fb pixel 6 důvodů, proč se těšit na Forzu Motorsport 6 – G.cz
Vyhledávání

6 důvodů, proč se těšit na Forzu Motorsport 6

Mediálnímu rybníčku možná vládne Gran Turismo, ale pokrok probíhá jinde! Už jste začali šetřit na Xbox?

Václav Rybář
Václav Rybář 8.6.2015, 13:43

Za týden se v USA opět rozeběhne největší herní show roku - Electronic Entertainment Expo alias E3. A Microsoft tam mimochodem přiveze jednu ze svých vlajkových her a předpokládanou hitovku předvánočního trhu - Forzu Motorsport 6.

Ještě před pár lety byste v oboru závodních her spoléhali jen na jednu jedinou kapacitu, totiž Gran Turismo od Sony. Jenže pak se objevila firma Turn 10, která pod hlavičkou Microsoftu vyvinula konkurenci. A začala Japonce mílovými kroky dohánět. Dneska má na kontě pět dílů okruhové simulace Forza Motorsport a dva díly ježdění v otevřeném světě jménem Forza Horizon. Rok co rok vychází jeden nebo druhý. Je to manufaktura, která už svými pořadovými čísly dohání Gran Turismo, jehož šestý díl vyšel na Playstation předchozí generace v roce 2013.

Gran Turismo sice sbírá mediální pozornost díky soutěži Gran Turismo Academy a virtuální prezentaci prototypů známých automobilek (Vision Gran Turismo), ale dokud nepřijde napřesrok sedmý díl, bude technologicky přeci jenom trochu pozadu. Pokud chcete držet prst na tepu doby, máte dnes na výběr z velkého počtu hardcore simulací jako Assetto Corsa nebo Project C.A.R.S. Gran Turismo a Forza ovšem zůstávají oněmi velkými projekty za velké peníze, které nabídnou maximální počet aut a tratí plus nějakou tu zábavu pro uživatele, kteří se nenarodili s volantem v ruce. Je to souboj Playstation vs. Xbox. A krabička od Microsoftu dost možná na podzim definitivně začne vyhrávat. Podívejte se sami, co všechno šestá Forza nabídne.

1. Skoro pět stovek aut

Forza Motorsport 6 nabídne 450 vozů. Oproti tisícovce z Gran Turisma to možná vypadá chudokrevně, ale na konzolích aktuální generace (kde zatím Gran Turismo není) se jedná o zdaleka nejpestřejší nabídku. Navíc u Gran Turisma je ten počet nafouknut variacemi na jeden a ten samý model, vozy ze starších dílů, které nemají propracované kokpity, a některým hráčům také trochu vadí, že se Gran Turismo příliš soustředí na japonské vozy. Forza zase tíhne k těm americkým, to už holt vychází ze složení vývojářských týmů.

2. Noční závodění

Do Forzy se konečně dostává noční závodění. Sice poměrně se zpožděním, zato prý s propracovanou simulací světelných kuželů. Kromě vyšší dávky adrenalinu však tohle vylepšení znamená další důležitou věc - možnou přítomnost vytrvalostních závodů. Pro všechny, kterým nestačí kroužit jedno, dvě, pět nebo deset kol, by se mohlo ve Forze skrývat hardcore nastavení, díky němuž budete moci prožít opravdovou čtyřiadvacetihodinovku se vším všudy.

3. 3D voda

Ne, nebude vám z televize stříkat až do klína. Tenhle kryptický termín znamená, že vodní efekty budou ve Forze ještě promakanější než kdy předtím. Forza Horizon 2 přinesla realisticky vypadající déšť, který ulpíval na kapotách aut, ale kromě hezké patiny nic dalšího nepřinesl. Forza Motorsport je přeci jenom víc simulace, takže přichází se 3D kalužemi. Všichni víme, že stojící voda na silnici často znamená problém zvaný akvaplanink. A právě ten bude mj. umět Forza nasimulovat. Až vjedete bokem do zatáčky a chytnete kolem louži, povezete se rovnou za nosem do kačírku. A teď si ještě představte louže v noci, s vypnutými asistencemi. To bude teprve to pravé ořechové.

4. Ještě inteligentnější inteligence

Pátý díl série přišel s drivatary - učenlivou umělou inteligencí, která si brala to nejlepší a nejhorší z vašich kamarádů nebo prostě jen online spoluhráčů. Forza Horizon 2 tenhle koncept dotáhla zas o něco dál a šestka snad konečně nabídne jeho vylepšenou okruhovou reprezentaci, ve které si virtuální protivníci vezmou od online spoluhráčů spíš to lepší (fair-play se v internetových závodech přeci jen vykládá trochu jinak). Každopádně se můžeme těšit na to, že soupeři nebudou jezdit ve vláčku za sebou. Naopak, budou se chovat alespoň trochu lidsky.

5. Šedesát FPS

Hráči na PC vám budou přísahat, že na konzolových třicet snímků za vteřinu se nedá koukat. A vlastně i ten dvojnásobek je na hraně. Potřebujete alespoň sto! Šedesát je přitom zcela adekvátních a pro závodní hry se jedná už skoro o zlatý standard, protože pokud někde potřebujete nekompromisní plynulost, je to právě tady, kde každá tisícinka vteřiny, každý nepatrný pohyb zápěstí, mohou rozhodnout o výsledku. Aktuální konzole už jsou tu s námi relativně dlouho, takže hardwarově začínají na nejrychlejší (a mnohem dražší) PC trochu ztrácet, ale těch šedesát snímků v plném HD (1920x1080) naštěstí zvládnou.

6. Ford GT

Hlavní hvězdou šestého dílu bude zbrusu nový Ford GT, kterého zatím v žádné jiné hře neosedláte. Supersport s limitovanou výrobou bude stát kolem deseti milionů korun a nabídne agresivní křivky, výkonný šestiválec a hlavně naváže na legendární Ford GT40 a jeho modernizovanou verzi GT, kterou Ford vyrobil u příležitosti stého výročí značky. S novým gétéčkem by se automobilka chtěla prosadit na závodních tratích, takže není divu, že bude právě tento vůz na obalu jedné z nejočekávanějších závodních her.

A TADY se podívejte, jak rychle se dá dohrát vaše oblíbená hra.

Podobné články

Doporučujeme

Další články