fb pixel Severní Maďarsko vás zahřeje: horké přírodní prameny a překrásné kulturní památky – G.cz
Vyhledávání

Severní Maďarsko vás zahřeje: horké přírodní prameny a překrásné kulturní památky

Lázně Zsóry u Mezőkövesdu nabízejí vyhřívané venkovní bazény, klasický wellness i lázeňské procedury včetně masáží. Palotaszálló neboli Palace Hotel z 20. let, postavený v neorenesančním slohu. Najdete jej v Lillafüredu, což je oficiálně součást města Miskolc, i když leží 12 km od něj, na břehu jezera v horách Bükk. Jeskynní lázně Miskolctapolca – 150 metrů přírodních jeskynních tunelů s termální vodou. V jednom z dómů je také kaple, kde se každou neděli konají mše. Malá čtvrť Hadas v městečku Mezőkövesd, kterou tvoří prakticky jen dvě ulice, zato plné 400 let starých a stále obývaných domů. + DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Tak trochu zapomenutou, ale velmi kouzelnou část Maďarska najdete v jeho nejsevernějších partiích kousek pod hranicemi se Slovenskem. Čekají tu na vás zachovalá stará města a vesnice, vinné sklepy a hlavně nesčetné termální lázně a wellnessy. Ideální a zároveň i docela blízká oblast na trávení pošmourných zimních dnů.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 15.12.2018, 13:57

Barokní městečko Eger a živoucí dědictví lidstva v Mezőkövesd

Eger má pověst jednoho z nejkrásnějších evropských měst a nachází se pouze hodinu a půl cesty autem z Budapešti směrem na severovýchod. V srdci tohoto barokního skvostu se nabízejí k toulkám úzké křivolaké uličky, k poslechu varhanní koncerty v místní bazilice (druhý největší kostel v Maďarsku) a k objevování krásy impozantního Arcibiskupského paláce.

Určitě navštivte i hrad v Egeru, prastarou pevnost, v které maďarští obránci hrdinně odolávali obléhání turecké přesily v roce 1552, čímž si navždy získali jedno z nezapomenutelných míst nejen v maďarské historii. Můžete také vystoupat na vrchol vysokého a štíhlého egerského minaretu, jednu z nejsevernějších památek někdejší osmanské říše, z níž se nabízí jedinečný výhled na staré město.

Nedaleko Egeru se rozkládá také pozoruhodné městečko Mezőkövesd – v něm se v nezměněné, čtvrt tisíciletí staré podobě dochovala malinká čtvrť Hadas, již obývá specifický severomaďarský ‚národ‘ Matyó, jehož kultura je zapsána na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Mezőkövesd je vlastně živoucí muzeum pod širým nebem a jeho staré původní domy s dřevěnými patry a doškovými střechami fungují jako pouliční galerie, muzea a umělecké či řemeslné dílny a zároveň slouží i svým původním, tedy obytným účelům.

Jedinečné zážitky v lázních a wellness

Žádná jiná země nemůže nabídnout ozdravnou vodu tak výjimečné kvality a složení, jakou přinášejí přírodní minerální prameny v severním v Maďarsku. V Bukových horách si jejich blahodárné účinky můžete užít celoročně. Navštívíte-li staré turecké lázně v Egeru postavené v 17. století, měli byste v nich rozhodně podstoupit tradiční pěnovou masáž „hammam“, po které se budete cítit jako znovuzrození a o hezkých pár let omládlí.

Nebo zkuste jeskynní lázně Miskolctapolca, které se nacházejí v turistické oblasti Miskolce (Miškovce). Nemají v celé Evropě obdobu. Přes několik set tisíc let staré přírodní tunely vedoucí jeskyněmi skrývají zákoutí s krasovými bazény, jejichž teplá voda sem vyvěrá ze samého středu horského masivu. V kaskádových jeskynních lázních Demjén je zážitek ještě umocněn obrovskou skluzavkou vydlabanou do skály.

Ikonou celé oblasti je pak terasovitý vápencový útvar (tzv. „solný kopec“) v resortu Saliris ve městě Egerszalók – jeho výjimečnost je dána zejména tím, že podobné útvary jsou na celém světě pouze dva – zde a v tureckém Pamukkale. A za vyzkoušení rozhodně stojí také koupele v termálních lázních Zsóry, nejen proto, že účinně léčí revmatická onemocnění a kloubní poruchy.

Jak se tam dostat: Frekventované a pohodlné spojení nabízí železniční trasa Praha–Budapešť, z maďarské metropole pak do Egeru, Miskolce a jiných míst pak můžete pokračovat buďto opět vlakem, nebo busem. Cesta autem z Prahy do Egeru měří 600 km, ale lze si ji příjemně zkrátit v kombinací s železnicí tím, že v Praze večer naložíte své auto na autovlak a ráno dojedete do Košic, odkud je to do severomaďarských hor a lázní už jen cca 100 km. Další informace o tomto regionu najdete na www.hungarytourism.cz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články