fb pixel
Vyhledávání

6 důvodů, proč by si i líný Pražák měl udělat výlet do Těšína

Polský Těšín versus Český Těšín...
Zdroj: Jenda Smékal

Nemusíte být zrovna skalním fanouškem Jarka Nohavici nebo Ewy Farné, aby vám tohle česko-polské místo na řece "Olze" pod Beskydami naprosto učarovalo.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 10.10.2015, 09:00

Z Těšína sice vyjíždí vlaky co čtvrthodinu, ale pokud jste průměrný Pražák, pravděpodobně o něm nemáte ani páru.

Česko-polský diskurz sledujete pouze zpovzdálí, a když, tak maximálně v kontextu nechvalně proslulých polských potravin, které čas od času skandalizují na našich pultech.

Přitom Český a polský Cieszyn jsou skutečně místa, o kterých by měli dějepisáři vyprávět poutavé příběhy a pořádat tam naučné exkurze.

Já jsem se do míst, kde se mluví "ponašimu"- směsicí češtiny, polštiny a němčiny vypravila minulý víkend, a tohle je 6 důvodů, proč se sem určitě brzy znovu vrátím.

1. Dva národy, jedno město

Je úplně jedno, na jaké řece strany řeky Olše, Olszy nebo Olzy - a tudíž ve které zemi - se momentálně nacházíte, protože stejně nakonec budete vnímat oba dva Těšíny jako jeden jediný celek. Česká strana je totiž z pohledu běžného turisty nepoměrně ochuzená o krásné historické jádro, které po rozdělení zůstalo na polské straně. Kromě nádraží neboli výpravní budovy železniční stanice, která je jedinou známou dochovanou realizací projektu výpravny na území České republiky z roku 1888, není na české straně skoro nic, co byste v polském Těšíně postrádali.

2. Malá Itálie

Jedno z nejmalebnějších míst v Těšíně je bezesporu bývalá tkalcovská čtvrť "Młynówka". Nachází se v uličce Przykopa, jejíž název je odvozen od českého slova příkop a vytváří jí řada unikátních roztomilých domečků místních tkalců a koželuhů, které jsou přístupné po malých můstcích vedoucích přes umělý potok, jenž tudy protéká.

Od středověku využívali tohle místo lidé, kteří ke svému řemeslu potřebovali přístup k vodě. Nejprve lazebníci, kteří pracovali v místních lázních, potom mlynáři a kováři a v 16. století se tu nacházela i poměrně velká zemědělská usedlost. Zajímavostí je, že obyvatelé tohoto místa nebyli těšínskými měšťany, ale přímými poddanými knížete.

Na konci ulice narazíte na příjemnou hospodu, kde si můžeme dopřát žurek, vynikající slezskou polévku z kvásku.

3. Živá historie

Studna tří bratří je legendárním místem těšínské historie. Od prvopočátků města Těšína je spojováno s legendou o setkání tří královských bratří na tomto místě, a následném vybudování města, které pojmenovali Těšín, podle toho, jak moc se „těšili“ ze svého setkání nad studánkou s průzračně čistou vodou. V Těšíně je klid. Na turistu, který by se s fotoaparátem lopotil k tomuhle místu tu nenarazíte ani o víkendu. A možná právě proto se vám u okrasného litinového altánku bude chtít sedět a jen tak lelkovat a čerpat atmosféru místa.

4. Protiklady

Těšín je ideálním místem pro porovnávání české a polské nátury. Nepíše se mi to snadno, ale na polské straně je pšenka o dost zelenější. Nejen, co se městských památek, ale i vkusu, stylu oblékání nebo vychování týče. Zatímco českou stranu řeky lemují nonstopy a herny s pančovaným alkoholem, pračky na peníze v podobě vietnamských večerek a další střípky z mozaiky tradičních obrázků českého pohraničí, o pár desítek metrů dál se stylově oblečení lidé procházejí po středověké dlažbě nebo vysedávají ve vkusně zařízených kavárničkách, kde i vám usměvavá servírka plynulou češtinou nabídne skvělou kávu a zákusek.

5. Památky

Nejstarší a nejcennější památkou na Těšínsku je bezpochyby Rotunda sv. Mikuláše, která byla vystavěna v 1. pol. 11. stol. v románském slohu. V její blízkosti se nacházelo palatium - obydlí pro velitele hradiska, které po celá staletí plnilo také funkci obrannou. Hned vedle rotundy se tyčí gotická Piastovská věž, nazvaná podle piastovských orlic, které jsou umístěny na nárožích jejího zakončení. Je z ní nádherný výhled na celé město a park, který ji obklopuje. Kromě toho, že tu kdysi bývat nejstarší těšínský hřbitov, na vás lesnatý park zapůsobí neopakovatelnou a lehce potemnělou atmosféru, která je pro celý Těšín tolik typická.

6. Tajemná židovská historie

I když většina našinců vyjede do polského Těšína maximálně za výhodnými nákupy oblečení, na svařené pivo nebo pirohy, genius loci tohoto města nabízí mnohem víc. Mimo již zmíněné památky je prošpikován fascinujícími odkazy těšínské židovské obce, která tu po sobě zanechala spoustu artefaktů. Vydáte-li se totiž do odlehlejších koutů města, dále za řeku Olši, zámek a centrální náměstí, narazíte na dva těšínské židovské hřbitovy. I když jejich okolí nevypadá vzhledem k úděsné panelákové zástavbě příliš lákavě, tím spíš vyniká kontrast těchto mystických míst, kde se na chvíli ztratíte i ze svého vlastního časoprostoru. Hřbitovy jsou sice poměrně zanedbané, ale tím spíš z nich sálá jejich tajemná historie a stále "živý" odkaz obyvatel s pohnutou minulostí, kteří tak i nadále zůstávají nedílnou součástí tohoto úchvatného místa.

A pokud by se vám Těšín zdál přece jen trochu z ruky, TADY máte další nápad, jak naložit s podzimem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články