fb pixel Skutečné létání a údy obětí jako domácí mazlíčci: 5 podivných zajímavostí o honech na čarodějnice – G.cz
Vyhledávání

Skutečné létání a údy obětí jako domácí mazlíčci: 5 podivných zajímavostí o honech na čarodějnice

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Valpuržina noc, Filipojakubská noc, pálení čarodějnic... Pro 30. dubna se vžilo mnoho názvů, všechny ale skrývají jedno; nejmagičtější čas v roce. Potírání lidí nařčených z provozování magie je ve společnosti hluboce zakořeněnou historickou záležitostí, tak než se večer vyrazíte zlít někam k táboráku, poučte se.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.4.2018, 14:57

1. Strach o chloubu

Celá podstata honů na čarodějnice pochopitelně vždy spočívala ve strachu z ženské sexuality a samostatnosti, jestli se ale středověcí muži něčeho báli víc, než emancipované ženy, byla to ztráta jejich chlouby. Proto se v manuálu "jak odhalit čarodějnici" z 15. století - knize Malleus Maleficarum od Heinricha Kramera - píše, že čarodějnice dokážou nechat penis zcela zmizet, případně ho své oběti uříznou a pak si ho samostatně udržují při životě v domácí výstavce, kde s ním nakládají jako s mazlíčkem. Prostě horor!

2. Jak to bylo s upalováním?

Křičící žena spoutaná na hořící hranici a kolem ní hysterický dav, takový obrázek si se středověkým potíráním čarodějnictví představíme nejčastěji. Faktem ale je, že postavit hranici bylo dost náročné a nákladné. Během slavných Salemských procesů nebyl upálen vůbec nikdo. K smrti bylo odsouzeno 18 žen a jeden muž, dámy oběsily a muže, Gilese Coreyho, nechali ukamenovat.

3. Podivné lektvary

Nejedna pohádková čarodějnice v kotlíku míchá vraní zobáky s netopýřími křídly, slzami baziliška a dalšími podivnostmi. Dříve ale bylo mezi farmáři běžné dávat bylinkám tajné názvy, aby nikdo nemohl okoukat speciální přísady a přesné receptury tinktur a lektvarů, které si vesničané připravovali. Navíc, mnoho rostlin má opravdu zvláštní neoficiální přezdívky; existuje třeba Ptačí nožka (Pískavice řecké seno), Hadí jazyk (Kandík) nebo Myší ucho (Jestřábník).

4. Čepice ne, létání ano

Nikdo moc neví, kde se vzala představa, že čarodějnice nosí špičaté klobouky. Nejrozšířenější teorií je, že to vzniklo z čepců, které za papeže Inocence III. museli nosit Židé. Tahle hlava katolické církve jela tvrdý antisemitismus, takže je možné, že si prostý lid začal právě Židy brzy spojovat s pohanskými a ďábelskými věcmi. A i když čarodějnice asi vyložen nelítaly na koštěti, pravdou je, že během nejrůznějších rituálů se užíval třeba kořen mandragory, který obsahuje skopolamin a halucinogenní atropin. Euforické pocity a létající přeludy tedy nejsou nijak překvapivými zážitky.

5. Čarodějnické čistky dnes

Možná se to zdá neuvěřitelné, ale i ve 21. století jsou na zemi místa, kde jsou lidé obviňováni z čarodějnictví a trestáni za něj smrtí. Týká se to třeba severní Indie, různých částí Afriky nebo Papuy-Nové Guineje. V Africe často z čarodějnictví obviní albína nebo nebo někoho s AIDS, když už se na něm nemoc začne fyzicky projevovat. Takoví lidé jsou považování za nečisté a často je zlikviduje vlastní rodina. A ještě; Saúdská Arábie je jediným státem na světě, kde je smrt jako trest za čarodějnictví legálně ošetřena.

A tady 15 zajímavých fotografií věštkyň z konce 19. století.

Podobné články

Doporučujeme

Další články