fb pixel 8 nejzajímavějších výtahů světa – G.cz
Vyhledávání

8 nejzajímavějších výtahů světa

Nejsou nejrychlejší, nejsou největší, ale většinu z nich byste asi do kategorie výtahů vůbec nezařadili. Jsou totiž trochu... extravagantní.

SEAT
SEAT 20.5.2014, 12:34

1. Gateway Arch

archway_nps_gov www.nps.gov Na vrchol obřího, dvousetmetrového oblouku, který se tyčí nad St. Louis, se můžete vydat ve vláčku výtahových vajíček, které pojmou až pět lidí. Uvnitř to vypadá jako v kosmické lodi a výhled ven taky stojí za to.  

2. Výtah na horu Zhangiajije

bailong_roughguides_com www.roughguides.com Největší a nejtěžší venkovní výtah na světě vás vyveze o 326 metrů výš, abyste si mohli vychutnat pohled z úpatí hory. Je to masivní konstrukce s úžasnými výhledy, ale ekologové v posledních letech protestují, že její provoz příliš zatěžuje místní přírodu.  

3. Výtah v Louvru

louvre_interlift_gr www.interlift.gr V Louvru najdete hydraulický výtah, který vás naprosto tiše vyveze o několik pater výše. Je to vlastně kabriolet, protože výtah nemá střechu a navíc ho obtáčí schodiště, takže se můžete otevřeně posmívat těm, kteří se nevešli a museli pěšky.  

4. Výtah v kasinu Luxor

luxor_cgtravelsblog_com www.cgtravelsblog.com Tenhle Luxor je v Las Vegas a celé kasino má tvar pyramidy. Výtah šplhá po její stěně, takže je nakloněn v úhlu 39 stupňů. Vy jste samozřejmě pořád v rovině, ale výhled do útrob pyramidy samozřejmě stojí za to, abyste se párkrát svezli nahoru a dolů.  

5. Výtah na zaoceánské lodi Oasis of the Seas

risingtide_thomasnet_com www.thomasnet.com Tenhle výtah překoná vzdálenost dvou pater za osm minut. Podle svého tempa se i jmenuje, návrháři ho totiž pokřtili „Mořský příliv". Záměr pochopíte, jakmile do něj nastoupíte. Kromě výtahu jde totiž i o bar, takže cestující si během pomalého vznášení se mohou dopřát nějaký ten koktejl.  

6. Výtah v budově Sky Tower

skytower_blog_ivman_com blog.ivman.com Jehla tyčící se k nebi v novozélandském Aucklandu má celkem rychlý výtah. Na vrcholu jste za pouhých čtyřicet sekund. Není to ovšem pro slabší povahy, protože podlaha výtahu je z jediného kusu skla a výtah je venkovní, takže město pod vámi se rychle vzdaluje a vy jaksi nemůžete odtrhnout oči.  

7. Výtah v Aquadomu

aquadom_2luxury2 www.2luxury2.com V berlínském hotelu Raddison Blu je všechno luxusní. Dokonce i ve výtahu tu mají extra buřty, protože během jízdy do svého pokoje projíždíte prostředkem obrovského mořského akvária. Výtah je prosklený a v akváriu, které je vlastně osmadvacet metrů vysokým válcem, plave až 1500 ryb a další mořské havěti.  

8. Skyview výtah na Ericsson Globe

skyview_dreamstime www.dreamstime.com Ve Stockholmu je obří glóbus od firmy Ericsson, který skrývá nejedno překvapení. Zvenku má ale ještě jeden nečekaný trumf. Průhledné vajíčko, které stoupá po jeho obvodu a na vrcholu se zastaví, aby vám nabídlo bezkonkurenční výhled na švédskou metropoli.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články