9 důvodů, proč neminout Velký Javor a jeho okolí, pokud rádi bloumáte podzimní krajinou – G.cz
Vyhledávání

9 důvodů, proč neminout Velký Javor a jeho okolí, pokud rádi bloumáte podzimní krajinou

Podzimní výhledy do kraje si užijete víc než kdykoliv jindy.
Zdroj: www.tempo-tours.cz

Pokud i vy patříte k těm, kteří po náročném pracovním týdnu potřebují vypnout a zrestartovat mozek v přírodě, máme pro vás další tip, kam vyrazit.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 9.9.2016, 19:20

Dovedete si představit magičtější místo pro podzimní procházku s výhledy do krajiny, než je nejvyšší vrchol celé Šumavy? Kruhová rozhledna, která se nachází v jeho nejvyšším bodě vám odpoví jasně. Ne.

Velký Javor a jeho okolí, tedy území vysoko nad železnorudskou kotlinou, patří mezi nejoblíbenější místa v Bavorském lese, který je součástí Šumavy.

Zvlášť v těchto dnech, kdy je vzhledem k nízké vlhkosti ovzduší nebe jiskřivé, nabízí toto místo neobyčejné a dlouhé výhledy do kraje.

Ať už vyrazíte směrem k působivé jezerní stěně strmě stoupající do výšky 400 metrů, která se nachází hned vedle překrásného horského jezera, nebo zvolíte procházku pralesem, doceníte jedinečný a nezaměnitelný charakter této panenské oblasti.

Endemické rostliny a živočichové, kteří se nalézají na holém vrcholu samotného Javoru, jsou jedním z mnoha důvodů, proč je tato oblast již od roku 1939 chráněna.

Kaplička sv. Bartoloměje stojící pod hlavním vrcholem pochází z roku 1956. Samotný vrchol tvoří čtyři skupiny skal: Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. Na nejvyšším z nich stojí prostý dřevěný kříž. Druhému dominuje skalnatý vrchol s kruhovým výběrem a další dva zdobí nižší zaoblený vrchol se dvěma kulovými budovami a stranou ležící vyvýšenina se zajímavým skalním útvarem.

Na rozdíl od jiných šumavských částí je vrchol Velkého Javoru díky vypracované infrastruktuře skvěle dostupný a těsně pod vrchol se dá dojet autem a pohodlně zaparkovat. Dostatečné množství restaurací přiláká i hédonisty, které zážitky z přírody rádi prokládají něčím dobrým na zub.

Arberseehaus neboli Jezerní dům, který je nejvyhlášenější kulinářskou zastávkou, byl postaven již v roce 1904 knížecím rodem Hohenzollernů. Díky velké sluneční terase nabízí nejlepší výhled na Javorské jezero a přilehlou Javorskou jezerní stěnu.

Již více než sto let mají na Velkém Javorském jezeře tradici populární lodičky. Dříve se jezdilo na klasických veslicích. Dnes se z důvodu bezpečnosti a ochrany leknínů používají pouze vodní šlapadla, která poskytují pohodlnou a bezpečnou plavbu na Javorském jezeře.

Zatímco česká část Šumavy je kvůli zásahům proti kůrovci podstatně poničená, bavorská část je malebná zakonzervovaná panenská zahrádka. Pokud si chcete užít nejkrásnější pohled na celou Šumavu, Velký Javor vám ho poskytne jako na dlani...

Víc informací o krásách Velkého Javoru a jeho okolí najdete TADY.

A pokud vás zajímá cestování po Německu, klikněte SEM.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu