fb pixel Seriálové hvězdy. Podívejte se na 8 těch, které excelují na jevišti! – G.cz
Vyhledávání

Seriálové hvězdy. Podívejte se na 8 těch, které excelují na jevišti!

Spoustu času trávíte u telky, ale do divadla nezajdete, jak je rok dlouhý? Bojíte se, že vás bude nudit? Dejte mu šanci - třeba kvůli těmhle skvělým hercům, jejichž tváře znáte z obrazovky!

Carrie Bradshitt
Carrie Bradshitt 3.6.2015, 12:15

1. David Novotný

Znáte ho ze seriálů Okresní přebor nebo Čtvrtá hvězda, přijde vám jako fajn chlápek, asi i fotbalista, ale to jsou asi tak všechny vaše informace? Tak to vězte, že v tomhle herci vězí mnohem víc talentu, než byste čekali. Dlouhých sedmnáct let je členem hvězdného a veleúspěšného souboru Dejvického divadla. Za svůj herecký výkon v roli Muže v tamní inscenaci Muž bez minulosti dokonce v roce 2010 získal kdysi prestižní a dnes přejmenovanou Cenu Alfréda Radoka.

Na domovské scéně ho krom výše zmíněném, Radokem oceněném Muži bez minulosti, můžete vidět také v sedmi dalších kusech. Například v Pokorného skvělé inscenaci Dealer's Choice, Vajdičkově povedeném Rackovi nebo v novince této sezony, Havelkově Kakaduovi.

2. Jaroslava Pokorná

Možná jste si oblíbili málomluvnou, přísnou, avšak laskavou Toničku Hnátkovou z Okresního přeboru. Minimalismus herectví Jaroslavy Pokorné dal vzniknout vskutku uvěřitelné lidské postavě a jednomu z nosných pilířů tohoto skvělého seriálu. Málokoho pak překvapí, že je tato sympatická dáma pedagožkou a docentkou na Katedře činoherního divadla a Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU. Své nadané děti bychom ji do péče jistě svěřili rádi.

Ačkoli ji práce pedagožky velmi vytěžuje, nikdy se nevzdala jeviště. V současnosti exceluje na prknech Divadla v Dlouhé (407 gramů z Bohumila Hrabala a Tři mušketýři), Švandova divadla (Kurz negativního myšlení), S hlavou bez paty (Experimentální prostor NoD) nebo v agentuře Harlekýn (Filumena Marturano aneb Manželství po italsku). V roce 2005 byla oceněna Cenou Alfréda Radoka za roli Hedviky v inscenaci Divoká kachna v Divadle v Dlouhé.

3. Richard Krajčo

V současnosti snad není Čecha, Morava a Slezana v mladém a středním věku, který by neznal frontmana kapely Kryštof. Starší generace pak neznalost mají šanci dohánět na veřejnoprávní televizi, kde běží seriál Znamení koně nebo kde před nedávnem skončily Vraždy v kruhu. Vzhledem k tomu, jak podivné píše Richard texty písní a jak nestoudně si zadává s oligarchou Babišem, můžeme si o něm myslet spoustu špatností a budeme v právu. Jedno mu ale přesto přiznejme - je dobrý herec.

Když před dvěma lety (prý kvůli politickým machinacím) odešel z Národního divadla, byla to docela škoda. Že se tak nejspíše stalo kvůli jeho obchodním aktivitám je dnes nabíledni. Po angažmá ve třech ostravských divadlech a v divadle národním se rejsřík jeho divadelního působení omezil jen na jedno představení. V Divadle Ungelt v inscenaci Deštivé dny už pět let skvěle hraje roli Dennyho, za jejíž ztvárnění obdržel v roce 2012 Cenu Thálie. Pokud ho v ní chcete vidět, musíte být skutečně pohotoví - velmi rychle bývá vyprodáno!

4. Tereza Voříšková

Krajčovu kolegyni ze Znamení koně snad nelze na televizních obrazovkách přehlédnout. Veřejnoprávní kanál se jí jednu chvíli dokonce hemžil, kdy se krom tohoto rodinného seriálu blýskla také v seriálech Případ pro exorcistu, Reportérka a mimo to také v epizodě Nevinných lží. Velké štěstí měla také na HBO, kde si po boku Karla Rodena zahrála v Terapii II.

V minulosti hostovala v Divadle Komedie, ještě za skvělé éry minulého souboru. Talent a velmi dobrou práci zde měla šanci předvést zejména v hlavní roli inscenace Lulu, režírované Davidem Jařabem. Je obrovská škoda, že (stejně jako Krajčo) téměř zmizela z divadelních prken. Během sezony ji můžeme vidět pouze v pražském Ponci, ve skvělém a oceňovaném díle Lenky Vagnerové & Company, Jezdci. V něm v alternaci s Markétou Frösslovou nejen hraje, ale překvapivě i skvěle tančí. V létě se pak na Shakespearovských slavnostech stává Julií. Můžeme jen doufat, že ji jeviště za čas bude vábit zase více než v minulosti.

