fb pixel 9 steampunkových filmů, které byste si neměli nechat ujít – G.cz
Vyhledávání

9 steampunkových filmů, které byste si neměli nechat ujít

Zdroj: fdb.cz

Romantické a dobrodružné 19. století páry, geniálně šílení vědci, kapka fantastiky a hlavně ta "pokroková" technika, která nás uchvacovala už v románech Julese Verna.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 6.9.2016, 17:18

Žánr steampunku stále frčí. Důkazem toho je nemalé množství autorů, kteří se v tomhle světě plném možností rádi literárně rochní, ale také řada skvělých filmů. Znáte je všechny?

1. Tajemství hradu v Karpatech

Filmová pocta románům už zmíněného Julese Verna, která trhá bránice divákům ještě po více jak 30 letech. Hrad v Karpatech si pohrál s klišé, byl vynikající po stránce hudební, scénáristické i herecké. Díky hercům Hrušínskému a Kopeckému na tenhle film nikdy nezapomeneme. "Karbonizujte koksohydráty! Termujte nukleáty! Akcelerujte moderáty! Ohřejte mi párek!"

2. Adéla ještě nevečeřela

Ta se dá jen těžko opomenout, je za Hradem v Karpatech druhým nejlepším filmem Oldřicha Lipského. Znovu není nouze o kvantum potrhlých vynálezů, šílené vědce a gentlemenské detektivy geniální úrovně Sherlocka Holmese. Pokaždé, když Adélu vidíme, jsme tak hrozně ,,rozvrkočeni!"

3. Město ztracených dětí

Kdo krade malým dětem sny? Je to Krank, šílený vědec, který není schopen snít a stává se pomalu monstrem. Město plné šílených individuí vás přesvědčí o tom, že např. takový Terry Gillian nebo Tim Burton jsou ještě docela normální tvůrci. Je to podivný, uhrančivý film, kterému silně propadnete.

4. Hugo a jeho velký objev

Fantasy zaměřená spíš na dětského diváka, která ale dokáže přilákat i dospělejší publikum díky skvělému hereckému zastoupení. Zvědavec Hugo kráčí ve stopách svého zesnulého otce a snaží se odhalit tajemství ukryté v robotovi, kterého zdědil. Hugo je překrásný hlavně po audiovizuální stránce - skončíte s očima navrch hlavy.

5. Číslo 9

Tomuhle animáku se bravurně povedlo vybarvit atmosféru světa sežehnutého válkou. I když je zdánlivě světu konec, na jeho troskách pulzuje konflikt tajemných bytůstek s lidskými dušemi (a robotickým základem) proti nesmiřitelnému nepříteli, pozůstatku z válečných dob. Číslo 9 vás okouzlí a nenechá v klidu.

6. Tajemství ocelového města

Další film jako pocta pro Julese Verna, který toho hodně znal a také předvídal. Dva dědicové ohromného bohatství založí každý své města - jedno pro blaho lidí, druhé zase jako továrnu zbraní. A konflikt se nevyhnutelně blíží.

7. Sherlock Holmes

To by bylo, abychom nezmínili i jednoho z nejgeniálnějších mozků londýnské kriminální scény. Sherlock Holmes doslova srší důvtipem, akcí a kousavými poznámkami, kterými na své protivníky (i přítele doktora Watsona) rozhodně nešetří. Sherlockovi to i po mnoha filmových a seriálových adaptacích stále svítí na skvělou budoucnost.

8. Ukradená vzducholoď

Fantaskní Zemanův film pro děti, který spíš opět nadchne starší publikum a to především krásným vizuálem, hudbou i humorem. Ukradená vzducholoď je klukovské dobrodružství s perfektní atmosférou verneovských příběhů - z původního letu vzducholodí zdarma se stala krádež a chlapci jsou vrženi do neznáma. Jak asi dopadne jejich let neřiditelnou vzducholodí?

9. Zlatý kompas

Adaptace Pulmanovy série Jeho šerá hmota sice nedokázala tolik zabodovat u diváků jako jeho knihy, ale aspoň připomněla ten fantastický alternativní svět 19. století, kde vedle magie existuje i pokročilá technika. Lidé žijí společně se svými spřízněnými dušemi, daemony. A mladá Lyra Belacqua má tohle všechno v budoucnosti ve velkém změnit.

Pokud jste ještě pořád "rozvrkočeni", co vám asi udělá shlédnutí geniálního filmu z roku 1927 - Metropolis!

Podobné články

Doporučujeme

Další články