fb pixel Seriál Chalupáři: Obludná adorace normalizačního hnusu nám zkazí léto – G.cz
Vyhledávání

Seriál Chalupáři: Obludná adorace normalizačního hnusu nám zkazí léto

Vysíláním „povedených“ seriálů z doby před listopadem 1989 přispívá Česká televize k růstu volebních preferencí komunistů.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 28.6.2017, 10:07

„Sledovanost nesmrdí!“ řekli si zřejmě tvůrci programu z Kavčích hor a na letní neděle nasadili reprízu jedenáctidílného seriálu Chalupáři (1975) režiséra Františka Filipa. „Během prázdnin sáhne ČT i k jiným reprízovým seriálům z předlistopadové éry, jako jsou například Sanitka či Malý pitaval z velkého města,“ shrnuje iDnes.

Chalupáři patří podle Wikipedie mezi nejsledovanější československé seriály všech dob. V době uvedení (listopad–prosinec 1975) se na ně dívalo 93 % populace ve věku od 15 do 70 let(!). Jenže to je právě ten problém.

V dusné polovině 70. let Češi buď emigrovali za hranice země, nebo se zavírali na chalupy a chaty. Chalupaření bylo vnitřní emigrací – útěkem před všudypřítomnou komunistickou propagandou. S výjimkou „spřátelených“ socialistických zemí se nikam cestovat nesmělo, a tak se Češi prostě zavřeli na zahrádku, stavěli udírnu, bojovali s mšicemi a zavařovali okurky. Právě na tuhle defétistickou poetiku „Mámo, hlavně nám nezplesnivěly sušený houby“ později navázal fenomenální úspěch Podlahova Receptáře.

Chalupaření bylo zároveň i rezignací na pokusy něco změnit, které tehdy režim doslova zadupával do země (Charta 77 vznikla až dva roky po uvedení Filipova seriálu). Chalupáři lidem dopřávali iluzi, že je vlastně všechno v pořádku. Je co jíst, na vesnici jsou na sebe lidi hodní, a navíc je to sranda, že. Z humoru Chalupářů zpětně člověka fackuje hanba. Někdo natřel prasata gumoasfaltem, jiný uvařil příliš pálivé jídlo, milence si spletli se zlodějem… Asi v nejdrsnější zápletce vystupuje žárlivý manžel – v době, kdy v Československu byly desetitisíce vojáků okupační sovětské armády a zločinný komunistický režim brutálně likvidoval jakýkoli pokus o odpor.

Chalupáři byli podvodnou fasádou vytvářející dojem, že lidé žijí normální životy a že je snad dokonce čemu se smát. A samozřejmě v nich hrála Bohdalka – bezskrupulózní hééérečka, která postupně oslintala snad všechny československé a české prezidenty bez výjimky.

Tenhle seriál prostě bolševikům postavil pomník. Divíte se, že si dnes tolik lidí myslí, že před listopadem 1989 bylo líp? Česká televize nám pořád dokola cpe tehdejší seriály, v nichž to tak na první pohled skoro vypadá. Tyhle hnusy tu temnou dobu legitimizují.

Česko se nikdy nevyrovná s komunismem, dokud budou v televizi tyhle normalizační zvratky. Je to stejné, jako kdyby se v Německu po květnu 1945 dál promítala Hitlerova dvorní propagandistka Leni Riefenstahlová. Myslíte snad, že by Němci na Vůdce dodnes nostalgicky nevzpomínali?

A když Chalupáři, proč ne třeba i obludně komoušský Dietlův a Sokolovského Okres na severu? Tam je aspoň patafyzická scéna, ve které vám soudruh Pláteník nakope prdel:

A nyní můžete Chalupáře sledovat každou neděli na České televizi!

Podobné články

Doporučujeme

Další články