Šikana za pravdu o paterčatech – G.cz
Vyhledávání

Šikana za pravdu o paterčatech

Co jsme se neměli dozvědět o plýtvání penězi ze sociální podpory?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 19.1.2015, 12:50

Začátkem ledna zveřejnil iDnes velmi dlouhý, podrobný a zajímavý rozhovor s patronkou českých paterčat. Klára Vítková-Rulíková romské rodině Kiňových neskutečně pomohla, a to nejen jako zaměstnankyně oddělení politiky sociálního začleňování ministerstva práce a sociálních věcí. Šla do toho i s obrovským osobním nasazením a hlavně bez předsudků („Já je podporovala a bojovala se šéfem, který už něco prožil a brzdil mě,” říká).


Ve snaze Kiňovy “podržet” jim věnovala spoustu osobního času a energie. Jako zástupkyně Klubu dvojčat pro ně třeba založila veřejnou sbírku. Nejen že tvrdě narazila, ale za dobrou vůli je teď po zásluze trestána. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová se ji totiž pokouší vyhodit ze zaměstnání. Podrobně popisovat podstatu problému je zbytečné, přečtěte si to TADY.

V podstatě jde ale o mentalitu typu “jsme Romové a pořídili jsme si spoustu dětí, takže se teď o nás všichni hezky postarejte”. Patronka podrobně a věcně ukazuje, že Kiňovi jsou zvyklí žít ze dne na den, nestarat se, nešetřit a čekat, co jim spadne do klína. Neumějí třeba vůbec hospodařit. “Nejsou například zvyklí druhý den dojídat uvařené jídlo,” říká paní Vítková-Rulíková. “Vyhodí ho. Den staré rohlíky nerozpečou, ale vyhodí. Je to jiné myšlení, ale doprčic, když na to nemám, tak přece šetřím, kde se dá! Tohle se musejí naučit. Pro mě to byl šok, když jsem viděla, že vyhazujou jídlo. Pro ně je to ale normální. Saša mi řekne: „My to ale máme takhle, druhý den bychom stejné jídlo nejedli… Naše pravidla na ně nefungují. Oni mají jiný rytmus života…“

food-in-garbage

"Co se dneska nesní, to holt vyhodíme..." Paní Vítková-Rulíková nás v rozhovoru nechala nahlédnout do bizarního systému, jakým funguje nejen rodina, ale i její vysoce nadstandardní podpora. “Není možné, aby jako zaměstnankyně ministerstva porušila zásadu mlčenlivosti o svých klientech,“ kritizuje to teď v Lidovkách ministryně Marksová-Tominová. Jenže jakápak mlčenlivost? Přece pokud někdo žije ze sociálních dávek, má společnost právo vědět, jak s nimi hospodaří. Kiňovi dostávají peníze z měšce, do kterého přispíváme my všichni. Už proto by měli být pod transparentní veřejnou kontrolou. Vyhazování nedojedeného jídla je stejně bizarní plýtvání, jako když jiní příjemci sociálních dávek peníze propijí, prokouří a naházejí do automatů. Tohle jsme se podle ministryně neměli dozvědět? Za tohle teď chce patronku paterčat vyhodit?

Michaela Marksová - Tominová, ministryně práce a sociálních věcí, ČSSD

Michaela Marksová–Tominová nechce, abychom věděli, jak se plýtvá penězi nás všech (foto Profimedia).

Mimochodem, taky jste si všimli, že jak obě dámy lpí na svých dívčích jménech? I v tom je něco velmi podivného. Feministky tvrdí, že sňatkem si muž ženu příliš přivlastňuje a vnucuje jí i svou příjmení. Fajn – pokud to některé ženě vadí, ať nechá své dívčí příjmení a nezahlcuje nás bizarními složeninami a patvary. Máme ale pocit, žen je to jen další demontáž tradic, na kterých evropská společnost stojí stovky let.

K tématu si přečtěte i článek Chudí a líní Češi se živí množením ZDE.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články