Allen vs. Farrow
Woody Allen se zapsal do myslí filmových kritiků a srdcí filmových fanoušků celou řadou snímků, z nichž některé, třeba legendární Annie Hall, změnily ráz americké kinematografie. Dnes pětaosmdesátiletý filmař má na kontě bezpočet filmů; ale také jeden obrovský černý flek, který si na čele nosí už skoro 30 let.
Když režisér coby obdivovaná hvězda a známá newyorská postavička v roce 1980 začal chodit s krásnou a rovněž obdivovanou herečkou Miou Farrow, vytvořili ti dva obletovaný pár, který plnil přední stránky bulvárních plátků. Problémy mezi nimi nastaly, když ona chtěla rozšiřovat již tak početnou rodinu (herečka tehdy měla tři děti z prvního manželství a čtyři děti adoptované), zatímco on na domácký život nikdy příliš nebyl. Farrow to řešila další adopcí tzv. na vlastní triko a oddělenými domácnostmi – její partner ji a její osvojené potomky vlastně jen navštěvoval a sám žil jinde. Zlom přišel v roce 1987, kdy se Farrow a Allenovi narodil biologický potomek, syn Ronan. Po chlapcově příchodu na svět intimní vztah mezi jeho rodiči údajně zcela vychladl. Režisér vrátil klíč od domu Farrow a společně se setkávali pouze na hromadných rodinných akcích, například o Vánocích či o narozeninách.
Oficiálně se ale nerozešli. V roce 1991 chtěla Farrow adoptovat další dítě, přičemž Allen svůj souhlas podmínil tím, že bude sám moci adoptovat jiné hereččiny již osvojené děti. Chvíli to skoro vypadalo, že by pro tuto rodinu ještě mohl existovat šťastný konec, nicméně o rok později čekalo na Farrow nemilé překvapení – v bytě Allena našla odhalené a erotické fotografie jedné ze svých starších adoptivních dcer, tehdy dvaadvacetileté Soon-Yi Previn. Režisér přiznal, že je do dívky zamilován a jeho vztah s Farrow skončil. Ve skutečnosti to byl ale teprve začátek.
Neurotik vs. hysterka?
Začala mediálně ostře sledovaná soudní tahanice o děti. Aby toho nebylo málo, objevilo se obvinění ze strany Farrow, že Allen sexuálně zneužil její dceru Dylan, když jí bylo sedm let. Allen toto obvinění razantně odmítl, herečka ale trvala na svém. Uběhlo skoro 30 let a v případě obvinění z pohlavního zneužití stále nepadl jasný verdikt. Lid má ale jasno – existují tábory Farrow a Allen, přičemž jeden mluví o prominentním podivínovi s jasně úchylnými sklony a ten druhý zase o žárlivé hysterce, která neustála, že ji nahradila mladší žena, a z touhy po pomstě si vše vymyslela a ještě zmanipulovala dítě, aby ji v tom podpořilo.
Nový dokument HBO, čtyřdílná série s názvem Allen vs. Farrow, jež je na HBO GO k vidění od 21. února, přináší nový vhled do pro některé stále živé kauzy. Allen dokumentaristům odmítl poskytnout vyjádření nebo se na jejich díle jakkoliv podílet a totéž platí o jeho dnes již manželce Soon-Yi. Proto je dokument složen především z rozhovorů s Miou Farrow a jejími dětmi, ale také známými či zaměstnanci. Mohlo by se zdát, že tedy bude působit poněkud jednostranně, ale není tomu tak. Zejména v první půlce nechává dokument hodně prostoru i pro interpretaci nakloněnou Allenovi, a sice, že Farrow mohla ovlivňovat děti v tom, co o svém adoptivním otci mají u soudu říkat. Zároveň ale pracuje se soudními spisy a také s videonahrávkami i záznamy telefonních hovorů, které partneři tajně pořizovali, aby jeden na druhého měli dostatek materiálu.
Dokumentaristům v probírání toho všeho asistuje investigativní novinářka Amy Herdy. Společnými silami se jim daří nabídnout jiný obraz Woodyho Allena – tedy jiný, než že to je zakřiknutý neurotik se srandovními brýlemi k pomilování. Ukazuje ho jako vlivnou hollywoodskou personu, jejímuž pozitivnímu mediálnímu obrazu vždy nahrávaly šovinistické a patriarchální poměry vládnoucí v americkém zábavním průmyslu. V závěru se dokument nevyhne sentimentu, ale když si jej odmyslíte, dostanete zajímavý pohled na problematický a ve světě showbyznysu pořád důležitý spor. Tohle určitě stojí za vidění.