fb pixel Slepice stráví život na prostoru o velikosti A4. Proti klecovému chovu jsou Piráti, Klus i lidé z Moravy – G.cz
Vyhledávání

Slepice stráví život na prostoru o velikosti A4. Proti klecovému chovu jsou Piráti, Klus i lidé z Moravy

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pokud v těchto dnech navštívíte Malostranské náměstí, určitě si před budovou Poslanecké sněmovny všimnete klece, ve které sedí namačkaný člověk po boku 19 kovových slepic v nadživotní velikosti. Jedná se o protestní akci spolku Obránci zvířat (OBRAZ), který apeluje na poslance, aby podpořili zákon, který by zakázal klecový chov slepic, o čemž jsme se i osobně přesvědčili.

Martin Miko
Martin Miko 23.6.2020, 13:15

Zachraňte 4 miliony slepic

„Do klece vstoupí vždy jeden dobrovolník, a to na dobu 12 hodin. Večer ho vystřídá další a v kleci přečká celou noc, a takto to funguje po celý měsíc nonstop,“ popisuje mi průběh manifestu jeden z koordinátorů spolku OBRAZ, který mi sděluje, že jsem přišel zrovna, když přijely 3 dobrovolnice z Moravy. Celkem se do tohoto projektu přihlásilo zhruba 300 dobrovolníků, kteří dávají tímto protestem najevo českým poslancům, aby už konečně schválili zákon pro zákaz klecových chovů slepic v Česku. V kleci, kde každý z dobrovolníků stráví 12 hodin za jakéhokoliv počasí, se nachází i 19 soch slepic v nadživotní velikosti.

Na Malostranském náměstí stojí klec, která je zvětšená do takové velikosti, aby se do ní vešel člověk. Při vstupu do klece člověk má možnost představit si, jak velký prostor má průměrná slepice. „V přepočtu se jedná o prostor, který odpovídá zhruba velikosti formátu A4, takže slepice nemůže ani roztáhnout křídla a nemá v podstatě žádný pohyb,“ vysvětluje mi dobrovolník ze spolku OBRAZ.

Vzhledem k tomu, že klec stojí vedle budovy Poslanecké sněmovny, tak tento tichý protest neunikl ani zájmu některých českých poslanců. „Ti reagují samozřejmě různě. Ti, kteří jsou pro zákaz, tak se rádi přijdou pobavit a podpořit nás. Například Piráti tu byli před pár dny a všichni si vlezli do klece, vyfotili se a sdíleli na sociálních sítích. Kromě Pirátů tu byli dokonce desítky politiků z jiných stran, což nás velmi příjemně překvapilo,“ dodává. Aktivisté tvrdí, že samotné hlasování ve Sněmovně trvá pouhých 20 vteřin, díky kterým by se rozhodlo o osudu milionů zvířat a jejich zlepšených životních podmínkách. Do klece se kromě politiků nechaly zavřít i některé české celebrity. Konkrétně šlo například o zpěváka Tomáše Kluse nebo Bena Cristovaa.

Díky webu vyzvaposlancum.cz máte možnost kontaktovat zvolené poslance a přesvědčit je k tomu, aby se za slepice postavili a podpořili zákaz klecových chovů. Slepice za krizi nemůžou a přesto hrozí, že je teď poslanci nechají dále trpět v klecích, píše se v prospektu, díky kterému se dozvíte, že 80 % všech Čechů se vyslovilo pro tento zákaz. Klecový chov už zakázalo i sousední Rakousko a Německo. Navíc existuje mnoho alternativ, které by umožnily slepicím alespoň nějaký pohyb.

„Vše vypadalo nadějně, návrh získával čím dál větší pozornost, v únoru jej podpořil i premiér Andrej Babiš. Jenomže pak přišla koronakrize a politici se začali cukat. Prý jsou teď důležitější věci, prý si v dobách krize slušné zacházení se slepicemi nemůžeme dovolit.“ Dočtete se na webu, který je věnovaný zákazu klecových chovů.

Víte, že v klecových chovech je v této chvíli uvězněno přes 4 miliony slepic?

Podobné články

Doporučujeme

Další články