Skoro jako film od Jakubiska: Pohádka Hodinářův učeň povolala na pomoc herce Dejvického divadla – G.cz
Vyhledávání

Skoro jako film od Jakubiska: Pohádka Hodinářův učeň povolala na pomoc herce Dejvického divadla

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

V malebných kulisách Kamenického Šenova natáčela Jitka Rudolfová pohádku Hodinářův učeň, do které obsadila Viktora Preisse, Jaroslava Plesla, Václava Neužila či Miroslava Krobota. Ústřední dvojici hrají Michal Balcar a Dana Droppová. Podle producentů má snímek blízko k filmům Juraje Jakubiska.

Václav Roman
Václav Roman 28.3.2019, 09:34

Hlavním motivem pohádky je čas

Režisérka Jitka Rudolfová, která je zároveň i autorkou scénáře, si vytyčila úkol natočit filmovou pohádku bez prvoplánové podbízivosti a přeslazených klišé. "Chceme natočit příběh s místy až záměrně dekadentnější atmosférou, který ale poskytuje dostatečný prostor pro humor a komediální situace," uvedla pro Českou televizi, která se na pohádce také podílela. Jedná se o koprodukci, do které se zapojila také slovenská společnost PubRes. Hlavním producentem filmu je společnost Evolution Films.

Pohádka Hodinářův učeň se kromě Panské skály u Kamenického Šenova natáčela také na Luční boudě v Krkonoších, na zámku v Uherčicích u Znojma, v Mikulově či jihomoravském Podyjí. Filmaři zamířili také na nádvoří jízdárny zámku Lednice, kam přijelo panoptikum a režisérka Rudolfová zde natáčela v cirkusových kulisách.

O dobrou náladu se postarají herci Dejvického divadla

Jak už tomu v pohádkách bývá, hlavním tématem je i v tomto případě boj dobra se zlem. Za stranu zla kope postava zlé sudičky Lichoradky, která se snaží překazit pozitivní sudbu svých bratrů Rodovoje a Rodovíta, kteří stojí na straně dobra.

Hodné, ale svérázné bratry, kteří přiřknou malému Urbanovi velké bohatství a lásku, hrají herci Dejvického divadla Václav Neužil a Jaroslav Plesl. K naplnění osudu má Urbanovi dopomoci hodinář, který si však usmyslí, že vše zmanipuluje ve svůj vlastní prospěch.

Urbana hraje mladý český herec Michal Balcar, který svou první velkou roli získal v seriálu Bohéma a zahrál si třeba také ve filmu Jan Palach. Jeho hereckou partnerkou je dvacetiletá Dana Droppová ze Slovenska, která studuje na Vysoké škole muzických umění v Bratislavě.

Výtvarnou stylizaci určuje motiv času, který se proplétá celým příběhem. Producent filmu Pavel Berčík z Evolution Films spatřuje podobnost vzniklého snímku se staršími filmy a pohádkami Juraje Jakubiska. Mistrnou kombinací humoru a napětí v něm evokuje pohádku S čerty nejsou žerty.

Až uvidíme, tak si řekneme, co pohádka připomíná nám. Premiéra je plánována na srpen 2019. Zatím si můžete prohlédnout galerii s prvními fotkami z tohoto filmu:

A zde si můžete přečíst o tom, že Muži v černém budou čelit šmejdům z vesmíru už počtvrté: Kdo nahradí dvojici Smith - Jones?

Podobné články

Doporučujeme

Další články