fb pixel Bodie - kalifornské město duchů z dob Divokého západu zůstalo téměř nedotčené – G.cz
Vyhledávání

Bodie - kalifornské město duchů z dob Divokého západu zůstalo téměř nedotčené

Chtěli byste se ocitnout v době divokého amerického západu 19. století? Nasedněte na letadlo směr Kalifornie a vydejte se k hranicím s Nevadou do opuštěného městečka Bodie.

Anna Vondráčková
Anna Vondráčková 6.4.2015, 16:00
Městečko odstartovalo svoji existenci jako kemp pro zlatokopy. V roce 1859 tu totiž objevili zlato - typická minulost většiny amerických měst duchů.

Muž, který zde zlato objevil, a po kterém, je město pojmenováno - W. S. Bodey se nikdy rozrůstání města nedočkal a ani neprofitoval ze svého nálezu. Umřel totiž ten samý rok, po tom, co se rozhodl společně se svým společníkem - indiánem přezimovat u svého naleziště. Když jeli pro zásoby, zastihla je obrovská vánice, ztratili se a Bodeymu došly síly, tak se ho tam jeho indiánský přítel rozhodl nechat a pokračoval dál. Bodey umrzl a jeho tělo nalezli až příští jaro.

O třicet let později se z obyčejného kempu stalo typické město Divokého západu s asi 5 až 7 tisíci obyvatel tzv. “boomtown” (tj. náhlý vzrůst populace a ekonomiky např. právě díky nálezu zlata, stříbra atd.)

V Bodie stálo až 2000 budov, měli tam v podstatě všechno a mnohdy i víc než stejně velké české městečko dneska. Třeba tělocvičnu, železnici, hernu, vykřičenou čtvrť, lékárnu, vězení, banku, kadeřnictví, hasičárnu, školu, kostel, hotely a obchody se vším možným, později dokonce i pumpu a to všecko před víc jak sto lety!

Za ta léta město vyprodukovalo zlato v hodnotě 34 milionu amerických dolarů.

Bylo proslulé svou divokostí, mělo přes 60 salónů a tanečních hal a říkalo se, že zde nepanují žádné zákony - lidmi bylo vnímano jako drsné i na tehdejší poměry.

Sláva města Bodie netrvala dlouho. První pokles byl zaznamenán už okolo roku 1880 a v prvních letech 20. století nemělo město ani tisíc obyvatel. Označení “město duchů” bylo prvně použito už v roce 1915. V třicátých letech tu hořelo, pak začala druhá světová válka a doly byly oficiálně uzavřeny.

Roku 1961 bylo Bodie přiřazeno na seznam národních památek. Zachovala se tu zhruba stovka budov. Většina interiérů je v původním stavu, věci zde zůstaly tak, jak je tu lidé zanechali - v obchodu se smíšeným zbožím tedy můžeme například vidět sto let staré plechovky s jídlem.

To, že je město na rozdíl od většiny amerických měst Divokého západu skvěle zachované, láká každoročně až 200 tisíc turistů.

A tady se můžete podívat na Bodie očima GoPro kamery:

A TADY máte 6 krásně strašidelných opuštěných míst v Čechách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články