Sex pro děti: Čtyřlístek nebyl jediný, Ábíčko má ale větší koule i prsa! – G.cz
Vyhledávání

Sex pro děti: Čtyřlístek nebyl jediný, Ábíčko má ale větší koule i prsa!

Kreslíř komiksů a ilustrátor knih Lukáš Fibrich je v případě časopisu ABC v trochu jiné situaci než Bohumil Fencl, který sexuálně (ne)explicitní scény do Čtyřlístku tajně propašoval.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 8.1.2016, 18:51

Kauza, která tenhle týden živila mnohé internetové stránky a o níž jsme nemohli neinformovat ani my – viz ZDE – má teď jakési pokračování, nebo spíše spin-off. Kreslíř Lukáš Fibrich, mimo jiné i kmenový ilustrátor dlouhověkého časopisu pro dorůstající mládež ABC, nakreslil pro tento magazín v roce 2008 tenhle obrázek – vypiplaný tak, až oči přecházejí z toho, jak dlouho se na něj člověk může koukat.

Je to přebal kalendáře na rok 2008, který vyšel jako příloha časopisu. A v čem nebo kde je ‚problém‘? V pravém spodním rohu. Koukněte:

Je zde ještě jeden rozdíl, asi daleko podstatnější. Nejen tahle, ale vůbec všechny ty rozverné miniatury za okny domu vpravo nejsou původně Fibrichovy, nýbrž byly převzaty z komiksu Drsná škola od Franka Millera.

Jenomže zatímco Bohumil Fencl do Čtyřlístku sex – tedy jeho náznaky, které asi hned pochopí jen ten, kdo je tam vidět chce a dovede – propašoval bez vědomí redakce, Lukáš Fibrich měl od redakce ABC plný souhlas. Nehledě na to, že za oknem souložící dvojice je skutečně miniaturní a dá se obdivovat pouze pod lupou, asi jako díla známého japonského miniaturisty Uko Ješity.

Na závěr jen poznámka – proč se někteří lidé tak durdí? Bojí se snad, že se kvůli tomu o čtenářstvo Čtyřlístku (Ábíčka) začne hromadně zajímat norský Barnevernet? To snad jedině, kdyby v dětských časopisech vycházelo to, co u norských sousedů:

Tohle je sice taky zábavné, ale daleko zábavnější – alespoň co si pamatujeme – bylo dozvídat se v dětství o sexu právě z dovedných náznaků a pomrkávání, než když nám to někdo vypálil najednou a naplno, aniž bychom o to vlastně stáli.

Navíc kresby se sexuálními náznaky mají potenciál dlouhé trvanlivosti – prohlížíte-li si je již v dětském věku, znáte je zanedlouho doprodrobna, ale některé situace a jejich významy vám docházejí postupně, jak dospíváte. A takový obrázek, který vás dokáže stále něčím překvapit, se pak po právu stane ‚kultovní generační‘ záležitostí.

Anketa

Patří sexuální narážky do dětských časopisů?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články