6 pokladů ze světa outdooru. Pořiďte si je a pak už fofrem padejte ven!

Obrázek uživatele Ivan Brezina
13.11.2015, 12:39

...protože boj s živly, bloudění, hlad a mráz za nehty je zábavnější než sezení s lahváčem u televize.

Svět venkovních sportů je skoro nekonečný, a stejně nekonečná je i nabídka výbavy a „hraček“. Na trekking, backcountry, jeskyňařinu, horolezectví nebo třeba bushcrafting potřebujete různé oblečení a výbavu s různými vlastnostmi. V téhle pravidelné rubrice pro vás proto hledáme outdoorové poklady.

1. Teplo dospod i navrch

Flísku má každý – co se raději zahřát nějakým zajímavým hi-tech materiálem? Bunda Graven ze sendviče italské firmy Pontetorto kombinuje příjemný a hřejivý mikrofleece na vnitřní straně, vlněnou přízi na vnější straně pro extra zateplení a větruodolnou membránu NoWind uprostřed.

Na rozdíl od flísu díky tomu Graven neprofoukne, díky čemuž má hned dvojí užití. Může to být hřejivá vnitřní vrstva pod bundu odolnou dešti nebo větruvzdorná vnější vrstva (pokud neprší). Navíc vás může hřát i národní hrdost. Graven se totiž nešije v Číně, ale v High Pointu na Šumavě.

www.highpoint.cz

2. Vařte na ohni

Ovšem moderně a bezpečně. „Dřívkáč“ 4Heat stove v.2 prošel vývojem a tahle verze je z odolnějšího a lehčího materiálu (nerezová ocel). Můžete ho variabilně použít pro několik druhů paliv, ať už gel, tuhý líh nebo dřevěné klacíky, pro které je primárně určen. Palivo najdete skoro všude a nebude vás nic stát. Pro opečení buřtů na ohni nebo uvaření vody tak nemusíte rozdělávat velký oheň.

Hlavně ale nejde o oheň otevřený, ale o variantu vařiče, se kterou vás proto nevyženou z lesa. A váží pouhých 205 gramů!

www.bushcraftshop.cz

3. Teplé ruce

Vyhřívaný náramek, potítko nebo peněženka? Podle toho, co zrovna potřebujete. Náramek Froggear je chytrým pomocníkem pro ty, kteří mají permanentně studené ruce, rukavice nerukavice. Kombinuje izolační vlastnosti materiálu ColdBreaker a přidané teplo. Proti prochladnutí prstů se dá bojovat ohříváním oblasti zápěstí, kterou procházejí hlavní tepny přivádějící krev do konečků prstů. Pokud v tomto místě tepny zahřejeme, prsty ani ve větším chladu nepociťují mráz.

Náramek je vyroben z pružného antibakteriálního materiálu ColdBreaker. Má dvě kapsy. Jedna slouží pro umístění chemického ohřívače a druhá pro uložení dokladů, skipasu nebo bankovek.

www.frogman.cz

4. Vychytaná „ovce“

Proč v posledních letech v outdoorových sportech slaví takový úspěch vlna merino? Protože je to skoro ideální materiál. Hřeje i chladí podle aktuální potřeby lidského těla, odvádí od kůže vlhkost, hřeje i mokrá, je prodyšná, brzdí růst bakterií (takže nepáchne ani po mnohonásobném propocení), je nehořlavá… Dalo by se pokračovat, ale merino vlna hlavně nekouše, protože má tenčí vlákna než běžná vlna.

Triko Devold Duo Active s přiléhavým anatomickým střihem kombinuje merino vlnu s funkčním vláknem Thermo Cool Eco2, které saje pot ještě rychleji. Triko tak mohou nosit i lidé přecitlivělí na vlnu. Výsledkem je základní vrstva, ve které zůstanete v suchu a teple, i když trochu zmoknete nebo se zapotíte.

www.norskamoda.cz

5. Ultralehké poležení

Karimatku si můžete pořídit pěnovou, hliníkovou nebo nafukovací. Nejlepší spánek zajišťují ty poslední, ale zároveň jsou i nejtěžší. Pokud si ale nepořídíte promyšlený model Inertia O-Zone, který vypadá snad až trochu bizarně.

Jedná se o poslední kousek z dílny inovativních chlapíků americké firmy Klymit. Použili technologii anatomického mapování těla a místa, která tělo nepodpírají, prostě odstranili. Nejenže to snížilo hmotnost jen na 354 gramů, ale volný prostor navíc umožní vašemu spacáku nabrat loft. Na rozdíl od klasické karimatky spacák neprolehnete a jeho izolačních vlastností využijete i odspodu. Sbalenou karimatku nacpete do půllitru a nafouknete ji jen na pět nádechů.

www.nalehko.com

6. Ultimátní čelovka

Pokud potřebujete opravdu hodně světla, mohla by vás zaujmout LED čelovka Fenix HP15 Ultimate Edition. Má totiž bezkonkurenční výkon až 900 lumenů a dosvit 178 metrů, což se hodí pro řadu outdoorových aktivit (běžecké lyžování, skialpinismus, noční běh, cyklistika, speleologie…). Navíc je i nárazuvzdorná a vodovzdorná.

K napájení čelovka používá čtyři tužkové AA baterie, které jsou umístěny v pouzdře na zátylku. Jedná se tak o nejsilnější čelovou LED svítilnu na tužkové baterie na trhu! Čelovka nabízí celkem šest režimů výkonu včetně SOS signálu pro použití v nouzových situacích. V nejnižším režimu s 10 lumeny poskytuje výbornou výdrž až 170 hodin (sedm dnů).

www.kronium.cz

Na co se vymlouváte, že nemůžete vyrazit ven?

Anketa se načítá...

A TADY máte 8 věcí, které nás naučily filmy, ale v reálném světě nefungují.


Komentáře

Doporučeno pro vás