fb pixel Seriál Fargo je důstojná pocta oscarovému snímku bratří Coenů, našlapaná odkazy na jejich další filmy – G.cz
Vyhledávání

Seriál Fargo je důstojná pocta oscarovému snímku bratří Coenů, našlapaná odkazy na jejich další filmy

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Fargo je největší město Severní Dakoty, ale také dvěma Oscary oceněný film bratří Coenových z roku 1996 a od roku 2014 i seriál. Seriál, který nově uvádí ČT 2 a bude jej dávat každý pátek večer počínaje 13. listopadem. Tuhle cynickou černou komedii plnou zpackaných vražd a výstředních charakterů byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.11.2020, 10:30

Fargo na pokračování

Česká televize chápe, že při dlouhých (pod)zimních večerech je potřeba divákům nabídnout kvalitní podívanou, která je stejně napínavá jako zábavná. Proto 13. listopadu ČT 2 premiérově uvede americký černě humorný krimi seriál Fargo režiséra a scenáristy Noaha Hawleyho. Že už jste to někde slyšeli, ale něco vám na tom nesedí? Je to možné. Fargo totiž vychází ze stejnojmenného snímku bratří Coenových, který byl v roce 1997 nominován na sedm Oscarů, z nichž dva i získal - jednu sošku si odnesla herečka Frances McDormand za svůj výkon v roli těhotné policistky Marge, druhou dostali Ethan a Joel Coenovi za nejlepší původní scénář.

Je to opravdu výstavní kousek tvorby tohoto kreativního sourozeneckého dua. Story uťáplého Jerryho (William H. Macy), který chce snadno přijít k penězům tak, že si objedná únos vlastní ženy, se odehrává ve věčně zmrzlé Minnesotě a vychází z události, která se skutečně stala v roce 1987. Cynický snímek je plný krve, zpackaných zabití, nevhodných fórů a především bizarních existencí, jež jsou pro coenovské kousky tak typické.

Hawleyho seriál, jehož první řada si světovou premiéru odbyla v roce 2014 a letos mohli fanoušci vidět už čtvrtou sérii, je původním snímkem pouze inspirován. Ve skutečnosti je kufřík s penězi, který hraje významnou roli v první sérii, jediným skutečně očividným pojítkem televizního pořadu a celovečerního filmu. A pak možná ještě to, že Joel a Ethan Coenovi jsou producenty seriálu. To ale Hawleymu nezabránilo nasekat do seriálu celou řadu odkazů na jiné filmy těchto legendárních režisérů. Více se dozvíte v následující galerii:

Jinak se ale Hawley snaží držet spíše atmosféru a vyznění, které definuje nejen Coenovic Fargo, ale celý jejich tvůrčí styl. Opatrně se inspiruje, tak akorát, aby mu vzdal hold a příliš ho nevykrádal. A funguje to. Minimálně první dvě řady Farga jsou opravdu povedené. U té první série na tom má lví podíl Billy Bob Thorton v úloze nájemného vraha Tolmana, za svůj výkon herec dokonce dostal Zlatý glóbus.

Podobné články

Doporučujeme

Další články