fb pixel Skryté jméno démona a falešný sníh ve Fargu: Nálož filmových detailů, kterých jste si nevšimli – G.cz
Vyhledávání

Skryté jméno démona a falešný sníh ve Fargu: Nálož filmových detailů, kterých jste si nevšimli

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Někdy je to plánované, někdy je to náhoda. Někdy je to smysl pro detail, jindy režisérova obsese, někdy to hraje důležitou roli v ději, což si uvědomíte až na konci. Přinášíme nálož filmových detailů, kterých jste si dost možná nevšimli!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.9.2020, 15:05

Fargo bez sněhu by nebylo Fargo

Bratři Coenové jsou sourozenecké a zároveň tvůrčí duo se specifickým filmařským stylem. Jejich nejlepší kousky vznikly v devadesátých letech a tím možná vůbec nejlepším je kultovní černočerná komedie Fargo. V té hraje velkou roli sníh. Bez sněhu by vlastně Fargo vůbec nebylo Fargo. Ale zrovna jako na potvoru v zimě na přelomu let 1994 a 1995, kdy snímek vznikal, nebyla v jinak chladné Minnesotě, kde se natáčelo, vůbec zima. A tak museli Ethan a Joel Coenové sáhnout po sněhu umělém. Vypadá to skvěle, ale v několika větších záběrech je vidět, že vzdálenější lokace mimo snímanou scénu vůbec zasněžené nejsou.

Takové drobné chyby se filmařům prostě stávají. Někdy je to náhoda, někdy záměr. Druhý případ je například válečný velkofilm Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryana. Spielberg je známý detailista, a tak není divu, že si s tímhle trhákem vyhrál. Například ve scéně z pláže divák sleduje statečného zdravotníka, jak pod kulometnou palbou zachraňuje raněného vojáka. V jeden moment sebou zdravotník škubne, protože to taky koupí. Ohlédne se, kam rána šla a vidí, že mu z čutory vytéká voda. Fajn, kulka letěla jen do nádoby s vodou, řekne si zdravotník, a pod návalem adrenalinu se dál věnuje své práci. Divák sleduje především to a už si nevšimne, že po pár vteřinách se voda vytékající z čutory zbarví tmavě, jak se do ní přimíchá krev. Zdravotník byl přeci jenom zasažen.

Díky drobným detailům mají filmy autentičtější atmosféru a zapálení fanoušci své oblíbené kousky rádi sledují zas a znova, aby je všechny odhalili. My jsme vybrali další várku takových, kterých si možná ani to nejpečlivější oko nevšimlo. Podívat se na ně můžete v galerii tady:

Vzpomenete si třeba na Matrix? Určitě ano. Když pomineme, že Nea mohl hrát Will Smith, ale dal raději přednost propadákovému kousku Wild Wild West, a že coby Trinity se v kyberpunkové legendě měla objevit Sandra Bullock, je snímek dnes už sester Wachovských plný takových drobností. Třeba ta scéna s blondýnou v rudých šatech. Také odvedla vaši pozornost, že? Stejně, jako si kvůli ní Keanu Reeves nevšiml blížícího se agenta. U vás šlo ale spíš o to, že jste si nevšimli, že většinu kolemjdoucích hrají identická dvojčata. Proč to tak tvůrkyně filmu udělaly? I to se dozvíte v galerii tohoto článku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články