Silniční pirát na Ústavním soudu se může radovat. Soudce Suchánek nebude za rychlou jízdu potrestán – G.cz
Vyhledávání

Silniční pirát na Ústavním soudu se může radovat. Soudce Suchánek nebude za rychlou jízdu potrestán

Ústavní soudce Radovan Suchánek má důvod k radosti. Za rychlou jízdu unikne trestu a dál může jezdit jako šílenec.
Zdroj: Profimedia.cz

Ústavní soudce Radovan Suchánek byl v loňském roce přistižen policejní hlídkou při divoké jízdě Břeclaví. V obci překročil povolenou rychlost o více než 40 kilometrů v hodině. Trestu ale unikne, jelikož jeho kolegové potvrdili, že se na něj vztahuje imunita. Nejen Suchánek, ale i ostatní soudci tak mohou i nadále jezdit jako piráti silnic, kterým hrozí maximálně výtka.

Jan Palička
Jan Palička 11.7.2017, 12:40

Myslíte si, že zákony platí pro všechny stejně? V zásadě ano, přesto se ale najdou tací, pro které stejná pravidla jako pro zbytek společnosti neplatí. Jedná se o osoby, na které se z titulu jejich funkce vztahuje určitý druh zákonné imunity. V prvé řadě se jedná o prezidenta a členy Poslanecké sněmovny a Senátu, dále pak imunita v určité míře chrání i souce, především pak soudce Ústavního soudu. Své o tom ví jeden z ústavních soudců Radovan Suchánek.

Suchánka v červenci loňského roku zastavila policejní hlídka v Břeclavi, kde se svým autem proháněl rychlostí 96 kilometrů v hodině. Maximální povolenou rychlost v obci tak překročil téměř dvojnásobně. Zatímco běžný řidič by za tento přestupek přišel o 5 bodů a ve správním řízení by mu hrozila pokuta až 10 tisíc korun a odebrání řidičského průkazu až na jeden rok, Suchánek díky přestupkové imunitě jakémukoliv trestu unikne.

Vzhledem k nemožnosti stíhat ústavního soudce ve standardním správním řízení bylo na Ústavním soudě se Suchánkem zahájeno alespoň kárné řízení. Kárný senát navrhl, aby Ústavní soud přestupkovou imunitu pro své soudce zrušil. To samé ostatně navrhovala i bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová na půdě Senátu. V obou případech ale návrh neprošel. Senátní novela zákona o ústavním soudu byla odložena k projednání po volbách a plénum ústavního soudu se odmítlo návrhem kárného senátu zabývat. Suchánek tak může být maximálně "potrestán" písemnou výtkou.

Radovan Suchánek není prvním ústavním soudcem, který po spáchání dopravního přestupku unikl trestu. V minulosti imunita zachránila i soudce Michaelu Židlickou, Josefa Fialu a Jiřího Nykodýma. Přestupkové imunitě se přitom těší jen soudci Ústavního soudu. Ostatní soudci běžných soudů mají imunitu jen v omezené míře ve věcech trestních.

Suchánkovi nicméně současná situace na pověsti nepřidá. Už jeho jmenování ústavním soudcem vyvolalo kontroverze, jelikož se nejednalo o žádnou kapacitu v oboru s titulem profesora, jak bývá u ústavních soudců zvykem, ale o bývalého asistenta a poradce poslanců a ministrů za ČSSD Davida Ratha, Milady Emmerové nebo Zdeňka Škromacha, který kromě učení na právnické fakultě byl pouhým advokátním koncipientem.

Zde si můžete připomenout nábožensky zásadní rozsudek, v němž český soud poslal za mříže Boha.

Podobné články

Doporučujeme

Další články