Ski Amade: naprostá lyžařská pohádka kousek za humny – G.cz
Vyhledávání

Ski Amade: naprostá lyžařská pohádka kousek za humny

Do Rakouska je to blízko, hory tam jsou vyšší, sjezdovky delší a sněhu tam padá víc. A taky nás tam mají rádi. Testovali jsme to na vlastní lyže.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 4.1.2019, 10:10

Tolik sjezdovek pohromadě! Spojením pěti sjezdových regionů (Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig a Großarltal) zahrnujících celkem 25 středisek vznikl největší lyžařský areál v Rakousku. V jeho poetickém názvu Ski Amade se skrývá Wolfgang Amadeus Mozart, rodák z nedalekého Salzburku. A relativně nedaleko je to sem i z Česka – konkrétně z Prahy jen asi 550 kilometrů, což se dá autem zvládnout i za méně než šest hodin. Vyplatí se sem proto jet už na prodloužený víkend.

Delší pobyt vám ale umožní užít si rozlehlost a různorodost celkem pětadvaceti lyžařských středisek, obsahujících 760 kilometrů sjezdovek, propojených 270 vleky a lanovkami s celkovou přepravní kapacitou 356 000 lyžařů za hodinu. Sjezdovek je celkem 365 a více než 90 % z nich se dá uměle zasněžovat. Na všech platí jediný skipas a všude jsou vidět velké investice.

V lyžařské superoblasti převažují velmi rychlé vyhřívané šestisedačky, na kterých si mezi jízdami odpočinete. A kdyby vám to snad nestačilo, připočtete 260 lyžařských chat a horských restaurací. Prostě zimní obsese na dvou prknech.

Nejhezčí z pěti oblastí

Vybereme ho asi jen těžko, protože každému se líbí jiný styl lyžování. Nás uchvátilo údolí Gastein (Gasteinertal), a to hlavně velmi rozmanitými a členitými terény, kde si každý najde to svoje. Převážná většina zdejších sjezdovek jsou červené, ale najdete tu i modré a černé. Celkem jich je 215 kilometrů – stihnete to za víkend vůbec všechno vyzkoušet?

Výškový rozdíl je tu až 1843 metrů, ale můžete samozřejmě jezdit jen po úsecích přesně tam, kde vás to nejvíc osloví. Předem si můžete vybrat na satelitní 3D mapě. A pokud jste začátečníci, rozjezdíte se ve snowparcích Gasti a Angertal.

V údolí Gastein najdete celkem čtyři střediska, kromě vleků a lanovek samozřejmě propojená i skibusy zdarma. Za speciální zmínku stojí dvě z nich. Středisko Dorfgastein je přes vrcholy Kreuzkogel a Fulseck spojeno sítí sjezdovek a vleků se sousední lyžařskou oblastí Großarltal.

A středisko Sportgastein je ze všech čtyř nejvyšší – vyjedete v něm až do 2686 metrů. Z toho plyne, že jsou tu i nejstrmější sjezdovky, kde si zkušení lyžaři užijí nejvíc adrenalinu z rychlé jízdy. Pominout byste neměli speciální modrou sjezdovku, určenou pro carving. Sportgastein je zároveň i nejvýše položeným neledovcovým střediskem v rakouských Alpách, takže tu sníh leží až do začátku května.

Bonusem údolí Gastein jsou zdejší termální prameny, napájející kromě hotelových spa resortů i dva lázeňské komplexy. Osobně doporučujeme Felsentherme, lázně vytesané přímo ve skalách, kde je kromě bazénů i rozlehlý saunový svět. Dokonalý relax po lyžování!

Co se nám líbilo nejvíc?

Datové brýle. Jmenují se Smart Ski Goggles a podrobně jsme o nich psali už před časem. Ski Amade tuhle novinku zavedlo jako první na světě. V brýlích se zobrazují všechny důležité informace o okolí lyžaře. Základem je GPS navigace na sjezdovce, kam jen stačí zadat počáteční a cílový bod. Údaje o vlecích, chatách a aktuálním stavu sjezdovek najdete v pravém dolním zorném poli brýlí, kde se znázorní také dosažená rychlost.

Smart Ski Goggles si můžete půjčit za 19 euro na den. Návazná mobilní aplikace Ski Amadé Guide nabízí nespočet výhod od zabudované geomapy až k funkci průběhu dne, která chronologicky zobrazuje vaše lyžování. Statistika zahrnuje ujeté kilometry, sjeté výškové metry, rychlosti, spálené kalorie…

Přátelé online u toho. Ve Ski Amadé je rozmístěno více než 400 přístupových bodů s wi-fi zdarma, což je v Alpách jedinečné. Během pauzy tak můžete sdílet radost z lyžování přes Facebook, Snapchat, Instagram a další sítě. Nejlepší videa tu navíc odměňují cenami od víkendu na lyžích zdarma až po sezónní permanentky.

Plánování a přehlednost. 3D model na www.skiamade.com nabízí pohled na areály ve fotografické kvalitě a ve výjimečném rozlišení. Plánování z domova je tak velmi jednoduché. Ski Amadé je ale o krok napřed i u skipasů. Můžete si je koupit přes mobilní aplikaci Ski Amadé Guide, takže se zbavíte čekání u pokladny vleku. Takhle to vypadá ve 3D:

Dotažená zábava. Ve Ski Amadé se klade důraz na vědomé zážitky a zostřené smysly. Dalekohledy, vyhlídkové plošiny a instalace, k nimž patří třeba rámy, houpačky nebo lavice, stáčejí pohled do nádherné krajiny a zároveň se hodí jako výjimečná místa k focení.

Freestyle a freeride. Freestyleři si ve Ski Amadé užívají 20 snowparků a funparků s obřími můstky, gap jumps, airbags, treelines, s-rails, wallrides, rampami a U-rampami a funslopes. Freeridery to naopak táhne do terénu. V bezprostřední blízkosti vleků mají možnost vychutnat si neprojetý prašan mimo upravené sjezdovky.

Zážitkové dny. V každém z pěti regionů si pod heslem „Ski amadé – made my day“ můžete vybrat něco jiného. Tak třeba v Gasteinu najdete nabídku snídaně na vrcholu ve výšce 2.700 metrů, přeletíte na lanové skluzavce Flying Fox nad známým vodopádem v Bad Gasteinu, čeká na vás jóga na okraji sjezdovky nebo vedené freeridové projížďky.

Více: Ski Amade, Gasteinertal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu