5 nejzajímavějších pevností v České republice

Naší zemí se už kolikrát přehnala válka sem i tam, proto tu najdete řadu zajímavých vojenských staveb různých tvarů i velikostí. Chcete pár dobrých tipů na výlet?
   

1. Terezín

ter terezin.cz Pevnostní město založené v roce 1780 a plně bojeschopné o deset let později. Prstenec okolo města tvoří osmiúhelníkové bastionové opevnění spojené s Malou pevností, umístěnou zhruba půl kilometru od hradeb za řekou Ohří. K vojenským účelům nebyl Terezín nikdy využit, proslul nejvíce jako vězení  nejprve pro odpůrce Rakousko-Uherského zřízení (byl tu vězněn i atentátník Gavrilo Princip), za druhé světové války zde bylo zřízeno židovské ghetto, z kterého odjížděly transporty do koncentračních a likvidačních táborů, a po válce zde byli umístěni němečtí vojáci i civilisté. Kromě návštěvy Malé pevnosti, kde si vyslechnete příběhy o utrpení vězněných a sadismu místních dozorců, stojí za návštěvu muzeum ghetta v budově bývalé školy a také bývalé krematorium na židovském hřbitově s naprosto děsivou atmosférou. Po městě doporučujeme pohybovat se pěšky a sledovat dokonale pravoúhlé uspořádání ulic a budov.    

2. Vyšehrad

vyse Foto: Stanislav Jelen Mnohem zajímavější a také starší než profláklý Pražský hrad  zdejší hradiště vzniklo v desátém století, později zde sídlil kníže Vratislav II. a další rozvoj přišel za vlády Karla IV. Za husitských válek byl Vyšehrad výrazně poničen, jeho současná podoba vznikala od poloviny 17. století, kdy začala jeho přestavba na barokní pevnost. Kromě klasických atrakcí - románské rotundy Sv. Martina, kostela sv. Petra a Pavla, hřbitova s nejvýznamnějšími československými osobnostmi  si můžete střihnout krásnou procházku po celém obvodu hradeb, obdivovat výhled na Prahu nebo na střechy porodnice v Podolí a vodárnu. Celý výlet by měl končit v hospůdce Na hradbách, kde výhled na město doplníte čepovaným pivem, destiláty a dobrotami z grilu.    

3. Cuknštejn

640px-Cuknštejn_1 Foto: Karelj Jedna z nejlépe dochovaných gotických tvrzí z konce 15 . století. Od roku 1945, kdy byla zabavena posledním majitelům  rodu Buquoyů  úspěšně chátrala, než ji v roce 2000 koupil pan Tomáš Pek, který ji důkladně rekonstruuje. Výjimečně původní stav je důsledkem skutečnosti, že tvrz patřila jen třem rodům, přičemž Buquoyové zde nikdy nebydleli, takže neměli zapotřebí ji jakkoliv upravovat. Proto tu najdete klasický středověký záchod (prevít) nebo třeba unikátní fresky v kapli, které byly objeveny až v novém tisíciletí.    

4. Žumberk

zum Foto: Sokkk y Opevnění vzniklo počátkem sedmnáctého století a jde o jednu z tří dochovaných vesnic tohoto typu v Evropě. Původně gotická trvz byla posléze přestavěna do renesančního stylu. Můžete se tu ubytovat v jedné z věží (s moderním vybavením) nebo v budově na hradbách, za návštěvu určitě stojí i místní minipivovar se světlými, polotmavými a černými pivy a žumberskou ipou.    

5. Stachelberg

st http://www.stachelberg.cz Součást opevnění československých hranic v Krkonoších, které nebylo dostavěno ve své plné šíři. Mělo jít o celou soustavu dělostřeleckých pozic, dokončen byl však jen pěchotní srub T-S 73 Polom. To nejzajímavější najdete pod zemí  tři a půl kilometru chodeb, místností a nedokončených prostor pro posádku a vybavení.    

Komentáře

Doporučeno pro vás