5 překrásných pohledů na nejhezčí jihočeské vesnice – G.cz
Vyhledávání

5 překrásných pohledů na nejhezčí jihočeské vesnice

V satelitech kolem Prahy mají u každého domu bazén, protože nemají rybník. Tady mají rybník a nemají na zahradě bazény.
Zdroj: Upvision.cz

Proč by měly být Jižní Čechy skromné, když jsou nekrásnější?

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 23.10.2016, 13:51

Spolupracujeme se společností Upvision.cz, která se zabývá leteckým snímkováním pro vědecké a komerční účely. Když už jsou ale jejich bezpilotní letecké prostředky ve vzduchu, vyfotí i to, co je prostě krásné - např. jihočeské vesnice, z nichž mnoho je vesnickou památkovou rezervací. Podívejte se, jak uměli naši předci stavět!

1. Sedlíkovice, Dolní Bukovsko, nedaleko Veselí nad Lužnicí

Nevíte, co je humno a humna? Humno je místo venku na dvoře, nebo ve stodole, kde se mlátilo obilí. Množné číslo humna zase označuje přírodní prostředí vesnice za stodolami zemědělských usedlostí. Tvoří přechod mezi zastavěným územím sídla a volnou krajinou. Tady vidíte humna v celé své kráse.

2. Bošilec, hned vedle Sedlíkovic

Malá vesnice, která je ale po celé české zemi proslulá svým mostem přes výpusť Bošileckého rybníka. O mostku se totiž zpívá v žertovné lidové písni „Na tom bošileckym mostku“, která vznikla v dobách, kdy se sem panstvo ze zámku v Třeboni jezdívalo bavit a mimo jiné i hrát vrchcáby, neboli kostky. Aspoň tak se to píše ve Wikipedii.

3. Klečaty, mezi Bechyní a Soběslaví

Náves - centrum vesnice. Má buď obdélníkový, oválný, nebo trojúhelníkový tvar. Kolem tohoto veřejného prostoru jsou soustředěny jednotlivé statky. Velikost návsi byla při zakládání vesnice určována podle počtu sedláků. Ke každé usedlosti příslušel díl polí přímo za ní. Na návsi bývají kostely, kaple, hospoda, kovárna a taky rybník. Když vidíte tento nádherný obraz české krajiny, vzpomeňte si na ta šílená satelitní městečka kolem Prahy nebo Brna. Pořád si myslíte, že pokrok existuje?

4. Mazelov, západně od Lomnice nad Lužnicí

Vidíte ty rybníky v pozadí? Nalevo je Záblatský, napravo rybník Krčín. Z vesnice se k nim dostanete pohodlně po jemném předivu zachovalých polních cest. Tato část jižních Čech je pořád typická dělenými poli a krajina je proto tak pestrá. Ve zbytku Česka, zvláště na Hané nebo v Polabí by všude byly obrovité lány obilí, které chodec musí obcházet.

5. Zálší, nalevo od Veselí nad Lužnicí

Vidíte tu cestu nalevo, tak ta vede k vesnici na obzoru - což jsou Klečaty, viz bod. č 3. Také máte pocit estetické radosti, když vidíte tento snímek? Já ano, protože mne zde nic neruší - továrna, dálnice, paneláky, sklady, větrné elektárny, sluneční panely - je to prostě dobře zachovaná barokní venkovská krajina. Je to luxus dnešní doby - ticho, klid a prostor - tedy něco, co vám moderní město nemůže nabídnout.

Takto vypadají vesnice z výšky. Zblízka se na ně jela podívat naše redaktorka. Máte-li chuť, čtěte zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články