7 největších dopravních kolapsů historie – G.cz
Vyhledávání

7 největších dopravních kolapsů historie

Máte pocit, že poprask na pražském okruhu je konec světa? Pražáci jako obvykle moc přeháněj, zajeďte si do Asie, abyste pochopili, jak vypadá opravdová zácpa.

Václav Rybář
Václav Rybář 9.7.2016, 14:49

1. Bethel, stát New York (srpen 1969)

bethel_images_politico_com www.politico.com Do Československa přijely v roce 1968 tanky, do Woodstocku přijeli o rok později rockeři. A taky desetkrát víc fanoušků, než se čekalo. Vznikla třicetikilometrová kolona, jejíž aktéři si nejdřív pro zkrácení dlouhé chvíle zpívali, a pak prostě nechali auta stát na silnici a vydali se pěšky na místo konání. Proč? Protože proto!

2. Paříž-Lyon (únor 1980)

paris-lyon_auto_yahoo auto.yahoo.com Jedna z nejdelších kolon historie se vytvořila na dálnici do Paříže, kam se po zimních prázdninách vracely stovky tisíc řidičů. Vytvořila se fronta aut dlouhá 175 kilometrů, kterou ještě zkomplikovalo pravé zimní počasí. Její definitivní rozpuštění trvalo devět dní.

3. Východní-Západní Berlín (duben 1990)

berlin_gizmodo www.gizmodo.com Po pádu železné opony se prakticky všichni obyvatelé východního bloku vydali za lepšími zítřky, lepšími lidmi a lepšími salámy směrem na Západ. Celkem se na dálnice vydalo osmnáct milionů aut, na což samozřejmě ani dopravní tepny, ani pohraničníci nebyli připraveni. V tomhle případě ale trpělivost opravdu přinášela růže.

4. Tokio (srpen 1990)

tokio_tokyobling_wp tokyobling.wordpress.com Půlka obyvatel města se vracela z prázdnin, druhá půlka prchala z Tokia kvůli varování před tajfunem. A potkali se na obchvatu. Zhruba 130 kilometrů dlouhý had stihl několikrát obtočit město, než se zadusil svým vlastním ocasem. Rozplést tuhle zácpu trvalo skoro týden.

5. Sao Paulo (červen 2009)

saopaolo_tomorrowspaper_wp tomorrowspaper.wordpress.com V tomhle městě vznikají zácpy každodenně. Stačí, abyste chytili špičku ráno i večer a strávíte v autě neuvěřitelné čtyři hodiny. V červnu roku 2009 se ale na 750 kilometrech města a jeho bezprostředního okolí stihlo vytvořit cca 300 kilometrů různě dlouhých kolon. V podstatě jste se nemohli dostat nikam, aniž byste na jednu narazili.

6. Peking (srpen 2010)

china_www_sina_com www.sina.com Čínská výpadovka č. 110 byla už v době schválení přestavby zhruba na 250% své konstrukční kapacity. Jakmile ovšem stavební dělníci uzavřeli několik pruhů na části komunikace, vytvořila se kolona o délce 160 kilometrů. I když se úřady během několika hodin snažily dálnici opět otevřít, podařilo se zácpu rozpustit až po dlouhých deseti dnech. Někteří řidiči v ní strávili až pět dní a denně se pohnuli o méně než kilometr.

7. Moskva (listopad 2012)

moscow_kyiv_post_com www.kyivpost.com Sněhová bouře v okolí Moskvy nejdřív řidiče zpomalila a nakonec i zcela imobilizovala. Naštěstí za pár hodin dorazila na místo armáda, postavila stany, zapálila vatry... dál už to určitě znáte. Kozáček, vodka, pohoda. A za tři dny bylo zase všechno jako obvykle.

A TADY se podívejte na neobvykle krásné pláže, na které byste si měli zajet.

Podobné články

Doporučujeme

Další články