6 důvodů, proč jet do Alp mezi sezónami – G.cz
Vyhledávání

6 důvodů, proč jet do Alp mezi sezónami

V listopadu už do hor příliš lidí nejezdí. Je na ně moc zima. Pokud jste se ale třeba do rakouských Alp vydali na přelomu října a listopadu, mohli jste objevit opuštěnou, leč nádhernou tvář známé krajiny. Tak jako my v Bad Gasteinu.

Václav Rybář
Václav Rybář 9.11.2015, 17:50

1. Zlaté hory

Do oblasti Bad Gasteinu se jezdí hlavně v zimě, kdy místní region Ski Amadé láká stovky tisíc nadšených lyžařů. V okolí Salcburku je co dělat i v létě, ať už jde o blbnutí kolem jezer v Salzkammergut nebo zdolávání horských vrcholků. Říjen a listopad představují pro místní turistický ruch malý odpočinkový čas mezi letní a zimní sezónou. Pokud ale pečlivě sledujete počasí, můžete si tu užít parádní víkend, navíc obohacený zlátnoucími vrcholky hor, na které je z horních stanic lanovek dechberoucí výhled.

2. Vyšlápnout si je musíte sami

Všechnu tu nádheru ale nebudete mít úplně zadarmo. Většina lanovek je totiž koncem října už zavřená, a tak si pohled na velehory musíte zasloužit - vyšlápnout si hezky pár set výškových metrů, a pak zase šupajdit dolů. Prověří to nejen vaši fyzičku, ale především vás společné úsilí hezky stmelí. A to stojí za trochu toho potu.

3. Bydlení za babku

Penziony v onom podzimním mezidobí často nabízejí bydlení za pohádkové ceny. Navíc se vám stane, že v celém penzionu bydlíte sami a sejdete se pak s majiteli ráno na snídani v trochu komornějším duchu. Méně zaplatíte, víc si popovídáte. Je to příjemná změna.

4. Nikde ani noha

Na horách a v podhůří potkáte skutečně jen pár zapálených turistů. Nikoliv tradiční letní sběr, ale často starousedlíky nebo celoživotní milovníky hor, kteří nekoukají do kalendáře a jdou do hor, když zrovna mají chuť a náladu. A jakmile sejdete z cesty a vyškrábete se po hřebenu trochu výš, nepotkáte ani živáčka.

5. Nezdrží vás tradiční atrakce

Drtivá většina horských chat je zavřená i o víkendech. Stejné je to s ostatními atrakcemi po cestě, takže se můžete soustředit na putování bez zastávek na kafe. Víc toho ujdete a víc času strávíte v přírodě. Svačinu si zabalte s sebou. Uvidíte, že toho tentokrát víc stihnete. Tím spíš, že půjdete v příjemném počasí a ne v letních pařácích.

6. Hladová příroda

Na podzim samozřejmě alpská zvířena shání, co by ještě kde snědla, než přijdou kruté mrazy. Máte tedy statisticky větší šanci, že potkáte lesní zvěř nejen v lese nebo v horách, ale třeba i nedaleko parkoviště. Důkaz místo slibů? Horní parkoviště nedaleko vísky Hochkönig a jeden hodně žíznivý a hladový návštěvník.

Alpy si samozřejmě můžete přinést i do vaší kuchyně. Zkuste si třeba udělat císařský trhanec. Recept najdete tady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články