němu přijíždí jiné a dávka ze samopalu jej na místě zabije. To vše za bílého dne, uprostřed Banské Bystrice. Od této chvíle se bratři stali součástí organizovaného zločinu. Stali se podřízenými Černáka, ten jim na oplátku nechal Novotného region. Důkazem toho, že patří k Černákovi jsou také zlato-černé nálepky jeho bezpečnostní agentury Security 3, které byly na dveřích všech podniků. Vydírali podnikatele pod jménem Černákovy agentury a část peněz odevzdávali svému bossovi. Mladší z bratrů holdoval kokainu, jeho chování bylo brutální – přišel v restauraci k páru a řekl, že si chce odvést slečnu. Její partner jej poslal někam. Ivan tedy šel, vrátil se s baseballovou pálkou a hosta seřezal. Báli se jich také policisté, které také zmlátili. Existuje vzpomínka na oslavu v jejich rodné obci, pozvali nejvyšší mafiány, včetně Černáka a... kozla. Toho prý koupili z toho důvodu, aby nemusel Černák nikoho z hostů zaříznout. Nebohé zvíře poté Černák stahoval z kůže zaživa.

Police měla na bratry dost věcí, ale byl problém je zadržet. Bratři měli spoustu kontaktů a vydírali i taxikáře. Tím jim i přesto paradoxně pomáhali – informovali je, když se město začalo podezřele hemžit lidmi, kteří by mohli být policisté v civilu. Nakonec se podařilo zatknout Karola Mella, museli jej zpacifikovat pomocí chvatů – nastala absurdní situace, kdy Karol nevěřil, že se jedná o policii a myslel si, že je to jeho poslední hodinka (nebo spíš minuta). Při zatýkání vřískal, že jej přišli zabít, ať zavolají policii. Lidi zavírali ve strachu okna a dělali, že nic neslyší.

Znovu se ukazuje propojení slovenského podsvětí a bezpečnostních služeb. Ivan píše z vazby svému bratrovi, aby se ozval šéfovi tajné služby Svěchotovi, který jim má dlužit ještě službu. Dopadlo to nakonec tak, že strávil ve vazbě 3 roky, ale nebyl z ničeho obviněn. Po návratu z vězení si svobody dlouho neužije – umírá na motorce po střetu s motorkářem.

Karol Mello si objednal vraždu policisty Juraje Gálla. Vrazi se však spletli a rozstříleli manželku a dítě zmíněného policisty v autě. Dítě ještě žilo, ale střelec jej dorazil dávkou ze samopalu. Tento čin vyvolal na Slovensku hluboké pobouření. K. Mello by zadržen, ale propuštěn, a to z důvodu policejních chyb. Na další zadržení nečekal a zmizel. V roce 2010 jej zadrželi v Polsku, v roce 2011 se dostal opět na Slovensko, kde byl znovu kvůli procesní chybě propuštěn. Ihned zmizel do Belize, kde se skrývá dodnes. Spravedlnost je někdy slepá.

ZDROJE:

sme.sk, startitup.sk, teraz.sk

Súmrak bossov (2017, dokumentární série)

Podobné články

Doporučujeme

Další články