Sedm tváří pistolníka Chrise Adamse: holohlavá hvězda Sedmi statečných měla čtyři ženy a po smrti hrála v protikuřácké kampani

Obrázek uživatele vaclav.roman
11.7.2018, 09:07

Před 98 lety se ve Vladivostoku narodil charismatický herec exotického vzhledu Yul Brynner, který se proslavil jako Chris Adams z westernu Sedm statečných. Zajímavý život vedl tento holohlavý herec už od narození. Přičemž zůstává sporné, kdy a kde přišel na svět. On sám uváděl, že na svět přišel už 7. července 1915 na Sachalinu. Hodně skutečností zůstává nejasných. Pojďme 7 faktů, které o něm víme.

1. Komplikovaný původ

Yul Brynner se hlásil k romskému původu a romské písně zpíval údajně celý život. Jeho matka byla po otci Ruska židovského původu a po matce rumunská Romka. Yulův otec byl mongolsko-čínský vědec, přičemž jeho otec pocházel ze Švýcarska. Díky této pestré směsici národností, vládl Yul velmi dobře nejméně sedmi jazyky.

2. Začátek umělecké činnosti

K umění přičichl velmi záhy. Když jeho otec nechal rodinu napospas, rozhodla se matka opustit Rusko a podniknout riskantní a dalekou cestu do Evropy. Povedlo se. V roce 1934 už byl Yul ve Francii a nezbylo mu, než se začít ohánět a vydělávat. Hrál například na balalajku či vystupoval jako barový zpěvák. Dostal se také k cirkusu a do cikánského folklórního souboru. Mimo jiné vystupoval v kabaretech na Montmartru. Kromě toho studoval filosofii na pařížské Sorboně, studium se mu podařilo ukončit doktorátem.

3. Na pokraji smrti

Jako vzdušný artista v cirkuse byl velmi zdatný, ale stačila drobná chybička a zřítil se z veliké výšky. Z pádu si odnesl desítky zlomenin, už to vypadalo, že nepřežije. Bolesti lékaři tlumili narkotiky. Dostával tak velké dávky, že následně musel podstoupit odvykací kúru. Zde se dostáváme na počátek jeho herecké kariéry. Po doléčení se stal kulisákem v divadle a dostával první menší role.

4. Muzikálový herec

Během druhé světové války působil v rozhlase jako válečný zpravodaj. I když si svou první filmovou roli (avšak ještě malou) odbyl ještě během války, do filmového herectví se obul až po skončení války. V roce 1951 sklízel na Broadwayi úspěchy za hlavní roli v muzikálu Král a já, který se reprízoval celkem více než 4600x! Muzikál byl dokonce v roce 1956 zfilmován. Nutno dodat, že za tuto roli dostal Brynner Oscara. Kromě toho získal snímek ještě další čtyři zlaté sošky, a to za výpravu, kostýmy, hudbu a zvuk.

5. Nejslavnější role

Do paměti diváků dnes už několika generací se nesmazatelně zapsal rolí pistolníka Chrise Adamse v kultovním westernu Sedm statečných. Dost možná se jedná o nejpopulárnější western všech dob. Jde o remake Sedmi samurajů, který v roce 1954 natočil japonský režisér Akira Kurosawa.

6. Rodina

Yul Brynner byl čtyřikrát ženatý a měl celkem pět dětí. Tři vlastní a dvě adoptované.

7. Rakovina a kouření

Charismatický herec vydechl naposledy 10. října 1985 v New Yorku. Příčinou smrti byla rakovina plic. Yul Brynner byl už od klukovských let vášnivý kuřák a tohoto zlozvyku se zbavil, až když už bylo pozdě. Zatímco během života byl tváří tabákového průmyslu a natočil několik reklam, pár dní po hercově smrti bylo odvysíláno jeho protikuřácké poselství.

A zde si přečtěte o tom, že Od zavedení protikuřáckého zákona kouří Češi o 2 cigarety denně méně.


Komentáře

Doporučeno pro vás