Ve většině outdoorových situací a prostředí si musíte vybrat. Buď potřebujete velmi výkonné světlo s velkou výdrží (což nutně znamená větší rozměry a hmotnost), nebo naopak malé světlo, které je ale stále po ruce.
Prvním příkladem je prolézání jeskyní, druhým příkladem večerní vaření nebo čtení ve stanu. Pořizovat si dvě čelovky? Řadě uživatelů by stačila jedna univerzální, která by obě kategorie sloučila i za cenu, že to samozřejmě vždy přináší určité kompromisy. Jak se s takto definovanými nároky vypořádá čelovka HL60R od Fenixu?
Vysoký výkon
Nejdřív pár vstupních dat od výrobce. Čelovka o váze 167 gramů disponuje celkem šesti světelnými režimy včetně červeného světla. Nejvyšší přináší světelný tok 950 lm, což je mezi čelovkami velmi slušné (mělo by to znamenat dosvit až 116 metrů). V tomto režimu vydrží 48 minut. V nejnižším režimu se světelným tokem 5 lm vydrží až sto hodin. Nejspíš nemáte v plánu zabloudit v podzemí, ale kdyby se vám to nedejbože stalo, je dobré vědět, že byste tam měli světlo víc než čtyři dny. Elektronika s digitální regulací přitom zajišťuje konstantní jas i během postupného vybíjení.
Od většiny ostatních čelovek na trhu Fenix HL60R odlišuje možnost dobíjení. Ve vysoce odolném těle z anodizovaného leteckého hliníku se skrývá nabíjecí 18650 li-ion akumulátor s kapacitou 2600 mAh, který se nabíjí přímo ve svítilně přes boční micro USB konektor. Místo jednorázových baterií vám tedy postačí počítač, běžná nabíječka na mobil nebo jiný zdroj energie. Nejde ani tak o ušetřené peníze, jako spíš o uživatelské pohodlí. Před odjezdem na akci nemusíte běhat pro baterie a v nouzi je zásuvka na každé horské chatě.
Světelným zdrojem je LED Cree XM-L2 T6, u které výrobce udává teplejším odstín světla (neutral white). Výhodou tohoto odstínu by mělo být přirozenější a kontrastnější podání barev v přírodě. Čelovka je plně vodotěsná dle standardu IPX-8, tedy až do dvou metrů hloubky pod vodou. Pokud vám nechtěně spadne do vody, mělo by to stačit, a potápět se s ní asi nebudete. Stačí jen ohlídat, abyste po nabití správně zacvakli gumovou krytku microUSB vstupu.
Lehká hlava
Výrobce čelovku předurčuje třeba pro běžecké lyžování, noční běh, cyklistiku, turistiku, rybaření nebo speleologii. My jsme ji vyzkoušeli při nočním běhu v pražském Krčském lese. Základním zjištěním bylo, že o ní skoro ani nevíte. Nejde přitom jen o nízkou váhu, ale i o konstrukci. Vzhledem ke kompaktnosti vás v zátylku netlačí žádný mohutný akumulátorový zdroj a nikde se nic nehází. Přispívá k tomu i možnost fixace popruhem přes temeno hlavy.
Čelovka sice nemá zaostřovací reflektor, ale ani ho nepotřebuje. Světelný kužel je totiž nastaven “natvrdo” s vhodně zvoleným poměrem silnějšího středu (svit do dálky) a slabší široké periferie (nasvícení boků). Pokud se tedy při běhu chcete podívat do stran, nemusíte ani moc natáčet hlavu. Stačí jen pohyb očí. Je to nejen uživatelsky pohodlné, ale také to odstraňuje potřebu zapojovat ruce a něčím kroutit. Čelovku máte nakonec přece hlavně od toho, abyste rukám získali svobodu.
Ocenit je třeba plně intuitivní ovládání, spočívající v kombinaci krátkých a dlouhých stisků jediného tlačítka. Další výhodou je indikace kapacity akumulátoru blikáním diod. Abyste věděli, jak na tom jste, stačí si jen zapamatovat stupně “bílá”, “bílá a červená” a “červená”. Poslední naznačuje, že je třeba hledat zásuvku.
Verdikt
Čelovka HL60R splňuje všechno, co od ní čekáte. Při nízké váze a kompaktnosti nabízí silný zdroj světla a na rozdíl od čelovek s externím zdrojem na zátylku nijak neomezuje v pohybu. Jedinou drobnou nevýhodou je nemožnost použít běžně dostupné tužkové baterie. Pokud se vám nechce čekat asi čtyři hodiny na dobití akumulátoru, můžete ale čelovku “nakrmit” i dvěma 3V lithiovými bateriemi CR123A, které se často používají ve fototechnice.
Za plus se dá označit odolnost, lehkost a kompaktnost, jednoduché intuitivní ovládání a pohodlné dobíjení (stačí nabíječka na běžný mobil, respektive microUSB kabel a počítač).
Připraveno ve spolupráci s časopisem pro aktivity v přírodě Outdoor.
Více: www.kronium.cz
Anketa
Na co se vymlouváte, že nemůžete vyrazit ven?
A TADY se podívejte na 6 pokladů ze světa outdooru.