Práce tohoto mladého českého grafika nám čímsi připomínají dětství, ale přitom jsou plné symbolů odkazujících do současnosti a celkový dojem je paradoxně futuristický. A to není rozhodně všechno a taky nejsme zdaleka sami, koho jeho práce zaujaly. Pavel Fuksa už přes třináct let pracuje pro prestižní firmy po celém světě a na svém kontě má v tomhle ohledu například Microsoft, Google, Facebook nebo Mercedes a dokonce i Baracka Obamu. Kromě toho každoročně sbírá různá ocenění z celého světa za svoji volnou i zakázkovou tvorbu. Ale dost slov, nechme hovořit obrazy.
1. Ilustrace, oceněné v každoročním přehledu nejlepších světových ilustrátorů, vydávaném prestižním magazínem Lürzer’s Archive:
Hyeny, deroucí se za taxíkem na africké savaně
Zápalkové etikety pro videoklip kapely Navigators
Ze série Ilustrované sny
2. Ambiciózní projekt kalendáře
365 náhodných článků z Wikipedie zobrazených do ikon. Každý den můžete potěšit oko i mozek novou znalostí. Plakáty jsou stále k dostání na FB stránce Pavla Fuksy (https://www.facebook.com/fuksapavel), který si dal tu práci a každý den v roce ilustroval jeden nahodilý článek nabídnutý čtenářům stránky Wikipedia.com.
3.Ilustrované běžné i vzácnější psychiatrické syndromy
Münchhausenův syndrom
Münchhausenův syndrom je duševní porucha, při které postižený předstírá tělesnou nebo duševní poruchu, pro kterou je následně léčen. Syndrom je pojmenován po baronu Münchhausenovi, který je též znám jako Baron Prášil.
Stockholmský syndrom
Stockholmský syndrom je specifická pozitivní emoční i afektivní vazba a závislost oběti (např. rukojmí) na pachateli (např. únosci) vyskytující se též ve vztazích některých vězňů a jejich vyšetřovatelů.
Stendhalův syndrom
Stendhalův syndrom (známý také jako Florentský syndrom nebo Hyperkulturémie) je psychosomatická nemoc, která způsobuje zrychlený tep, závratě, zmatení a dokonce i halucinace v případě, že je jedinec vystaven výtvarným dílům, především "nádherným" dílům nebo většímu počtu děl umístěných na jednom místě ve Florencii. Tento stav byl pojmenován po známém francouzském spisovateli 19. století, Stendhalovi.
Diogenův syndrom
Nežádoucí životní styl zanedbávající především sociální a hygienické standardy. Vyskytuje se např. u lidí s chronickými duševními problémy a poruchami nebo u některých osamělých starých osob. Doprovázen je i hromaděním často nepotřebných a neužitečných věcí.
Fregoliho blud
Postižená osoba se domnívá, že různí lidé jsou ve skutečnosti jedna a táž osoba, která si změnila své vzezření a přestrojila se, aby byla v utajení. Syndrom nazývaný též Fregoliho halucinace byl pojmenován podle italského umělce převleků Leopolda Fregoliho.
4. Aby se předešlo diplomatickým sporům nebo zmatení při sportovních zápasech, Pavel Fuksa navrhl nové, jasně rozpoznatelné vlajky pro země, jejichž vlajky se snadno zaměňují.
Každá vlajka jasně respektuje historický odkaz jednotlivých zemí. Poznáte národní prvky, které Fuksa zahrnul do svých vlajek těchto zemí?
Čad
Rumunsko
Monako
Indonésie
Guinea
Mali
Salvador
Nikaragua
5. Galerie iam8bit požádala umělce z celého světa, aby navrhli plakáty pro (zatím) neexistující pokračování filmů.
Příběh Jacka, který po 100 letech rozmrzne na břehu moderního New Yorku a přemluví kontroverzního trilionáře (Anthony Hopkins) ke stavbě obří gondolfiéry, pomocí které by měli vypátrat bájný Newfoundlandský trojúhelník (Jamie Lee Curtis), by jistě vzal za srdce celý svět.
6. Slavné vojenské operace a ilustrace jejich poslání
Operace Corn Flakes
Spojenecká propagandistická operace na konci války. Spojenci bombardovali vlaky říšské pošty. V blízkosti útoku pak vysadili balíky s falešnými, ale jinak správně adresovanými obálkami a doufali, že je Němci po nálezu doručí adresátům. Uvnitř byly zalepeny protiněmecké texty včetně známek s Adolfem Hitlerem, které vypadaly jako pravé, jenomže vůdce vypadal napůl jako smrtka.
Wrath of God/Operace Boží hněv
Operace Boží hněv je obecně používaný název pro kampaň vedenou proti aktérům a plánovačům mnichovského masakru, příslušníkům a spolupracovníkům palestinské organizace Černé září i proti dalším skupinám zapleteným do mnichovského masakru. Během něj palestinští teroristé v roce 1972 unesli a zavraždili 11 izraelských sportovců účastnících se Olympiády v Mnichově.
Operation Rabat
Plánovaná nacistická operace, během nějž měl být z Vatikánu unesen papež.
Operace Entebe
Operace Entebbe byla záchranná protiteroristická akce na osvobození rukojmí unesených palestinskými teroristy, kterou provedla speciální jednotka izraelské armády Sajeret Matkal v noci ze 3. na 4. července 1976 na letišti Entebbe v Ugandě. Rukojmí byli pasažéři letu společnosti Air France z Tel Avivu do Paříže.
Operace Dybbuk
Operace izraelské tajné služby, jejímž cílem byl únos nacistického zločince Adolfa Eichmanna z Argentiny. Eichmann byl zadržen v roce 1960, odvezen do Izraele a po soudu popraven.
Project Jennifer
Americký plán na vyzdvižení sovětské jaderné ponorky K-129, která se potopila v Tichém oceánu v roce 1974. Cílem bylo získat ruské jaderné rakety a kódy.
Operace Peter Pan
Hromadný odchod dětí z komunistické Kuby do USA.
Operation Blow Down
Společná americko-australsko-britská operace, během níž se testovalo, jak by vypadal pohyb vojska džunglí spálenou jadernými zbraněmi. K vypálení bylo použito velkého množství konvenčních trhavin.
7. Víno fiktivní značky Džambulka, ilustrující zásadní milníky v Džambulčině životě: knoflíky lásky na vlakovém přejezdu, únos mimozemšťany, tři pokusy o sebevraždu, romantickou svatbu a plážové polehávání.
8. Knižní obálky učebnic pro první ročník studia pornografie.
Z tohoto uměleckého projektu později vyšel oceňovaný reklamní projekt pro Harley Davidson “Stop reading, start living.” Když jste si v knihovně vytáhli z poličku (fiktivní) knihu s lákavým titulek jako např. Estetika zlaté sprchy či Sociální postuláty pozice 69, našli jste uvnitř upozornění, že máte přestat číst a začít žít spolu s pozvánkou na zkušební jízdu na novém harleji.