5. Jiří Vyorálek

Tento skvělý třebíčský herec bude, bohužel (či bohudík), ještě nějakou dobu spojován s Klementem Gottwaldem, kterého si zahrál v seriálu České století. Širší divácká základna však spíše vzpomíná na tvrdého obchodníka Jaroslava Valentu z nepříliš vydařené První republiky. Ti šťastnější z nich si mohli obrázek doplnit po zhlédnutí filmu Rodina je základ státu, 'mikinového' rebela Roberta Sedláčka.

Pokud vás Vyorálek zaujal tady, dejte mu šanci také na jevišti. Jeho výkony v Divadle Na Zábradlí jsou totiž obdivuhodné, a to zejména v inscenaci Korespondence V+W (v roce 2010 nominované na Radoka), ve které si zahrál Jana Wericha. Zde účinkuje také například v oceněné inscenaci Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J. nebo v nedávno uvedeném Doktoru Živagovi.

6. Gabriela Míčová

Gabriela Míčová je smutným příkladem toho, že výjimečný talent ke kariéře herce ne vždy stačí. Ačkoli sesbírala významná ocenění (Český lev, Cena Thálie, Cena Divadelních novin - vše za roli prostitutky Romi v inscenaci i filmu Odpad město smrt), nebo alespoň jejich nominace (dvakrát nominována na Cenu Alfréda Radoka), nabídky velkých rolí se k ní přesto nehrnou, což platí i v případě seriálů. Asi nejdéle se na televizních obrazovkách objevovala v menší roli Anny Toufarové v První republice, mihla se však také v seriálech Život a doba soudce A. K. nebo v Dámi / nedámi.

V současnosti ji můžete vidět například v roli ctnostné Kateřiny v Karamazových (Činoherní klub), herečky - zvířete v Říši zvířat (Studio hrdinů) nebo Claire v inscenaci Ženy přežijí (Studio DVA). Nezbývá, než doufat, že budou velké role přibývat, neboť spatřit Gabrielu Míčovou na divadelních prknech je většinou velký zážitek.

7. Martin Finger

Nového potenciálního otce hrdinky seriálu Ulice, Adriany, obhroublého alkoholika Evžena Šmýda, hraje herec, jehož předchozí velkou televizní rolí byl překvapivě bývalý prezident Československa Edvard Beneš (série České století). V televizních seriálech se do té doby objevoval málokdy, spíše v epizodních rolích. Naplno se totiž věnoval filmu, a především divadlu. Však za svou práci také získal několik kritických ocenění (poslední za hlavní roli ve filmu Krásno, ke kterému, společně s Ondřejem Sokolem, sám napsal scénář).

Divadelní fanoušci si ho však (stejně jako Gabrielu Míčovou) pamatují zejména z dob jeho působení v souboru Pražského komorního divadla, jehož desetiletá zlatá éra v budově Divadla Komedie z vlastního rozhodnutí skočila před třemi lety. Tady Finger zazářil zejména v rolích Josefa K v Procesu, Světanápravce ve Světanápravcovi, knížete Sternenhocha ve Sternenhochovi nebo třeba Rozhněvaného muže v Podzemním blues. V současnosti se na něj můžete přijít podívat do pražského Činoherního klubu, kde stojí za zmínku zejména skvělé inscenace Ondřeje Sokola, Zrada, Ujetá ruka nebo Americký bizon.

8. Kateřina Lojdová

Právě ve Zradě si Finger i Sokol zahráli s další skvělou herečkou, Kateřinou Lojdovou. Ta se ovšem - podobně jako Tereza Voříšková - divadelním prknům vzdálila, v tomto případě kvůli práci v dabingu. Možná ani nevíte, že její hlas jste na televizních obrazovkách slyšeli mnohokrát. Vidět jste ji mohli třeba v(přihlouplém) seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde se po zesnulé Zuzaně Dřízhalové ujala role Blanky Žáčkové, nebo také Ulici.

Když se však Kateřina Lojdová jednou za čas objeví na jevišti, je o co stát. Toho si v roce 2007 všimli i kritici, kteří ji za roli Margarety Flahertyové v Hrdinovi západu (Činoherní klub) nominovali na Radoka. Dnes ji v tom samém divadle můžete vidět ve výše zmíněné Zradě nebo v příbramském divadle ve Válce Roseových. Rozhodně by to však chtělo dobrých rolí více.

A TADY máte 7 malých českých činoher, které stojí za návštěvu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články