fb pixel
Vyhledávání

Skoro celá Indonésie je v plamenech, zatímco my řešíme, že uzeniny neprospívají našemu zdraví!

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Ačkoliv se právě teď odehrává jedna z největších ekologických katastrof poslední doby, my řešíme kolik uprchlíků se vejde na špičku jehly, karcinogenitu uzenin, Gottovy patálie a michelinské kuchaře v MC Donaldu.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 4.11.2015, 12:00

V rámci evropského diskurzu je samozřejmě událost odehrávající se 'kdesi' v Indonésii značně zanedbatelná a neaktuální, zvlášť s ohledem na všechno, co nám chudákům Evropanům v současné chvíli hrozí.

Chtějí se nám sem vecpat cizáci, zatímco my sami máme všeho málo! Proč bychom se dělili, když se musíme snažit upevnit své kulturní dědictví, obrnit se proti nežádoucím vlivům a vůbec obhájit všechno, na čem se naši praprapředci tolik nadřeli?!

Co na tom, že rozsáhlé požáry v Indonésii právě teď produkují víc oxidu uhličitého než celá ekonomika Spojených států? Co na tom, že za poslední týdny se z pět tisíc kilometrů dlouhého území dostalo do atmosféry víc tohoto plynu než zvládne vyprodukovat Německo za celý rok? Máme svých starostí dost. Bojujeme proti islámu (alespoň v hospodě), a to nám ke štěstí stačí!

Co na tom, že popelem právě teď lehá stejně vzácná, zásadní a nenahraditelná část světa jako jsou archeologické památky, které stihl zdevastovat Islámský stát za celou dobu své zhoubné působnosti? Co oči nevidí, to srdce nebolí...

A že nenávratně vymírají endemitické druhy rostlin a živočichů, které se vyskytují jen na Západní Papui, která je právě teď žhnoucím infernem? Stačí nám, že náš pes má co žrát.

Proč bychom měli řešit zločiny proti přírodě? My řešíme zločiny proti lidskosti! Nelegálně zakládané požáry, které mají "vykácet" pralesy pro zemědělství a zakládání monokulturních plantáží průmyslového dřeva či palmy olejné jsou přece stejně odůvodnitelné a pochopitelné jako vánoční stromek uříznutý ze špičky vzrostlého stromu v hlubokém lese.

My si totiž to kafíčko od Starbucks, Coca colu nebo kečup od Heinz stejně neodpustíme! A nad nějakým tím plamínkem můžeme mávnout rukou.

Opravdu?!

Tento článek vznikl na základě skvělého komentáře George Monbiota z Guardianu, který pro Deník Referendum přeložil Josef Patočka.

Více se dočtete TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články