Skialpinisty v trhlinách najde speciální dron – G.cz
Vyhledávání

Skialpinisty v trhlinách najde speciální dron

Zdroj: Flyability

Hledat lyžaře zapadlé do ledovcových trhlin je pro záchranáře mimořádně nebezpečné. Do hlubin mezi kolmé ledové stěny budou ale moci vysílat speciální drony.

David Horák
David Horák 28.1.2016, 12:40

Ledovcové trhliny byly dosud velmi těžko přístupné jak lidem, tak robotům. Strmé nerovné stěny komplikují pohyb i orientaci. Dron švýcarské firmy Flyability si s tímto terénem ale umí poradit.

Létat v úzkých prostorách tomuto dronu dovoluje speciální kulová otáčivá klec, s níž přístroj může narážet do překážek, aniž by se zřítil. Při hledání co nejpevnější a přitom nejlehčí konstrukce klece se vývojáři inspirovali tělesnou stavbou hmyzu.

Dron s využitím HD kamery, digitálního živého video přenosu a výkonného osvětlení doletěl do srdce ledovce u Zermattu ve švýcarských Alpách, přičemž se pohyboval desítky metrů pod povrchem.

Klec také dovoluje i nezkušeným pilotům navádět dron do blízkosti lidí bez nebezpečí, že by je zranily vrtule.

Klec tohoto dronu také zabraňuje tomu, aby zapadlé lyžaře či zasypané horníky poranila vrtuleNa vývoji tohoto přístroje se kromě jmenované firmy podíleli i záchranáři z zermattského týmu, který se specializuje na ledovce.

A tady se dozvíte, na jakém principu se možná už od příštího roku začnou dobíjet mobily ze vzduchu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články